Piłka nożna:

Premier League:

Newcastle United z pierwszym wyjazdowym zwycięstwem w obecnym sezonie Premier League. Sroki pokonały Burnley FC 2:1. Spotkanie zostało rozegrane z 30-minutowym opóźnieniem. W tunelu prowadzącym na boisko zasłabł jeden z oficjeli. Udzielono mu pomocy medycznej, po czym został odwieziony do szpitala.

Burnley FC – Newcastle United 1:2 (1:2)

0:1 – Ben Mee (sam.) 4′

0:2 – Ciaran Clark 23′

1:2 – Sam Vokes 40′

Primera Division:

Miguel Cardoso nie ma co mówić o udanym debiucie. Na start pracy jego Celta Vigo przegrała z Realem Sociedad 1:2 w ostatnim meczu 13. kolejki Primera Division.

Real Sociedad – Celta Vigo 2:1 (1:0)

1:0 – Mikel Oyarzabal 37

2:0 – David Zurutuza 47′

2:1 – Maximiliano Gomez 84′

Serie A:

Stojące na niskim poziomie spotkanie Cagliari Calcio z Torino FC zakończyło się remisem 0:0. Oba kluby są po 13. kolejce w dolnej połowie tabeli.

Tipico Bundesliga:

Mistrzowie Austrii z Salzburga nie zwalniają tempa! W piętnastym meczu bieżącego sezonu “Byki” odniosły trzynaste zwycięstwo. Tym razem ofiarą Red Bulla został Hartberg – beniaminek przegrał przed własną publicznością aż 0:4.

Lotto Ekstraklasa:

Arka Gdynia na zakończenie 16. kolejki Lotto Ekstraklasy pokonała na własnym obiekcie Wisłę Kraków 4:1. Ekipa z Trójmiasta zagrała bardzo dobrze i w pełni zasłużenie zdobyła komplet punktów. Po efektownym zwycięstwie z Wisłą Kraków Arka Gdynia coraz bardziej realnie może myśleć o grupie mistrzowskiej. Ma do niej teraz znikomą stratę. Zespół Zbigniewa Smółki gromadzi 23 pkt. – tylko o jeden mniej niż zajmujący 8. lokatę Lech Poznań.

Komplikuje się sytuacja Białej Gwiazdy. Po porażce w Trójmieście podopieczni Macieja Stolarczyka wciąż mają 25 “oczek” i w oczy zaczyna im zaglądać widmo wypadnięcia z górnej połowy tabeli Lotto Ekstraklasy.

Arka Gdynia – Wisła Kraków 4:1 (2:1)

1:0 – Aankour 15′

1:1 – Ondrasek 20′

2:1 – Zarandia 28′

3:1 – Jankowski 75′

4:1 – Zarandia 89′

Niemcy, Szwecja i Dania – tych drużyn chciałby uniknąć trener Jerzy Brzęczek w eliminacjach do mistrzostw Europy. Losowanie grup odbędzie się 2 grudnia. Po cichu liczy on na rywalizację z Rosją, prowadzoną przez Stanisława Czerczesowa. To przyjaciel Brzęczka i Radosława Gilewicza (asystent selekcjonera). – Ostatnio o tym rozmawialiśmy. Fajnie byłoby się spotkać na boisku – zaznaczył. Trener Biało-Czerwonych chciałby także trafić na Finlandię, Estonię, Gibraltar i San Marino. – Los będzie wybierał. Są różne scenariusze. Przed i po losowaniu można mówić o szansach, ale wszystko zweryfikuje boisko – skomentował Brzęczek.

Liga Mistrzów:

Piłkarze Szachtara Donieck, FC Barcelona czy Liverpool FC nie potrafili w tym roku podbić Stadio Olimpico. We wtorek AS Roma podejmie Real Madryt.

NBA:

Chicago Bulls – San Antonio Spurs 107:108 (27:27, 23:25, 33:28, 24:28)

(LaVine 28, Arcidiacono 22, Parker 18 – DeRozan 21, Aldridge 20, Mills 17)

To już 16 porażka Byków w obecnym sezonie. W dorobku Bulls mają też zaledwie 5 wygranych meczów.

James Harden zdobył 54 punkty dla Houston Rockets, którzy po dogrywce przegrali z Washington Wizards.

Kevin Durant popisał się fantastycznym występem przeciwko Orlando Magic. Gwiazdor Golden State Warriors zdobył 49 punktów, dokładając do swojego dorobku dziewięć asyst i sześć zbiórek. Kapitalną końcówką miał także Klay Thompson, który 19 ze swoich 29 “oczek” wywalczył w czwartej kwarcie. W niej Magic prowadzili 94:85, ale w decydujących fragmentach duet Durant-Thompson zapewnił mistrzom NBA cenne zwycięstwo.

Po rozstaniu się z Jimmym Butlerem Minnesota Timberwolves pnie się w górę. Leśne Wilki wygrały sześć z ostatnich ośmiu meczów, tym razem pokonując Cleveland Cavaliers.

Washington Wizards – Houston Rockets 135:131 (30:42, 37:23, 27:33, 31:27, 10:6)

(Wall 36, Beal 32, Morris 22 – Harden 54, Gordon 36, Capela 17)

New Orleans Pelicans – Boston Celtics 107:124 (21:34, 27:23, 31:32, 28:35)

(Davis 27, Mirotić 25, Randle 15 – Irving 26, Tatum 20, Horford 20)

Utah Jazz – Indiana Pacers 88:121 (25:33, 22:25, 23:31, 18:32)

(Favors 13, Gobert 12, Ingles 10 – McDermott 21, Turner 16, Bogdanović 15)

Golden State Warriors – Orlando Magic 116:110 (26:25, 21:39, 32:19, 37:27)

(Durant 49, Thompson 29, Cook 8 – Vucević 30, Ross 28, Isaac 15)

NHL:

Nie Mitch Marner i nie John Tavares strzelali tej nocy gole dla Toronto Maple Leafs w meczu z Boston Bruins. Marner rzeczywiście był bohaterem meczu, który jego zespół wygrał przed własną publicznością 4:2. Ale nie ze względu na gole, a asysty. Skończył mecz z trzema, a najważniejsze były dwie pierwsze, którymi pomógł w strzeleniu pierwszych goli w tym sezonie dwóm obrońcom swojego zespołu.

Toronto Maple Leafs – Boston Bruins 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

1:0 Dermott – Marner 17:44

1:1 Pastrňák – Marchand – Krug 23:39 (w przewadze)

2:1 Ożiganow – Marner – Gauthier 33:06

2:2 Pastrňák – Krug – Marchand 34:22

3:2 Leivo – Ennis – Marleau 38:38 (w przewadze)

4:2 Hyman – Tavares – Marner 58:25 (pusta bramka)

Przy zaledwie 9 456 widzów na trybunach Florida Panthers pokonali New Jersey Devils 4:3 po dogrywce.

Trener Barry Trotz przegrał pierwszy mecz przeciwko Washington Capitals, których w czerwcu poprowadził do Pucharu Stanleya. New York Islanders przed własną publicznością ulegli prowadzonym przez jego byłego asystenta Todda Reirdena mistrzom NHL 1:4.

Prawdziwą wymianę ciosów zobaczyli kibice w Detroit, gdzie miejscowi Red Wings przegrali 5:7 z Columbus Blue Jackets.

NFL:

Houston Texans – Tennessee Titans 34:17

Tenis:

“Jesteśmy znów szczęśliwi i dumni” – takie tytuły dominowały w chorwackiej prasie. Zwycięska drużyna w Pucharze Davisa została w poniedziałek uroczyście powitana w Zagrzebiu. Tenisiści doświadczyli tego, co piłkarze, którzy w lipcu zostali wicemistrzami świata w piłce nożnej. Tysiące Chorwatów wyszło powitać zwycięski zespół, który w niedzielę pokonał Francję 3:1 i sięgnął po Puchar Davisa. W atmosferze radości podkreślano, że był to rewanż na Trójkolorowych za przegrany finał mundialu. – Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy mistrzami świata i przywieźliśmy trofeum do Chorwacji – powiedział Marin Cilić, który zdobył dla zwycięzców dwa punkty. Dla losów spotkania z Francją ważna okazała się także pojedyncza wygrana Borny Coricia.Na specjalnie ustawionym telebimie odtworzono najciekawsze momenty finału. Fani i tenisiści razem skandowali “Chorwacja, Chorwacja!”. Wieczorem cała drużyna narodowa spotkała się z prezydent Kolindą Grabar-Kitarović, która oglądała występ reprezentacji z trybuny honorowej w Lille.

Rafael Nadal weźmie w dniach 14-15 grudnia udział w charytatywnym turnieju golfowym na Majorce. Dochód zostanie przeznaczony na rzecz powodzian, którzy zostali poszkodowani podczas październikowego żywiołu. Rafael Nadal po raz kolejny pokazuje, jak bliska jest mu Majorka. W październiku media na całym świecie obiegły zdjęcia i nagrania, jak 17-krotny mistrz wielkoszlemowy osobiście usuwa skutki powodzi. W wyniku tego żywiołu życie straciło ponad 10 osób. Teraz Nadal chce wesprzeć poszkodowanych.

Siatkówka:

KMŚ 2018:

W pierwszym meczu gruby B Klubowych Mistrzostw Świata, rozgrywanych w rzeszowskiej Hali Podpromie, zawodnicy Trentino Volley pokonali 3:0 zespół Khatam Ardakan. Na środku dzielił i rządził Srećko Lisinac, który swoimi atakami sprawiał wiele trudności przyjmującym z Ardakan. Ostatnia piłka meczu też należała do niego.

W drugim meczu grupy B górą drużyna Asseco Resovii Rzeszów, która pokonała Sado Cruzeiro 3:2! Rzeszowianie rozpoczęli turniej KMŚ przed własną publicznością od przegranej, jednak pozostałe dwa sety padły łupem rzeszowian, którzy mieli też wielkie szanse na zakończenie pojedynku w 4 setach. Jednak finisz seta numer 4 w wykonaniu zawodników Sado był piorunujący. Ostatecznie o wygranej musiał zadecydować 5 set, który lepiej ułożył się dla biało-czerwonych.

W pierwszym meczu grupy A rozgrywanego w Płocku turnieju Klubowych Mistrzostw Świata drużyna PGE Skry Bełchatów zmierzyła się z włoską ekipą Cucine Lube Civitanova. Mecz zakończył się zwycięstwem 3:1 zawodników z Włoch.

Zenit Kazań po wyczerpującym, pięciosetowym boju nie sprostał zadaniu i przegrał z Fakiełem Nowy Urengoj 2:3 w swoim pierwszym meczu podczas Klubowych Mistrzostw Świata.

MMA:

Mistrz wagi lekkiej UFC, Chabib Nurmagomiedow (27-0) zrobił krok w kierunku pojednania się z byłym rywalem, Conorem McGregorem. Dagestańczyk 6 października pokonał Irlandczyka w walce o pas kategorii lekkiej. Nurmagomiedow podpisał ostatnio milionowy kontrakt z firmą produkującą napoje energetyczne. Podczas specjalnie zwołanej konferencji w tej sprawie “Orzeł” zabrał głos na temat relacji z Conorem McGregorem. – Tak jak walczyliśmy, tak i możemy się pogodzić. Kim jesteśmy, aby sobie nie wybaczyć, gdy nawet Bóg to robi? Jesteśmy tylko ludźmi. Poczekajmy i zobaczymy – powiedział Chabib Nurmagomiedow na spotkaniu z dziennikarzami w Moskwie.

Opracował: Sławek Sobczak