Superpuchar Włoch:

Juventus Turyn zdobył Superpuchar Włoch, zwyciężając AC Milan (1:0) po golu Cristiano Ronaldo. Mecz, który w środę (16 stycznia) rozegrano w saudyjskiej Dżuddzie, wywołał zainteresowanie samego Floyda Mayweathera Jr. Emerytowany mistrz świata w boksie zasiadł na trybunach King Abdullah Sports City. Słynny pięściarz spotkał się z piłkarzami Starej Damy. 41-letni “Money” pozował do zdjęć m.in. z Giorgio Chiellinim, Paulo Dybalą czy Miralemem Pjaniciem, ale przede wszystkim zrobił sobie pamiątkową fotografię z Ronaldo.

Puchar Króla:

Piłkarze Realu Madryt przegrali na wyjeździe z Leganes 0:1 w rewanżowym meczu 1/8 finału Pucharu Hiszpanii. “Królewscy” awansowali jednak do ćwierćfinału, bo przed tygodniem u siebie wygrali 3:0.

Odpadł natomiast drugi stołeczny klub – Atletico. Atletico  na własnym stadionie zremisowało z Gironą 3:3. Przed tygodniem również był remis, ale 1:1 i Girona awansowała dzięki większej liczbie bramek zdobytych na wyjeździe.

Dziś stratę z pierwszego spotkania spróbuje odrobić Barcelona. Obrońca trofeum przegrał na wyjeździe z Levante 1:2.

Puchar Anglii:

Southampton poza walką o Puchar Anglii. W powtórzonym meczu III rundy z Derby County drużyna Ralfa Hasenhuettla prowadziła już 2:0, ale roztrwoniła przewagę i przegrała w rzutach karnych. Jan Bednarek w środę nie pojawił się na boisku.

Ligue 1:

W spotkaniu 17. kolejki Ligue 1 broniący się przed spadkiem zespół AS Monaco zremisował przed własną publicznością z OGC Nice. Cały mecz w barwach gospodarzy rozegrał Kamil Glik.

Nimes Olympique – FC Nantes 1:0 (0:0)

EA Guingamp – Stade Rennais 2:1 (1:0)

Toulouse FC – Olympique Lyon 2:2 (1:0)

AS Saint-Etienne – Olympique Marsylia 2:1 (0:1)

Ciekawostki piłkarskie:

Kwestią czasu jest, kiedy Chelsea FC ogłosi pozyskanie Gonzalo Higuaina. Odejście Argentyńczyka z AC Milan oznacza, że klub ten musi pozyskać nowego napastnika. Celem numer jeden jest Krzysztof Piątek.

Tmczasem Krzysztof Piątek porozumiał się w sprawie kontraktu z AC Milan. Jest gotowy na podpisanie pięcioletniej umowy – poinformowała “La Gazzetta dello Sport”. Polak jest o krok od przenosin do wielkiego klubu. Polski napastnik zaakceptował już warunki kontraktu z nowym pracodawcą, a do dogadania zostały tylko szczegóły między włoskimi klubami.

Utah Jazz rozbili w Staples Center drużynę Los Angeles Clippers 129:109, pogłębiając jej kryzys. Donovan Mitchell rzucił 28 punktów, a francuski środkowy Rudy Gobert miał 23 “oczka” i 22 zbiórki. Jedyny Polak w NBA spędził w tym spotkaniu na parkiecie 14 minut. Marcin Gortat trafił w tym czasie dwa na cztery oddane rzuty, miał cztery punkty, sześć zbiórek oraz dwie asysty. Łodzianin popełnił też cztery faule. LAC ponieśli czwartą porażkę z rzędu.

W hicie dnia Boston Celtics okazali się lepsi od Toronto Raptors.

James Harden rzucił 58 punktów, lecz jego Houston Rockets po pasjonującym spotkaniu musieli uznać wyższość Brooklyn Nets.

Luka Doncić otarł się o triple-double (25 punktów, osiem zbiórek, osiem asyst), aczkolwiek nie wystarczyło to do pokonania San Antonio Spurs.

Stephen Curry zdobył 41 punktów, trafił 9 na 17 za trzy, Kevin Durant dodał 30 “oczek” i 15 zbiórek, a Golden State Warriors pokonali na własnym parkiecie New Orleans Pelicans.

Detroit Pistons – Orlando Magic 120:115 po dogrywce (26:34, 32:29, 32:21, 19:25, 11:6)

(Griffin 30, Kennard 14, Drummond 14, Jackson 13, Bullock 13, Galloway 13 – Ross 24, Vucevic 24, Fournier 18, Augustin 13)

Boston Celtics – Toronto Raptors 117:108 (30:36, 34:17, 23:30, 30:25)

(Irving 27, Horford 24, Hayward 18 – Leonard 33, Ibaka 22, Green 15)

Houston Rockets – Brooklyn Nets 142:145 po dogrywce (30:34, 24:28, 40:23, 37:46, 11:14)

(Harden 58, Tucker 20, Gordon 20, Green 15 – Dinwiddie 33, Carroll 22, Graham 21, Allen 20)

Memphis Grizzlies – Milwaukee Bucks 101:111 (20:28, 25:22, 28:41, 28:20)

(Casspi 17, Conley 14, Gasol 14, Green 14 – Antetokounmpo 27, Bledsoe 16, Wilson 13)

Dallas Mavericks – San Antonio Spurs 101:105 (35:20, 21:25, 24:30, 21:30)

(Doncic 25, Matthews 13, Finney-Stein 12 – Belinelli 17, DeRozan 14, Gay 14, Mills 14)

Portland Trail Blazers – Cleveland Cavaliers 129:112 (30:26, 32:29, 38:30, 29:27)

(Lillard 33, McCollum 19, Layman 18 – Clarkson 22, Hood 20, Zizic 16)

Golden State Warriors – New Orleans Pelicans 147:140 (31:39, 35:32, 44:38, 37:31)

(Curry 41, Durant 30, Thompson 19 – Davis 30, Holiday 25, Randle 23)

BCL:

Anwil Włocławek koncertowo zepsuł końcówkę czwartej kwarty, w efekcie przegrywając we własnej hali z MHP Riesen Ludwigsburg 74:87. Dla mistrzów Polski to trzecia porażka z rzędu w Basketball Champions League.

Euroliga:

Mistrzynie Polski mocno napsuły krwi rosyjskiemu gigantowi. UMMC Jekaterynburg ostatecznie zachowało miano niepokonanych w Eurolidze, pokonując w Polkowicach CCC 69:64. Brittney Griner okazała się nie do zatrzymania.

Decydujący gol kapitana Buffalo Sabres Jacka Eichela w dogrywce zakończył tej nocy jednocześnie serię zwycięstw Calgary Flames i porażek Sabres.

Calgary Flames – Buffalo Sabres 3:4 (1:0, 0:1, 2:2, 0:1)

To był niezwykle bogaty w wydarzenia wieczór w Ottawie dla Matta Duchene’a. Środkowy Senators wrócił do gry po trzymeczowej przerwie dokładnie w swoje 28. urodziny na mecz przeciwko Colorado Avalanche, czyli zespołowi, z którego na własne żądanie odchodził 14 miesięcy temu po ponad pięciu latach gry. Oddał 2 strzały i strzelił 2 gole, a do tego dorzucił asystę, prowadząc “Sens” do zwycięstwa 5:2.

Niespodziewanie wygrał także drugi najgorszy zespół konferencji wschodniej w tym sezonie, Philadelphia Flyers. “Lotnicy” pokonali Boston Bruins 4:3, mimo że już w 10. minucie przegrywali 0:2.

Rzuty karne rozstrzygnęły mecz o czwarte miejsce w dywizji Pacyfiku pomiędzy Edmonton Oilers a Vancouver Canucks. W piątej rundzie karnych jako jedyny trafił Alex Chiasson, który dał “Nafciarzom” zwycięstwo 3:2 w całym meczu.

W Glendale niespodziewanie na siedmiu zatrzymała się seria zwycięstw San Jose Sharks. “Rekiny” uległy Arizona Coyotes 3:6.

Australian Open:

Milos Raonić potrzebował czterech tie breaków, by w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne Australian Open 2019 pokonać Stana Wawrinkę. Kei Nishikori po super tie breaku piątego seta wygrał z Ivo Karloviciem.

Dominic Thiem w trzecim secie poddał mecz z Alexeiem Popyrinem w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2018. Z turnieju odpadł także zeszłoroczny półfinalista, Hyeon Chung.

Novak Djoković (Serbia, 1) – Jo-Wilfried Tsonga (Francja, WC)

Denis Shapovalov (Kanada, 25) – Taro Daniel (Japonia) 6:3, 7:6(2), 6:3

David Goffin (Belgia, 21) – Marius Copil (Rumunia) 5:7, 7:5, 6:2, 6:4

Danił Miedwiediew (Rosja, 15) – Ryan Harrison (USA) 6:3, 6:3, 6:3

Fabio Fognini (Włochy, 12) – Leonardo Mayer (Argentyna) 7:6(3), 6:3, 7:5

Pablo Carreno (Hiszpania, 23) – Ilja Iwaszka (Białoruś) 6:3, 6:2, 7:6(7)

Joao Sousa (Portugalia) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 32) 7:5, 4:6, 7:6(4), 5:7, 6:4

Kei Nishikori (Japonia, 8) – Ivo Karlović (Chorwacja) 6:3, 7:6(6), 5:7, 5:7, 7:6(7)

Alex Bolt (Australia, WC) – Gilles Simon (Francja, 29) 2:6, 6:4, 4:6, 7:6(8), 6:4

Pierre-Hugues Herbert (Francja) – Hyeon Chung (Korea Południowa, 24) 6:2, 1:6, 6:2, 6:4

Milos Raonić (Kanada, 16) – Stan Wawrinka (Szwajcaria) 6:7(4), 7:6(6), 7:6(11), 7:6(5)

Borna Corić (Chorwacja, 11) – Marton Fucsovics (Węgry) 6:4, 6:3, 6:4

Lucas Pouille (Francja, 28) – Maximilian Marterer (Niemcy) 7:6(8), 7:6(8), 5:7, 6:4

Alexei Popyrin (Australia, WC) – Dominic Thiem (Austria, 7) 7:5, 6:4, 2:0 i krecz

Iga Świątek na II rundzie zakończyła występ w turnieju singla wielkoszlemowego Australian Open 2019. Polska tenisistka przegrała wyraźnie w czwartek z Włoszką Camilą Giorgi. Warszawianka ugrała zaledwie 2 gemy. Świątek zdobyła 110 punktów do rankingu WTA i awansuje w okolice 140. pozycji. Nie kończy występu w Melbourne, bowiem zagra jeszcze razem z Łukaszem Kubota miksta. Ich przeciwnikami w I rundzie będą Alicja Rosolska i Chorwat Nikola Mektić.

Simona Halep wróciła z 2:4 w trzecim secie i pokonała Sofię Kenin w II rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2019. Kolejną rywalką Rumunki będzie Venus Williams.

Elina Switolina pokonała Viktorię Kuzmovą w II rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2019. Karolina Pliskova straciła seta w meczu z Madison Brengle.

Serena Williams oddała cztery gemy Eugenie Bouchard w II rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2019. Kolejną rywalką Amerykanki będzie Dajana Jastremska.

Simona Halep (Rumunia, 1) – Sofia Kenin (USA) 6:3, 6:7(5), 6:4

Venus Williams (USA) – Alize Cornet (Francja) 6:3, 4:6, 6:0

Dajana Jastremska (Ukraina) – Carla Suarez (Hiszpania, 23) 6:3, 3:6, 6:1

Serena Williams (USA, 16) – Eugenie Bouchard (Kanada) 6:2, 6:2

Johanna Konta (Wielka Brytania) – Garbine Muguruza (Hiszpania, 18)

Elina Switolina (Ukraina, 6) – Viktoria Kuzmova (Słowacja) 6:4, 6:1

Alicja Rosolska i Japonka Eri Hozumi pokonały Niemkę Andreę Petković i Portorykankę Monikę Puig w I rundzie gry podwójnej wielkoszlemowego Australian Open 2019. W II rundzie rywalkami Rosolskiej i Hozumi będą Białorusinka Alaksandra Sasnowicz i Amerykanka Taylor Townsend.

Cykl ITF:

Urszula Radwańska rozegrała w środę pierwszy mecz na zawodowych kortach w 2019 roku. Krakowianka awansowała do II rundy turnieju ITF o puli nagród 25 tys. dolarów na francuskiej Gwadelupie.

Urszula Radwańska (Polska, 2) – Eleni Kordolaimi (Grecja) 6:4, 1:0 i krecz

Paula Kania pozostała na kortach twardych w tunezyjskim Monastyrze. Sosnowiczanka trenująca na kortach Górnika Bytom bez problemu przeszła przez eliminacje, a w I rundzie rozgromiła 15-letnią zawodniczkę gospodarzy Wiem Boubaker 6:1, 6:1. W czwartek na jej drodze do ćwierćfinału stanie oznaczona “siódemką” Włoszka Angelica Moratelli (WTA 542).

Czterech tenisistów zostało aresztowanych za ustawianie meczów w turniejach niższej rangi. W najbliższych tygodniach można się spodziewać, że liczba zatrzymanych wzrośnie do kilkudziesięciu osób. Sprawa dotyczy działalności belgijskiego syndykatu, którego szefem był pochodzący z Armenii Grigor Sargsyan. Tzw. Maestro został już skazany za ustawianie meczów oraz pranie brudnych pieniędzy i obecnie przebywa w więzieniu. Teraz śledczy starają się dotrzeć do tenisistów, którzy uczestniczyli w nielegalnym procederze. Śledczy badają również wątek, czy grupa działająca na terenie Belgii jest powiązana z innym ormiańskim syndykatem, który prowadził nielegalne interesy w Hiszpanii. Tutaj w gronie podejrzanych są aż 83 osoby, w tym 28 zawodowych tenisistów. Jeden z nich miał brać udział w US Open 2018. Zatrzymano na razie 15 osób.

Piłka ręczna:

MŚ 2019:

Wyrównana pierwsza połowa oraz hiszpański koncert w drugiej. Mistrzowie Europy wygrali z Macedonią 32:21 i dopisali kolejne dwa punkty w tabeli.

1       Francja       4       3       1       0       115:91         7

2       Niemcy      4       2       2       0       111:87         6

3       Brazylia     4       2       0       2       92:103         4

4       Rosja 4       1       2       1       109:104     4

5       Serbia         4       1       1       2       104:115         3

6       Korea         4       0       0       4       98:129         0

Luka Cindrić wrócił do składu Chorwatów. Rozgrywający PGE VIVE Kielce, odpoczywający w poprzednich meczach z powodu drobnego urazu, pomógł kolegom odnieść gładkie zwycięstwo z reprezentacją Bahrajnu. Islandczycy wyrzucili z turnieju Japończyków.

6    Bahrajn         4       0       0       4       84:129         0

Reprezentacja Szwecji wygrała z Katarem 23:22 w ważnym dla układu tabeli meczu grupy D mistrzostw świata. Awans do fazy głównej turnieju oddalił się od drużyny szejków.

Egipcjanie napędzili Węgrom strachu. Byli o krok od zwycięstwa nad Madziarami, ale nawet remis 30:30 postawił ich w bardzo dobrej sytuacji.

1       Szwecja     4       4       0       0       118:81         8

2       Węgry        4       2       2       0       121:105         6

3       Egipt 4       1       1       2       99:105       3

4       Argentyna  4       1       1       2       94:104         3

5       Angola       4       1       0       3       93:127         2

6       Katar 4       1       0       3       99:102       2

Dziś poznamy 12 najlepszych zespołów MŚ w piłce ręcznej, a potęgi powalczą o korzystną pozycję wyjściową przed rywalizacją o półfinał. Hitów co niemiara.

ME 2019:

W środę w Brukseli odbyło się losowanie grup ME 2019 siatkarzy. Aktualni mistrzowie świata trafili do grupy D i zagrają z Holandią, Czechami, Estonią, Ukrainą i Czarnogórą.

Liga Mistrzów:

Trefl Gdańsk pokonał belgijski Greenyard Maaseik i awansował na pierwsze miejsce w grupie D tegorocznej Ligi Mistrzów. Zwycięstwo świętowano jednak bez uśmiechu i w pustej hali – w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Adamowicza mecz został zamknięty dla kibiców. Przed spotkaniem obie drużyny uczciły pamięć zmarłego minutą ciszy, a prezes belgijskiego klubu złożył pod flagą miasta symboliczną wiązankę kwiatów.

PGE Skra Bełchatów odniosła niezwykle ważne zwycięstwo, pokonując w Max-Schmelling Halle Berlin Recycling Volleys w trzech setach. Bohaterem spotkania był środkowy Jakub Kochanowski.

Boks:

“Polski Książę” wróci na ring podczas bokserskiej gali w Los Angeles. Andrzej Fonfara (30-5, 18 KO) stoczy pojedynek z Edwinem Rodriguezem (30-2, 20 KO). Starcie z pięściarzem z Dominikany będzie dla Polaka drugim występem w kategorii junior ciężkiej. Wcześniej warszawianin dwukrotnie próbował wywalczyć mistrzowski pas wagi półciężkiej. Walka obędzie się 9 marca.

Kolarstwo:

We wtorek i w środę kończył rywalizację w ścisłej czołówce, ale na zwycięstwo musiał poczekać do 3. etapu. Słowak Peter Sagan wygrał czwartkowe zmagania na Santos Tour Down Under. Liderem wyścigu pozostał Patrick Bevin z CCC Team.

Rajd Dakar:

Dziś w Limie zakończy się 41. edycja Rajdu Dakar. Tylko awaria samochodu może odebrać trzecie w karierze zwycięstwo w tej imprezie jadącemu Toyotą Katarczykowi Nasserowi Al-Attiyah. Już niewielkie szanse na podium ma zajmujący czwarte miejsce Jakub Przygoński w Mini.

Znacznie bardziej zaciętą walkę o zwycięstwo toczą motocykliści. Prowadzi triumfator z 2016 roku Australijczyk Toby Price (KTM), ale Chilijczyka Pablo Quintanillę (Husqvarna) wyprzedza zaledwie o minutę i dwie sekundy. Trzeci Austriak Matthias Walkner (KTM) traci do lidera sześć i pół minuty. Na miarę oczekiwań spisuje się Adam Tomiczek, który plasuje się w połowie drugiej dziesiątki. Awaria wyeliminowała z walki drugiego motocyklistę Orlen Teamu Macieja Giemzę.

W czwartek uczestników czeka stosunkowo krótki etap z Pisco do Limy (358 km, w tym OS 112 km). Rywalizację ma szansę ukończyć pięciu z 11 Polaków, którzy stanęli na starcie.

Żeglarstwo:

Francuski żeglarz Yann Guichard wypłynął w środę z Brestu na gigantycznym trimaranie “Spindrift” w rejs dookoła świata, który chce opłynąć w czasie poniżej 40 dni i tym samym zdobyć Jules Verne Trophy. Jacht ma 40 metrów długości i jest największym wielokadłubowcem na świecie. Guichardowi towarzyszy 11-osobowa załoga. Od dwóch lat rekord należy do innego Francuza Francisa Joyona, który z pięcioosobową załogą na trimaranie “Idec Sport” opłynął kulę ziemską w 40 dni 23 godziny 30 minut 30 sekund.

Zapasy:

Trzech zapaśników zostało zdyskwalifikowanych na pół roku po tym, jak unikali dotknięcia sędzi. Powodem są kwestie religijne. Sportowcy są muzułmanami. Czeczeńcy: Iunadi Bisultanow i Nazhavdi Bisultanow oraz Bułgar Sunay Hamidow odmówili podania ręki sędzi Ramonie Scherer. Tłumaczyli to względami religijnymi – wiarą w islam. Mimo wszystko za swoje zachowanie nie uniknęli kary. Cała trójka została zdyskwalifikowana na pół roku. Kara będzie trwała do 31 lipca.