Liga Europy 2019:

W pierwszych meczach ćwierćfinałowych Ligi Europy 2018/2019, Valencia CF po znakomitym finiszu pokonała na wyjeździe Villarreal CF 3:1, zaś Benfica Lizbona ograła u siebie Eintracht Frankfurt 4:2.

Villarreal CF – Valencia CF 1:3 (1:1)
0:1 – Goncalo Guedes 6′
1:1 – Santi Cazorla 36′ (k.)
1:2 – Daniel Wass 90+1′
1:3 – Goncalo Guedes 90+3′

*Dani Parejo (Valencia CF) w 6. minucie nie wykorzystał rzutu karnego – Andres Fernandez (Villareal CF) obronił.

Benfica Lizbona – Eintracht Frankfurt 4:2 (2:1)
1:0 – Joao Felix 21′ (k.)
1:1 – Luka Jović 40′
2:1 – Joao Felix 43′
3:1 – Ruben Dias 50′
4:1 – Joao Felix 54′
4:2 – Goncalo Paciencia 72′

Czerwona kartka: Obite Evan N’Dicka (Eintracht Frankfurt) w 20. minucie /za faul/.

Piotr Zieliński mógł być bohaterem meczu z Arsenalem w Londynie. Ale dwukrotnie zawiódł a jego zespół przegrał w ćwierćfinale Ligi Europy 0:2.

Arsenal FC – SSC Napoli 2:0 (2:0)
1:0 – Ramsey 15′
2:0 – Koulibaly 25′ (sam.)

Dopiero w końcówce Chelsea zdobyła gola w pierwszym ćwierćfinale Ligi Europy w Pradze ze Slavią (1:0). Wcześniej w kilku sytuacjach skórę Anglikom ratował Kepa Arrizabalaga.

Slavia Praga – Chelsea FC 0:1 (0:0)
0:1 – Alonso 86′

Liga Mistrzów CONCACAF:

Piłkarze meksykańskich klubów Monterrey i Tigres wystąpią w finale Ligi Mistrzów CONCACAF, strefy Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów.

Jako pierwsi awans wywalczyli zawodnicy Tigres, którzy po zwycięstwie w pierwszym meczu 3:0, w rewanżu przegrali z innym zespołem z tego kraju Santosem Laguna 2:3. W czwartek sukces przypieczętowała drużyna Monterrey. Na wyjeździe pokonała Sporting Kansas City 5:2, a tydzień wcześniej triumfowała 5:0.

Rok temu w rozgrywkach triumfował Chivas Guadalajara (Meksyk).

Bundesliga:

– Pewnie obaj dostaną wysoką karę – uważają dziennikarze niemieckiej telewizji Sport 1. W czwartek piłkarze Bayernu Robert Lewandowski i Kingsley Coman pobili się na treningu. Według informacji “Bilda”, nasz piłkarz pouczał młodszego kolegę, ale Francuz też miał własne zdanie. Doszło do kłótni, a potem do bójki, w ruch poszły pięści. Piłkarzy początkowo rozdzielali Niklas Suele i Jerome Boateng, a za chwilę prawie cała drużyna. Klub zajścia na razie nie komentuje, wiadomo że trener Niko Kovac nie przerwał zajęć.

Czwartkowy dzień nie okazał się być szczęśliwy dla trzech trenerów prowadzących dotychczas drużyny w NBA. Ze swoimi stanowiskami po sezonie regularnym pożegnali się Larry Drew (Cleveland Cavaliers), J.B. Bickerstaff (Memphis Grizzlies),  oraz – ku ogromnemu zaskoczeniu – Dave Joerger. Władze Sacramento Kings po trzech sezonach zwolniły Joergera, dzień po tym jak “Królowie” nie zakwalifikowali się do play off 13. raz z rzędu. Zostaje natomiast generalny menedżer Serb Vlade Divac, który podpisał nowy, czteroletni kontrakt.

Aleksander Balcerowski może być kolejnym Polakiem w najlepsze lidze świata. Najprawdopodobnie 18-letni koszykarz został zgłoszony do draftu NBA. Wybory klubów poznamy w połowie czerwca. 18-latek jest wielką nadzieją polskiej koszykówki. Aleksander Balcerowski jest wychowankiem Górnika Wałbrzych, ale już od pięciu lat rozwija swój talent na Wyspach Kanaryjskich.  Balcerowski imponuje bowiem warunkami fizycznymi – mierzy aż 217 centymetrów i waży około 107 kilogramów, a mimo to mobilność jest jego jednym z największych atutów. Co równie ważne, zawodnik potrafi zagrozić rzutem zarówno bliżej kosza, jak i z dystansu. A środkowi rzucający za trzy są dziś szczególnie cenieni w NBA. Młody Balcerowski kontynuuje tradycje rodzinne. Jego ojciec, Marcin Balcerowski, to były gracz Górnika Wałbrzych. W 1998 roku po wypadku samochodowym stracił władzę w nogach, ale z powodzeniem odnalazł się w koszykówce na wózkach. W 2012 roku wraz z reprezentacją Polski wystąpił na igrzyskach paraolimpijskich w Londynie. Teraz gra zawodowo w koszykówkę na wózkach w niemieckim Hamburgu. Mama Aleksandra, Sylwia, również w przeszłości uprawiała koszykówkę.

Od 60 lat Toronto Maple Leafs nie wyeliminowali Boston Bruins w play-offach NHL. Tej nocy w Bostonie “Klonowe Liście” zrobiły pierwszy krok w kierunku przerwania tej serii, na razie przejmując przewagę własnej tafli.

Boston Bruins – Toronto Maple Leafs 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Drugi mecz odbędzie się w sobotę, także w Bostonie.

Washington Capitals rozpoczęli obronę Pucharu Stanleya od zwycięstwa w meczu numer 1 nad Carolina Hurricanes. “Stołeczni” bardzo szybko zapewnili sobie przewagę, bo już w pierwszej tercji strzelili rywalom trzy gole, a ostatecznie wygrali 4:2. Nicklas Bäckström do siatki trafił dwukrotnie, Aleksandr Owieczkin i Lars Eller po razie, a John Carlson asystował przy wszystkich trzech golach w pierwszej tercji, wyrównując rekord liczby asyst w jednej części meczu play-offów NHL.

Udany początek play-offów zaliczył także najlepszy w sezonie zasadniczym w konferencji zachodniej zespół Calgary Flames. “Płomienie” pokonały w pierwszym spotkaniu Colorado Avalanche 4:0. Przynajmniej na razie nikt nie będzie się martwił o bramkarzy Flames, którzy są uważani za najsłabszy punkt drużyny. Wczoraj Mike Smith, który rozgrywał pierwszy mecz w play-offach od prawie siedmiu lat, obronił 26 strzałów i po raz czwarty w rozgrywkach o Puchar Stanleya zachował “czyste konto”.

MŚ dywizji 1B w hokeju kobiet:

Hokejowa reprezentacja Polski kobiet nie zagra w 2020 roku na zapleczu elity. Biało-Czerwone przegrały w piątek w Pekinie z Holenderkami 0:2 i pozostaną w dywizji 1B.Przed meczem sytuacja była jasna: Polki musiały wygrać w regulaminowym czasie gry, aby po raz pierwszy w historii awansować do dywizji 1A. Holenderkom wystarczał jeden punkt, czyli nie mogły przegrać w 60 minut. To one były faworytkami, ponieważ po czterech kolejkach miały na koncie komplet punktów, a do tego wygrały oba tegoroczne sparingi z naszymi hokeistkami.  Holenderki wywalczyły awans na zaplecze elity z kompletem punktów. Polki mają ich na koncie 9 i teraz będą czekać na rozstrzygnięcia pozostałych meczów. Zadecydują one o ostatecznym miejscu Biało-Czerwonych w turnieju rozgrywanym w Pekinie.

PLH:

W piątym meczu finału play-off GKS Tychy pokonał na własnym lodzie Comarch Cracovię 4:2. W rywalizacji do czterech zwycięstw trójkolorowi prowadzą 3:2 i jeśli wygrają w sobotę, obronią tytuł mistrzowski.

ATP Houston:

Steve Johnson, mistrz dwóch ostatnich edycji rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Houston, w dwóch setach przegrał z Daniel Elahim Galanem w meczu II rundy.

Jordan Thompson (Australia, 7) – Santiago Giraldo (Kolumbia, Q) 4:6, 7:6(1), 7:5
Sam Querrey (USA, 8) – Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) 6:4, 6:3
Daniel Elahi Galan (Kolumbia, Q) – Steve Johnson (USA, 1) 6:3, 6:3
Janko Tipsarević (Serbia, WC) – Cameron Norrie (Wielka Brytania, 3) 6:3, 6:4

ATP Marrakesz:

Najwyżej rozstawiony Alexander Zverev w trzech setach przegrał z Jaume Munarem w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Marrakeszu. Dla Hiszpana to największa wygrana w karierze. Awansował za to broniący tytułu Pablo Andujar.

Jaume Munar (Hiszpania) – Alexander Zverev (Niemcy, 1/WC) 7:6(1), 2:6, 6:3
Pablo Andujar (Hiszpania) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 7) 7:6(6), 6:4
Benoit Paire (Francja) – Pierre-Hugues Herbert (Francja, 8) 6:4, 6:2
Jiri Vesely (Czechy) – Juan Ignacio Londero (Argentyna) 6:3, 6:4

WTA Bogota:

Magda Linette na II rundzie zakończyła udział w turnieju WTA International w Bogocie. Polka przegrała z Australijką Astrą Sharmą.  Sharma osiągnęła pierwszy ćwierćfinał w głównym cyklu i awansuje w rankingu w okolice 120. miejsca. Kolejną jej rywalką będzie Włoszka Sara Errani.

Astra Sharma (Australia) – Magda Linette (Polska, 8) 6:4, 6:3

Sara Errani rozbiła Bibiane Schoofs w II rundzie turnieju WTA International w Bogocie. Do ćwierćfinału awansowały Lara Arruabarrena i Tamara Zidansek.

Tamara Zidansek (Słowenia, 5) – Sachia Vickery (USA) 6:2, 6:0
Laura Arruabarrena (Hiszpania, 11) – Jasmine Paolini (Włochy, Q) 7:6(4), 6:1
Sara Errani (Włochy, LL) – Bibiane Schoofs (Holandia, Q) 6:2, 6:1

WTA Lugano:

Swietłana Kuzniecowa pokonała Timeę Bacsinszky w II rundzie turnieju WTA International w Lugano.

Wiera Łapko (Białoruś, 8) – Jewgienija Rodina (Rosja) 6:2, 6:0
Weronika Kudermetowa (Rosja) – Rebecca Peterson (Szwecja, 7) 1:6, 6:4, 7:6(2)
Stefanie Vögele (Szwajcaria) – Viktorija Golubić (Szwajcaria) 6:1, 6:1
Kristyna Pliskova (Czechy) – Antonia Lottner (Niemcy, Q) 6:2, 6:4
Swietłana Kuzniecowa (Rosja, WC) – Timea Bacsinszky (Szwajcaria) 5:7, 6:3, 6:4

Iga Świątek po raz pierwszy zagra w ćwierćfinale turnieju WTA. W piątek w Lugano Polka spotka się z Białorusinką Wierą Łapko.  W I rundzie Białorusinka straciła seta z Węgierką Reką-Luca Jani, a w II w 51 minut rozbiła 6:2, 6:0 Jewgieniję Rodinę. Tenisistka z Mińska sezon rozpoczęła fatalnie. Przed turniejem w Lugano miała bilans meczów 1-7. W Szwajcarii osiągnęła pierwszy ćwierćfinał od października (Luksemburg). Świątek i Łapko zmierzą się po raz pierwszy. Jeśli Polka pokona Białorusinką ma szansę na debiut w Top 100 rankingu.

F1:

Robert Kubica po raz kolejny okazał się lepszy od George’a Russella. Polak zajął 19. miejsce w drugiej sesji treningowej w Szanghaju. Różnica między kierowcami była minimalna, bo wynosiła ledwie 0,1 s. Ważniejsze jest j ednak to, że Williams w Chinach traci ok. trzech sekund na okrążeniu do najszybszych kierowców w stawce.

Najlepszy czas piątkowych sesji wykręcił Valtteri Bottas z Mercedesa.  Przedwcześnie jazdę w treningu zakończył za to Charles Leclerc. Monakijczyk zjechał do garażu Ferrari, bo zespół podejrzewał u niego wyciek w samochodzie. Dlatego inżynierowie woleli dmuchać na zimne i dokładnie sprawdzić model SF90.

Bardzo szybko w nowym sezonie Formuły 1 pojawiły się problemy z niezawodnością silnika Hondy. Przed drugim treningiem w Chinach dokonano wymiany jednostki napędowej w samochodzie Daniiła Kwiata.  To o tyle ważne, że kierowcy mają ograniczoną liczbę tych komponentów na sezon.

Siatkówka:

Liga Mistrzów:

W drugim półfinale Ligi Mistrzów, zespół PGE Skry Bełchatów zmierzył się w Civitanovie Marche z Cucine Lube. Włoski klub wygrał w trzech setach i to on zagra w finale w Berlinie.

Piłka ręczna:

El. ME 2020:

Sensacyjne rozstrzygnięcie w el. ME 2020, Portugalczycy nie dali szans Francuzom. Po koncertowym występie pokonali potęgę 33:27 i są o krok od awansu do czempionatu. W drugim spotkaniu Rumuni odnieśli pierwsze zwycięstwo ogrywając Litwinów 28:23.

Reprezentacja Słowenii wygrała z Holendrami 27:26, a Łotysze zwyciężyli z sąsiadami – Estończykami (24:18) w meczach grupy 4 eliminacji mistrzostw Europy.

To był bodaj najlepszy występ Nikoli Prce od kilku miesięcy. W Azotach Puławy nie zachwyca, ale dla reprezentacji Bośni i Hercegowiny rzucił 10 bramek w wygranym meczu z Finami. W grupie 2 Chorwaci uratowali remis z Serbami.

W 3. kolejce eliminacji do Mistrzostw Europy w 2020 roku reprezentacja Węgier pokonała Rosję na wyjeździe i jest liderem grupy siódmej (25:19).

Kolarstwo:

Dookoła Kraju Basków:

Niemiec Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe) odniósł w czwartek trzecie etapowe zwycięstwo w kolarskim wyścigu Dookoła Kraju Basków umacniając się na pozycji lidera. Po 70 kilometrach z wyścigu wycofał się poturbowany w środowej kraksie Michał Kwiatkowski (Sky).