Primera Division:

Zwycięstwo, porażka, zwycięstwo – tak radzi sobie Sevilla po zwolnieniu Pablo Machina. Zespół z Andaluzji wciąż jest w grze o europejskie puchary po pokonaniu Deportivo Alaves (2:0).

Sevilla FC – Deportivo Alaves 2:0 (1:0)
1:0 – Roque Mesa 41′
2:0 – Pablo Sarabia 80′

Serie A:

Bologna FC fatalnie rozpoczęła mecz z Atalantą Bergamo. Już po kwadransie przegrywała 0:4, a ostatecznie spotkanie zakończyło się porażką zespołu Łukasza Skorupskiego 1:4. Mimo to Polak był jednym z najlepszych zawodników swojej drużyny.

Atalanta BC – Bologna FC 4:1 (4:0)
1:0 – Josip Ilicić 3′
2:0 – Josip Ilicić 5′
3:0 – Hans Hateboer 9′
4:0 – Duvan Zapata 15′
4:1 – Riccardo Orsolini 54′

Mariusz Stępiński nie strzelił gola przez ponad dwa miesiące. Chievo Werona prezentuje się beznadziejnie i przegrało 0:4 z US Sassuolo. Polak w tym spotkaniu wywalczył rzut karny, którego nie wykorzystał Emanuele Giaccherini.

US Sassuolo – Chievo Werona 4:0 (2:0)
1:0 – Merih Demiral 4′
2:0 – Merih Demiral 45′
3:0 – Manuel Locatelli 47′
4:0 – Domenico Berardi 57′

Eredivisie:

W 28. kolejce holenderskiej Eredivisie ekipa Feyenoordu pokonała w pewnym stylu przed własną publicznością Heerenveen 3:0. Dzięki temu ekipa z De Kuip zbliżyła się do trzeciego w tabeli AZ Alkmaar na jeden punkt.

Feyenoord – Heerenveen 3:0 (1:0)
Bramki: Nicolai Jorgensen (32.), Steven Berghuis (53.), Tonny Vilhena (73.)

Puchar Danii:

Kamil Wilczek został bohaterem Broendby IF w meczu półfinałowym Pucharu Danii. Dzięki bramce polskiego napastnika jego drużyna awansowała do finału rozgrywek. W decydującej konfrontacji rywalem Broendby będzie drużyna aktualnych mistrzów Danii, FC Midtjylland. Finałowe spotkanie zostanie rozegrane 17 maja. W tym sezonie, uwzględniając wszystkie rozgrywki, Kamil Wilczek zanotował 23 bramki i pięć asyst w 31 meczach.

Milwaukee Bucks w hitowym meczu pokonali Philadelphię 76ers i zapewnili sobie 1. miejsce na koniec sezonu zasadniczego. Jeśli ktoś zapomniał Grek  mocnym akcentem przypomniał, iż zależy mu na tytule MVP. 24-latek zaliczył fantastyczny występ, a Milwaukee Bucks po heroicznym starciu pokonali Philadelphię 76ers. Antetokounmpo rzucił 45 punktów (13/22 z gry, 3/7 za trzy, 16/21 za 1), miał 13 zbiórek, sześć asyst, pięć bloków i ani jednej straty. Drużyna z Wisconsin dzięki temu zwycięstwu, trzy mecze przed końcem sezonu zasadniczego zapewniła sobie 1. miejsce w Konferencji Wschodniej.

Buddy Hield zdobył 23 “oczka”, Bogdan Bogdanović miał ich 18, a Sacramento Kings pokonali  Cleveland Cavaliers. W drużynie winno-złotych dobrze wypadli Jordan Clarkson (22 punkty) i Collin Sexton (19 punktów), a Larry Nance Jr. zaliczył 16 zbiórek, ale nie wystarczyło im to do pokonania rywali z Kalifornii. Cavaliers ponieśli 60. porażka w trwających rozgrywkach, a w meczach na obcym terenie opuszczali parkiet na tarczy po raz 34.

Los Angeles Lakers już dawno oficjalnie spisali sezon 2018/2019 na straty. LeBron James nie wyjdzie na parkiet, a w ich kilku ostatnich występach trener Luke Walton desygnuje do walki rezerwowych. Tak było też w spotkaniu z Golden State Warriors. Mistrzowie NBA bez żadnych kłopotów pokonali “Jeziorowców”.

Philadelphia 76ers – Milwaukee Bucks 122:128 (26:30, 32:26, 28:26, 46:36)
(Embiid 34, Redick 29, Scott 22 – Antetokunmpo 45, Middleton 22, Hill 20)

Sacramento Kings – Cleveland Cavaliers 117:104 (29:22, 28:29, 36:33, 24:20)
(Hield 23, Bogdanovic 18, Fox 16 – Clarkson 22, Sexton 19, Osman 17)

Los Angeles Lakers – Golden State Warriors 90:108 (12:39, 30:21, 24:34, 24:14)
(Williams 17, Wagner 13, Rondo 12 – Cousins 21, Cook 18, Durant 15)

Nikita Kuczerow z trudem, ale trafił tej nocy do pustej bramki Toronto Maple Leafs i dzięki temu został najlepiej punktującym w jednym sezonie zawodnikiem NHL w XXI wieku. A Tampa Bay Lightning w ostatnim meczu sezonu zasadniczego zagrają o wyrównanie rekordu zwycięstw w jednych rozgrywkach.

Toronto Maple Leafs – Tampa Bay Lightning 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
1:0 Marner – Hyman 04:41
1:1 Stamkos – McDonagh 25:37 (w osłabieniu)

1:2 Killorn – Stamkos – Siergaczow 54:12

1:3 Kuczerow – McDonagh 59:05 (pusta bramka)

New York Islanders utrzymali dające przewagę własnej tafli w pierwszej rundzie play-offów drugie miejsce w dywizji metropolitalnej po zwycięstwie 2:1 w rzutach karnych nad Florida Panters. Islanders na jeden mecz przed końcem sezonu zasadniczego mają na koncie 101 punktów, czyli o dwa więcej niż trzeci w dywizji Pittsburgh Penguins. Zespoły z drugiego i trzeciego miejsca w dywizji w pierwszej rundzie play-offów mierzą się ze sobą. Panthers już wcześniej stracili szanse na awans do rozgrywek o Puchar Stanleya.

Penguins jeszcze mają szansę na zajęcie drugiego miejsca w dywizji metropolitalnej i przewagę swojej tafli w pierwszej rundzie play-offów, ale wczoraj przede wszystkim zapewnili sobie do nich awans. Drużyna Mike’a Sullivana pokonała 4:1 wyeliminowanych już z walki o awans Detroit Red Wings. Zespół z Pittsburgha awansował do play-offów po raz 13. z rzędu. To najdłuższa trwająca seria ze wszystkich drużyn NHL i najdłuższa w historii klubu.

Zwycięstwo w dywizji metropolitalnej zapewnił sobie zespół Washington Capitals. Obrońcy Pucharu Stanleya pokonali wczoraj Montréal Canadiens 2:1. Drużyna Claude’a Juliena jest z 94 punktami trzecia w klasyfikacji “dzikiej karty” w konferencji wschodniej. Drudzy Columbus Blue Jackets zdobyli tyle samo punktów, ale rozegrali o jeden mecz mniej. Sytuacja w tabeli jest taka, że jeśli dziś “Kurtki” pokonają New York Rangers to zajmą ostatnie premiowane awansem miejsce na Wschodzie i sobotni mecz Canadiens z Toronto Maple Leafs nie będzie miał już żadnego znaczenia.

Po 10 latach do play-offów NHL wracają Carolina Hurricanes. Zwycięstwo “Huraganów” 3:1 nad wyeliminowanymi już wcześniej New Jersey Devils w połączeniu z porażką Canadiens sprawiło, że przerwana zostani najdłuższa trwająca seria bez udziału w rozgrywkach postsezonowych NHL.
Radosny hokej, zwłaszcza w pierwszej tercji, obejrzeli kibice w St. Louis, gdzie miejscowi Blues pokonali Philadelphia Flyers 7:3. W pierwszych 20 minutach padło aż osiem goli, a gospodarze wygrali tę tercję 5:3. Ba, drużyna z St. Louis miała na koncie pięć trafień już w 10. minucie! To rekord w historii klubu.

Predators awansowali na pierwsze miejsce w dywizji dzięki zwycięstwu 3:2 nad grającymi już tylko o prestiż Vancouver Canucks. Ryan Johansen uderzeniem z backhandu po rykoszecie zdobył zwycięskiego gola w drugim meczu z rzędu, a wcześniej Nick Bonino trafił do siatki i zaliczył asystę przy bramce Coltona Sissonsa. “Drapieżnicy” po pierwszej tercji przegrywali 0:2, ale zdołali odwrócić losy rywalizacji. Bramkarz “Drapieżników” Pekka Rinne miał dużego pecha w pierwszej tercji, gdy po strzale Tannera Pearsona krążek odbił się od poprzeczki, a następnie od jego pleców i wpadł do bramki. Predators do wygrania dywizji potrzebują zwycięstwa w jutrzejszym meczu z wyeliminowanym już z rywalizacji o play-offy najsłabszym jej zespołem Chicago Blackhawks. Byłoby to ich drugie z rzędu i drugie w historii zwycięstwo w dywizji.

Boston Bruins w swoim przedostatnim meczu sezonu zasadniczego pokonali wyeliminowanych już z walki o play-offy Minnesota Wild 3:0.

Ostatnie miejsce w play-offach z konferencji zachodniej obsadził zespół Colorado Avalanche, który po dogrywce pokonał Winnipeg Jets 3:2.

San Jose Sharks pokonali wyeliminowanych już wcześniej Edmonton Oilers 3:2. Zespół z San Jose przegrał aż 9 z ostatnich 11 meczów. 99 punktów daje mu drugie miejsce w dywizji Pacyfiku. W pierwszej rundzie play-offów zmierzy się z Vegas Golden Knights.

A “Złoci Rycerze” mieli wczoraj słodko-gorzki wieczór. Co prawda przegrali 1:4 z Arizona Coyotes, ale za to do ich bramki wrócił po kontuzji Marc-André Fleury.

Sabres wczoraj w meczu drużyn, które już wcześniej straciły szanse na awans do play-offów pokonali Ottawa Senators 5:2.

Drużyny pewne awansu do play-offów:

Konferencja wschodnia: Tampa Bay Lightning, Boston Bruins, Washington Capitals, New York Islanders, Toronto Maple Leafs, Pittsburgh Penguins, Carolina Hurricanes.

Konferencja zachodnia: Calgary Flames, San Jose Sharks, Nashville Predators, Winnipeg Jets, St. Louis Blues, Vegas Golden Knights, Dallas Stars, Colorado Avalanche.

PHL:

W finałowej rywalizacji Polskiej Hokoej Ligi jest 1:1. W drugim starciu Comarch Cracovia wygrała przed własną publicznością z GKS-em Tychy 3:1.

Comarch Cracovia Kraków – GKS Tychy 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
1:0 – Tvrdon 2′ (Svec)
1:1 – Kolarz 11′ (Gościński)
2:1 – Bryniczka 20′ (Drzewiecki, Noworyta)
3:1 – Bepierszcz 58′

WTA Monterrey:

Andżelika Kerber pokonała Karolinę Muchovą w II rundzie turnieju WTA International w Monterrey. Garbine Muguruza wyeliminowała Margaritę Gasparian po trzysetowym boju i w ćwierćfinale zagra z Kristiną Mladenović.

Andżelika Kerber (Niemcy, 1) – Karolina Muchova (Czechy) 6:3, 6:4
Garbine Muguruza (Hiszpania, 2) – Margarita Gasparian (Rosja) 6:3, 6:7(1), 6:2
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 5) – Zarina Dijas (Kazachstan) 6:3, 6:2
Kristina Mladenović (Francja, 7) – Greta Arn (Węgry, LL) 6:0, 6:2

WTA Charleston:

Kiki Bertens przegrała z Marią Sakkari i nie obroni tytułu w turnieju WTA Premier w Charlestonie. Monica Puig wyeliminowała Arynę Sabalenkę, a Sloane Stephens odwróciła losy meczu z Ajlą Tomljanović.

Monica Puig (Portoryko) – Aryna Sabalenka (Białoruś, 3) 6:2, 7:5

Alicja Rosolska i Anna-Lena Groenefeld w 46 minut awansowały do półfinału gry podwójnej turnieju WTA Premier w Charlestonie. Polka i Niemka rozbiły Japonkę Shuko Aoyamę i Białorusinkę Lidzię Marozawą. W półfinale Rosolska i Grönefeld zagrają z Anną-Leną Friedsam i Sarą Sorribes. W ćwierćfinale Niemka i Hiszpanka wyeliminowały najwyżej rozstawione Amerykankę Nicole Melichar i Czeszkę Kvetę Peschke.