Piłka nożna:

Premier League:
Niespodzianka na Anfield Road. Liverpool po remisie 1:1 z Leicester City tylko częściowo wykorzystał porażkę Manchesteru City. Lider Premier League zamiast na siedem, na pięć punktów uciekł wiceliderowi.
Liverpool FC – Leicester City 1:1 (1:1)
1:0 – Mane 3′
1:1 – Maguire 45+2′
 Artur Boruc z czystym kontem w meczu z Chelsea! Polski bramkarz spisał się bez zarzutu, a jego AFC Bournemouth sprawiło mega sensację, demolując faworyta aż 4:0!
AFC Bournemouth – Chelsea FC 4:0 (0:0)
1:0 – Joshua King 47′
2:0 – David Brooks 63′
3:0 – Joshua King 75′
4:0 – Charlie Daniels 90+5′
Southampton konsekwentnie zbiera kolejne punkty, by zapewnić sobie utrzymanie w Premier League. Święci dzięki bramce zdobytej w końcówce zremisowali z Crystal Palace (1:1). Rywale kończyli w “10”, bo tuż przed końcem “popisał się” Wilfried Zaha.

Southampton FC – Crystal Palace 1:1 (0:1)
0:1 – Wilfried Zaha 41′
1:1 – James Ward-Prowse 77′

Puchar Króla:
Remontada i kanonada na Camp Nou. FC Barcelona z nawiązką odrobiła straty z pierwszego meczu i gra dalej w Pucharze Króla. Kataloński zespół wygrał z Sevilla FC aż 6:1. FC Barcelona do tego spotkania przystępowała z nożem na gardle. Przed tygodniem kataloński klub przegrał w pierwszym ćwierćfinałowym spotkaniu 0:2. W rewanżu Blaugrana zagrała w swoim niemal najmocniejszym składzie.
Puchar Włoch:
Trwająca runda Pucharu Włoch obfituje jeżeli nie w sensacje, to w zaskoczenia.
Po czterech sezonach Juventus stracił Puchar Włoch. Drużyna Wojciecha Szczęsnego zaprezentowała się fatalnie w przegranym 0:3 ćwierćfinale z Atalantą BC.

Atalanta BC – Juventus 3:0 (2:0)
1:0 – Timothy Castagne 37′
2:0 – Duvan Zapata 39′
3:0 – Duvan Zapata 86′

Takiego wyniku nie spodziewali się nawet optymiści z Florencji. Drużyna Stefano Pioliego zdemolowała Romę 7:1 i awansowała do półfinału Pucharu Włoch.

Ligue1:

W 9. minucie meczu Nantes – St. Etienne sędzia przerwał rywalizację, by oddać hołd zaginionemu Emiliano Sali. Początkowo mecz FC Nantes – AS Saint-Etienne miał odbyć się w ostatnią sobotę, ale ze względu na zaginięcie Sali, został przełożony o 4 dni. Na rozgrzewkę piłkarze obu drużyn wybiegli w specjalnych koszulkach. Gospodarze mieli nadruki ze zdjęciem Sali i jego nazwiskiem na plecach. Z kolei goście przed spotkaniem założyli stroje z napisem “módlmy się za Salę”. Mecz ostatecznie zakończył się remisem 1:1, a po strzelonej bramce przez Nantes w 70. minucie, piłkarze znów złożyli hołd zaginionemu.

Puchar Ligi Francuskiej:
Girondins Bordeaux Igora Lewczuka już bez szans na triumf w Pucharze Ligi. Drużyna Polaka przegrała w półfinale z RC Strasbourg Alsace 2:3.
 MLS:

Najlepiej opłacany piłkarz amerykańsko-kanadyjskiej ligi MLS Włoch Sebastian Giovinco (Toronto FC) przenosi się do Arabii Saudyjskiej. 32-letni napastnik będzie występował w zespole Al-Hilal Rijad. Kontrakt obowiązywać będzie przez trzy lata. Kwota transferu nie została opublikowana. Giovinco grał w drużynie z Toronto od 2015 roku, do której przeszedł z Juventusu Turyn. W barwach kanadyjskiego klubu zdobył 83 gole (plus 64 asysty) w 142 spotkaniach, wybierany był najlepszym zawodnikiem rozgywek MLS, wygrywał klasyfikację strzelców, pomógł w zdobyciu tytułu mistrzowskiego w 2017 roku. Czterokrotnie wybierany był do meczu All-Star, a trzykrotnie do najlepszej jedenastki sezonu. Według miejscowych mediów, Giovinco zarabiał 7,1 mln dolarów rocznie.

23-letni Przemysław Frankowski, już po sześciu dniach wspólnych treningów zadebiutował w Chicago Fire, zbierając po środowym meczu z drugą drużyną Atletico Madryt dobre recenzje. “Gola nie strzelił, ale już teraz dobrze rozumiał się z Aleksandrem Katai, stwarzając szansę strzelecką dla Nemanji Nikolicia” – pisali sprawozdawcy “Fire” po madryckim teście Polaka. Opinie w USA na temat pozyskania Frankowskiego są pozytywne – na pewno przyda się klubowi.

Koszykówka:

NBA:

Miami Heat – Chicago Bulls 89:105 (21:31, 27:19, 20:28, 21:27)
(Johnson 15, Winslow 14, Ellington 13, Adebayo 13 – Portis 26, Selden 20, Markkanen 14, Dunn 14)

Dirk Nowitzki odwiedza halę Madison Square Garden od dwóch dekad. Dallas Mavericks 30 stycznia mierzyli się z New York Knicks i kto wie, być może był to ostatni występ legendy z Niemiec w mekce koszykówki. Jeśli tak, to pożegnał tę arenę i kibiców na własnych warunkach. 40-latek w 12 minut spędzone na parkiecie zdobył 14 punktów – trafił 5 na 7 rzutów, w tym 2 na 3 za trzy oraz oba osobiste.

New York Knicks – Dallas Mavericks 90:114 (20:24, 27:31, 23:35, 20:24)
(Knox 17, Burke 16, Hezonja 13 – Barnes 19, Matthews 17, Doncic 16)

Karl-Anthony Towns bohaterem Minnesoty Timberwolves! Andrew Wiggins spudłował rzut z półdystansu, który miał dać jego drużynie zwycięstwo nad Memphis Grizzlies, ale piłkę w ataku zebrał właśnie Towns. Ten instynktownie się obrócił, wykreował dla siebie przestrzeń i trafił w ostatnich sekundach dodatkowych pięciu minut, które potrzebne były do wyłonienia zwycięzcy.

Minnesota Timberwolves – Memphis Grizzlies 99:97 po dogrywce (24:16, 20:28, 27:25, 22:24, 6:4)
(Bayless 19, Towns 16, Wiggins 12 – Conley 26, Gasol 19, Anderson 14)

Kyrie Irving pauzował przez problemy z biodrem, lecz nie przeszkodziło to Celtics w pokonaniu Charlotte Hornets. O ile pierwsza połowa była wyrównana, tak następne dwie kwarty ułożyły się zdecydowanie pod dyktando drużyny z hali TD Garden.

Boston Celtics – Charlotte Hornets 126:94 (35:28, 28:31, 35:16, 28:19)
(Brown 24, Tatum 20, Rozier 17 – Walker 21, Monk 16, Batum 13)

Washington Wizards – Indiana Pacers 107:89 (35:25, 24:20, 23:24, 25:20)
(Beal 25, Green 23, Randle 13 – Young 13, Bogdanovic 12, Leaf 12, McDermott 12)

New Orleans Pelicans – Denver Nuggets 99:105 (26:29, 30:24, 19:33, 24:19)
(Holiday 22, Williams 21, Miller 15 – Beasley 22, Jokic 20, Morris 20, Millsap 13)

Sacramento Kings – Atlanta Hawks 135:113 (32:31, 35:22, 38:27, 30:33)
(Giles 20, Hiled 18, Bagley III 17, Bogdanovic 16 – Young 23, Collins 14, Len 13)

Portland Trail Blazers – Utah Jazz 132:105 (45:27, 29:31, 35:22, 23:25)
(Lillard 36, McCollum 30, Leonard 16 – Mitchell 22, Gobert 15, Ingles 14)

– Klay Thompson mocno rozważa przeprowadzkę do Los Angeles – twierdzi znany dziennikarz Adrian Wojnarowski. Wcześniej drużynę z Kalifornii musi zasilić jednak Anthony Davis. Klay Thompson to jeden z najlepszych zawodników Golden State Warriors i całej NBA. Od pierwszego lipca trafi jednak na rynek wolnych agentów i będzie mógł podpisać kontrakt z dowolnym klubem. W grze o 28-latka pozostają jednak tylko dwa zespoły: Warriors oraz Los Angeles Lakers. Anthony Davis niedawno oświadczył, że nie przedłuży kontraktu z New Orleans Pelicans i chciałby zostać wymieniony przed końcem umowy. Ma ambicje grać w lepszym klubie. Transfery Davisa i Thompsona znacząco zmieniły układ sił w całej NBA. Do tej pory zdecydowanym numerem jeden są Golden State Warriors, którzy w ostatnich 4-latach triumfowali aż 3-krotnie. W amerykańskich mediach spekuluje się, iż decydujące słowo w kontekście decyzji Klaya będą mieć Wojownicy. Koszykarz oczekuje na 5-letni, maksymalny kontrakt.
 BCL:
Anwil Włocławek w ostatnim meczu Basketball Champions League, we własnej hali, musiał uznać wyższość gości z Turcji, choć trzy kwarty nie wskazywały na to, regulaminowy czas gry zakończył się remisem. W dogrywce rottweilery były tylko tłem dla lepiej dysponowanych tego dnia gości z Turcji. W Anwilu wyróżniał się Jarosław Zyskowski, zaś u rywali klasą samą w sobie był występ znanego z parkietów PLK D.J. Sheltona.

VTB:
CSKA Moskwa zgodnie z przewidywaniami pewnie pokonało Stelmet Enea BC Zielona Góra w lidze VTB. Rosyjski gigant triumfował 102:78, ale przewagę tak naprawdę zbudował dopiero w kluczowych minutach.

Euroliga:
Znakomity mecz CCC Polkowice i szósta wygrana w Eurolidze. Mistrzynie Polski pokonały we własnej hali francuskie ESBVA-LM 86:66. Podopieczne Marosa Kovacika pozostają zatem w dobrej pozycji w rywalizacji o awans do fazy play-off.
EuroCup:
Wicemistrzynie Polski roztrwoniły 17 punktów zaliczki z pierwszego meczu. Koszykarki Artego Bydgoszcz przegrały na Węgrzech z KSC Szekszard 60:86 i pożegnały się z EuroCupem.

NHL:

Hokeiści Pittsburgh Penguins wygrali w środę z najlepszym obecnie zespołem ligi NHL Tampa Bay Lightning 4:2. Po dziewięciu minutach “Pingwiny” prowadziły 3:0, a drugiego i trzeciego gola zdobyły w odstępie zaledwie 16 sekund.

W drugim środowym meczu Dallas Stars pokonali Buffalo Sabres 1:0. Gola zdobył Jamie Benn w 9. minucie. Wszystkie 30 strzałów “Szabel” obronił Ben Bishop.

Tenis:

WTA Petersburg:
Rosjanka Wiera Zwonariowa wyeliminowała rozstawioną z numerem piątym Niemkę Julię Goerges w II rundzie turnieju WTA Premier w Petersburgu. Do ćwierćfinału awansowała Chorwatka Donna Vekić.

Donna Vekić (Chorwacja, 8) – Weronika Kudermetowa (Rosja, LL) 6:4, 6:3
Wiera Zwonariowa (Rosja, WC) – Julia Görges (Niemcy, 5) 4:6, 6:4, 6:4

WTA Hua Hin:
Garbine Muguruza pokonała Monę Barthel w II rundzie turnieju WTA International w Hua Hin. Kolejną rywalką Hiszpanki będzie Dajana Jastremska. Do ćwierćfinału awansowała Ajla Tomljanović.

Garbine Muguruza (Hiszpania, 1) – Mona Barthel (Niemcy) 6:3, 7:5
Saisai Zheng (Chiny, 4) – Irina-Camelia Begu (Rumunia) 6:2, 6:4
Ajla Tomljanović (Australia, 6) – Kateryna Kozłowa (Ukraina) 7:6(0), 6:1
Dajana Jastremska (Ukraina, 8) – Shuai Peng (Chiny, WC) 6:1, 6:4

Magda Linette awansowała do 1/4  finału turnieju WTA w Hua Hin w Tajlandii (pula 250 tysięcy dolarów). W pierwszej rundzie polska tenisistka pokonała Australijkę Priscillę Hon 6:1, 2:6, 6:2. W kolejnej zmierzyła  się z Rumunką Monicą Niculescu i po2,5 godzinnym boju wygrałą 2:1 w setach.

ITF Midland:
Urszula Radwańska na I rundzie zakończyła występ w halowym turnieju ITF o puli nagród 100 tys. dolarów na kortach twardych w Midland. W środę Polka przegrała w dwóch setach z broniącą trofeum Amerykanką Madison Brengle. Po 100 minutachAmerykanka zwyciężyła 7:6(4), 6:3 i dzięki temu spotka się w II rundzie ze swoją rodaczką Jamie Loeb (WTA 176).

Siatkówka:

Liga Mistrzów:
W czwartej kolejce Ligi Mistrzów w Bełchatowie PGE Skra, po bardzo zaciętym meczu, przegrała z Greenyardem Maaseik (2:3). Dla bełchatowian jest to druga porażka w tej edycji Ligi Mistrzów. Obie drużyny zachowują szansę awansu do dalszej rundy.
Trefl Gdańsk w meczu 4. kolejki siatkarskiej Ligi Mistrzów pokonał na wyjeździe Berlin Recycling Volleys 3:0. To już trzecie zwycięstwo gdańszczan w grupie D. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że drużyna z naszego kraju awansuje do dalszej fazy.

LA:

Piotr Lisek udanie rozpoczął sezon halowy. Na mityngu w Cottbus polski tyczkarz jako jedyny pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,85 m. Piąte miejsce zajął Paweł Wojciechowski (5,70 m).

Zimowe:

Polski Związek Narciarski zatwierdził skład reprezentacji Polski na zbliżające się mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim, które w dniach 4-17 lutego 2019 r. odbędą się w Aare. Podczas najważniejszej imprezy sezonu dla alpejczyków i alpejek zaprezentuje się tylko Maryna Gąsienica-Daniel. Wraz z nią do Szwecji wyruszą: trener główny Marcin Orłowski, asystent trenera głównego Matteo Baldissarutti, lekarz Stanisław Szymanik oraz kierownik ekipy Stanisław Czarnota.

Żeglarstwo:

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zajmuje drugie miejsce po dwóch wyścigach klasy RS:X w rozgrywanych w Miami regatach żeglarskiego Pucharu Świata. Aktualna mistrzyni Europy i brązowa medalistka olimpijska z Londynu, która wygrała jedyny środowy wyścig, ustępuje tylko Chince Yunxiu Lu, brązowej medalistce ubiegłorocznych mistrzostw globu. Wśród mężczyzn, którzy mają za sobą trzy wyścigi, w czołowej “10” tej windsurfingowej klasy jest trzech Polaków. Na piątej pozycji plasuje się Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), siódmy jest Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), a zamyka ją Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń). Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) zajmuje 27. miejsce, a prowadzi brązowy medalista MŚ z 2017 roku Chińczyk Mengfan Gao. W klasie 470, w której po pierwszym dniu zawodów prowadziły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), nie udało się w środę przeprowadzić żadnego wyścigu.

Opracował: Sławek Sobczak