Lotto Ekstraklasa:

Remis 2:2 w bezpośrednim meczu nie zmienił zasadniczo sytuacji w tabeli Jagiellonii i Lecha. Białostoczanie mają teraz większą stratę do Lechii Gdańsk.

Miedź Legnica – Arka Gdynia 0:4 (0:1)

Wisła Płock – Zagłębie Sosnowiec 2:0 (1:0)

Korona Kielce – Piast Gliwice 1:0 (1:0)

Wisła Kraków – Zagłębie Lubin 3:2 (2:0)

Lechia Gdańsk – Cracovia 1:0 (0:0)

Pogoń Szczecin – Legia Warszawa 2:1 (1:0)

10     Wisła Płock        15     4       6       5       23:24         18

11     KGHM Zagłębie Lubin        15     5       2       8       22:26         17

12     Śląsk Wrocław   15     4       4       7       24:22         16

13     Cracovia    15     3       5       7       11:18         14

14     Górnik Zabrze    15     2       7       6       15:25         13

15     Miedź Legnica    15     3       4       8       16:32         13

16     Zagłębie Sosnowiec    15     2       5       8       21:33         11

I liga:

Raków Częstochowa rządzi niepodzielnie na zapleczu Lotto Ekstraklasy. Lider utrzymał przewagę w tabeli nad konkurentami dzięki zwycięstwu 3:1 z Puszczą Niepołomice.

Puszcza Niepołomice – Raków Częstochowa 1:3 (1:1)

Sandecja Nowy Sącz – Chojniczanka Chojnice 2:0 (1:0)

Stal Mielec – Garbarnia Kraków 6:1 (3:0)

Podbeskidzie Bielsko-Biała – GKS Katowice 0:2 (0:1)

Bytovia Bytów – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:2 (0:2)

ŁKS Łódź – Chrobry Głogów 2:0 (2:0)

Warta Poznań – Stomil Olsztyn 0:1 (0:0)

Wigry Suwałki – GKS 1962 Jastrzębie 1:3 (0:0)

6       Puszcza Niepołomice  18     7       6       5       22:24         27

7       Podbeskidzie Bielsko-Biała 18     7       5       6       26:21         26

8       Bytovia Bytów   18     5       10     3       29:22         25

9       Chojniczanka Chojnice        18     6       7       5       25:24         25

10     Odra Opole         18     6       5       7       28:29         23

11     Chrobry Głogów          18     6       5       7       14:17         23

12     GKS Tychy        18     4       8       6       22:23         20

13     Bruk-Bet Termalica Nieciecza      18     5       5       8       27:32         20

14     Warta Poznań     18     5       5       8       16:23         20

15     Wigry Suwałki   18     4       7       7       19:30         19

16     Stomil Olsztyn   18     5       3       10     15:23         18

17     GKS Katowice   18     4       4       10     15:23         16

18     Garbarnia Kraków       18     3       3       12     13:36         12

II liga:

W sobotę miał się odbyć mecz Olimpia Elbląg – Widzew Łódź. W ostatniej chwili go odwołano, a taka decyzja była spowodowana problemami w polskiej policji. W całym kraju policjanci masowo składali zwolnienia lekarskie. To sparaliżowało pracę tej służby, co odbiło się także na sporcie. W niektórych miastach odwołano mecze piłkarskie, bo nie było wystarczająco dużo funkcjonariuszy, by zabezpieczyć imprezę masową.

Premier League:

Manchester City pokazał klasę. Zespół Pepa Guardioli był zdecydowanie lepszy w derbach i pokonał Manchester United 3:1, dzięki czemu jest liderem tabeli Premier League.

Arsenal coraz dalej od pierwszej czwórki. W niedzielę Kanonierzy zaliczyli sporą wpadkę i zaledwie zremisowali u siebie z Wolverhampton Wanderers 1:1, a mogli nawet przegrać.

Bez goli, ale z mnóstwem emocji w drugiej połowie – tak wyglądał domowy mecz Chelsea z Evertonem. The Blues pozostali bez porażki w Premier League i zanotowali czwarty remis.

Liverpool nie dał większych szans Fulham i wygrał na Anfield 2:0. Sporo kontrowersji było tuż przed przerwą, gdy sędzia nie uznał gościom gola. Znów pojawiły się pytania o brak VAR-u w Premier League.

Primera Division:

Problemy zdrowotne nie wzięły góry nad piłkarzami Realu Madryt. Królewscy wygrali 4:2 z Celtą Vigo, mimo że trzech piłkarzy zostało zmienionych przez kontuzje

Przez 792 dni FC Barcelona była niepokonana przed własną publicznością. Jej fantastyczną passę przerwał dopiero Real Betis, który strzelił na Camp Nou aż 4 bramki (3:4). Blaugrana kończyła mecz w dziesiątkę.

Jeszcze na 10 minut przed końcem Atletico Madryt przegrywało 1:2 z Athletikiem Bilbao i nic nie wskazywało na to, że może zgarnąć 3 punkty. A jednak! W 81. minucie wyrównał Rodrigo, a w doliczonym czasie gry wygraną Los Colchoneros dał Diego Godin.

Bundesliga:

Hit kolejki nie zawiódł. Po wspaniałym meczu Borussia Dortmund pokonała Bayern Monachium 3:2. Dublet dla gości zdobył Robert Lewandowski, a Łukasz Piszczek zaliczył asystę przy golu Marco Reusa.

RB Lipsk pokonał 3:0 Bayer Leverkusen, a Eintracht Frankfurt ograł w tym samym stosunku Schalke 04 Gelsenkirchen w niedzielnych meczach 11. kolejki Bundesligi. Obie drużyny wyprzedziły w tabeli Bayern.

Serie A:

Wojciech Szczęsny w meczu Juventusu z Milanem obronił rzut karny wykonywany przez Gonzalo Higuaina. W Serie A skuteczność polskiego bramkarza przy uderzeniach rywali z jedenastu metrach jest w ostatnich sezonach bardzo wysoka. Mecz Milan – Juventus zakończył się zwycięstwem gości 2:0.

Po siedmiu zwycięstwach z rzędu w lidze włoskiej Inter Mediolan został pokonany. Po porażce 1:4 z Atalantą BC drużyna Luciano Spallettiego przestała być wiceliderem.

Sampdoria Genua straciła 11 goli w trzech ostatnich meczach. W przegranym 1:4 spotkaniu z AS Roma zagrali Bartosz Bereszyński, Karol Linetty i Dawid Kownacki.

Giampiero Ventura po remisie z Bologną (2:2) poinformował, że rezygnuje ze stanowiska trenera Chievo Werona. Były selekcjoner Włoch podobno uznał, że nie widzi szans na utrzymanie drużyny w Serie A. W ostatniej drużynie Serie A jest dwóch Polaków. Obrońca Paweł Jaroszyński w tym sezonie rozegrał pięć meczów, a napastnik Mariusz Stępiński dwanaście i strzelił trzy gole.

Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński zagrali tylko w pierwszej połowie meczu Genoa – Napoli. Całe spotkanie w ekipie gości rozegrał Krzysztof Piątek, ale również nie zachwycił. Przyjezdni w dość dramatycznych okolicznościach wygrali 2:1.

Ligue 1:

Paris Saint-Germain nie zwalnia tempa i odniosło swoje trzynaste z rzędu zwycięstwo w obecnym sezonie Ligue 1. Tym razem siłę mistrza Francji odczuło AS Monaco, bez Kamila Glika w składzie, które w meczu 13. kolejki rozgrywek przegrało 0:4.

Rafał Kurzawa ma ogromne problemy w jednej z najsłabszych drużyn w lidze. W meczu 13. kolejki mistrzostw Francji ekipa Amiens SC pokonała na wyjeździe Toulouse FC 1:0, zaś Polak obejrzał całe spotkanie z ławki rezerwowych.

Premier Liga:

Lokomotiw Moskwa nie wygrał z Rubinem (0:0) w 14. kolejce Premier Ligi, ale zdobyty w Kazaniu punkt musi uznać za cenną zdobycz. Do składu mistrza Rosji wrócił Maciej Rybus, który wraz z Grzegorzem Krychowiakiem przebywał na boisku przez cały mecz.

Allsvenskan:

Piłkarze AIK Sztokholm wywalczyli mistrzostwo Szwecji. To ich pierwszy tytuł od 2009 roku. Zapewniła im go wyjazdowa wygrana z Kalmar FF 1:0 w ostatniej kolejce ekstraklasy, dzięki której utrzymali dwupunktową przewagę nad wiceliderem IFK Norrkoeping.

Eliteserien:

Piłkarze zespołu Rosenborg Trondheim na jedną kolejkę przed końcem sezonu po raz 26. w historii i czwarty z rzędu zapewnili sobie tytuł mistrza Norwegii wygrywając w niedzielę w Kristiansand 1:0 (1:0) ze Startem. Bramkę w 28. min strzelił Nigeryjczyk Samuel Adegbenro.

MLS – Play Offy

New York Red Bulls – Columbus Crew 3 – 0

Sporting Kansas City – Real Salt Lake 4 – 2

Atlanta United – New York City 3 – 1

Azjatycka LM:

Japoński zespół Kashima Antlers po raz pierwszy w historii triumfował w piłkarskiej Lidze Mistrzów Azji. Po zwycięstwie u siebie nad irańskim Persepolis FC 2:0, w rewanżu zremisował w Teheranie 0:0. Sobotnie spotkanie oglądało około 100 tysięcy widzów.

Copa Libertadores:

Z powodu silnych opadów deszczu przełożono najważniejszy klubowy mecz w Ameryce Południowej – finał Copa Libertadores pomiędzy Boca Juniors i River Plate.

Remisem 2:2 zakończyło się przesunięte o 2 dni pierwsze finałowe spotkanie Copa Libertadores pomiędzy Boca Juniors a River Plate. Gospodarze dwukrotnie obejmowali w tym meczu prowadzenie, “Milionerom” w obu przypadkach udawało się jednak doprowadzić do remisu.

Chicago Bulls – Cleveland Cavaliers 99:98 (37:23, 16:30, 26:24, 20:21)

Koszykarze Los Angeles Clippers potrzebowali dogrywki, by rozstrzygnąć na swoją korzyść spotkanie z Milwaukee Bucks (128:126). Do gry powrócił Marcin Gortat. Polak wybiegł w pierwszej piątce zespołu i w sumie spędził w grze 19 minut. W tym czasie zdobył sześć punktów (3/5 z gry), miał też cztery zbiórki oraz dwie asysty. Clippers przed własną publicznością pokonali Milwaukee Bucks, jednak pojedynek trwał w sumie 53 minuty.

Saga z Jimmym Butlerem zakończona! 29-letni snajper zamienia Minnesotę Timberwolves na Philadelphię 76ers. W drugą stronę powędrują: Robert Covington, Dario Sarić oraz Jerryd Bayless.

NFL:

Chicago Bears – Detroit Lions 34 – 22

To 6. wygrana Niedźwiedzi w obecnym sezonie. Przy tylko 3. porażkach daje to 3. miejsce w taceli Konferencji Wschodniej i duże nadzieje na awans do finałów ligi.

Los Angeles Rams – Seattle Seahawks 36 – 31

Dla gości 7 pkt. zdobył kopacz Sebastaian Janikowski. Była to 5. porażka  Seahawks przy 4. wygranych meczach.

Na razie zdecydowanie nie widać efektu “nowej miotły” w drużynie Chicago Blackhawks, która przegrała już drugi mecz pod wodzą trenera Jeremy’ego Collitona. 33-letni szkoleniowiec we wtorek zastąpił na stanowisku Joela Quenneville’a. Tym razem jego nowi podopieczni ulegli Philadelphia Flyers 0:4 i była to już łącznie ich siódma przegrana z rzędu. Claude Giroux strzelił jednego gola i asystował przy dwóch trafieniach Seana Couturiera, który z kolei później dorzucił asystę przy ustalającym wynik trafieniu Nolana Patricka. A Brian Elliott obronił wszystkie 33 strzały i zaliczył swoje pierwsze “czyste konto” w tym sezonie, ale już 38. w NHL. Chicago Blackhawks z 15 punktami są ostatni w dywizji centralnej.

Turniej EIHC w Gdańsku:

Organizacyjny blamaż na turnieju Euro Ice Hockey Challenge w Gdańsku. Najpierw spora część reprezentantów Polski zrezygnowała z gry w kadrze z powodu nieuregulowania wobec nich zaległości przez Polski Związek Hokeja na Lodzie. Z

Hokejowa reprezentacja Polski nie dokończyła następnie meczu z Danią na inaugurację turnieju o Puchar z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zmagania w hali Olivia zostały przerwane z powodu dziury w lodzie.

Hokejowa reprezentacja Polski przegrała w sobotę z Norwegią 2:4.

Hokejowa reprezentacja Polski przegrała 0:2 w ostatnim meczu w ramach turnieju Euro Ice Hockey Challenge w Gdańsku. Puchar z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości powędrował do zwycięskiego zespołu Austrii.

Finały ATP World Tour:

Kevin Anderson wygrał mecz otwarcia rozgrywanych na korcie twardym w Londynie Finałów ATP World Tour 2018. W meczu pierwszej kolejki zmagań w Grupie B Afrykaner w dwóch setach pokonał Dominika Thiema.

Kei Nishkori okazał się w dwóch setach lepszy od sześciokrotnego triumfatora Masters, Rogera Federera. Japończyk odniósł pierwsze zwycięstwo nad Szwajcarem w Finałach ATP World Tour i wykonał ważny krok w kierunku awansu do półfinału.

W w londyńskiej O2 Arenie rozpoczęły się Finały ATP World Tour. Do rywalizacji przystąpili Juan Sebastian Cabal i Robert Farah. W Grupie B (Llodra/Santoro) Kolumbijczycy pokonali 6:3, 6:4 Chorwata Nikolę Mekticia i Austriaka Alexandra Peyę.

Kolumbijczycy Juan Sebastian Cabal i Robert Farah wygrali pierwszy mecz w fazie grupowej Finałów ATP World Tour, odbywających się w Londynie.W półfinale turnieju WBSS zameldował się Krzysztof Głowacki. Polak podczas gali w Chicago pokonał jednogłośnie na punkty Maksima Własowa i zdobył tymczasowy tytuł mistrza świata federacji WBO w wadze junior ciężkiej. Głowacki (31-1, 19 KO), po zdobyciu tytułu tymczasowego mistrza świata WBO, szybko będzie mógł wzbogacić swoją kolekcję. Wałczanin może bić się o pas WBC! Aktualny czempion WBO, WBA, IBF i WBC, Ołeksandr Usyk, planuje bowiem przejście do wagi ciężkiej.

Jamie Murray i Bruno Soares potrzebowali mistrzowskiego tie breaka, aby pokonać parę Raven Klaasen i Michael Venus.

Finały Next Gen ATP:

Stefanos Tsitsipas wygrał rozgrywane na korcie twardym w hali w Mediolanie Finały Next Gen ATP 2018. W finale Grek w czterech setach pokonał Alexa de Minaura.

finał:

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 1) – Alex de Minaur (Australia, 2) 2:4, 4:1, 4:3(3), 4:3(3)

mecz o trzecie miejsce:

Andriej Rublow (Rosja, 5) – Jaume Munar (Hiszpania, 7) 1:4, 4:3(4), 2:4, 4:2, 4:3(3)

Tsitsipas został drugim w historii mistrzem Finałów Next Gen ATP (w ubiegłym roku zwyciężył Hyeon Chung). Za triumf bez porażki w całym turnieju zainkasował 407 tys. euro.

Ranking ATP:

Jerzy Janowicz stracił w poniedziałek miejsce w rankingu ATP. Polski tenisista był notowany w światowej klasyfikacji przez 11 kolejnych lat. Awans zaliczył w poniedziałek Hubert Hurkacz, który występem w Finałach Next Gen ATP zakończył sezon 2018.

Puchar Federacji:

Katerina Siniakova i Sofia Kenin stoczyły nieprawdopodobną bitwę w finale Pucharu Federacji. Zwyciężyła Czeszka po obronie dwóch piłek meczowych i zapewniła swojej drużynie 11. tytuł. Czeszka prowadziła 7:5, 3:0 oraz 4:1 w trzecim secie, by ostatecznie wygrać 7:5, 5:7, 7:5 po trzech godzinach i 44 minutach. Bilans meczów obu reprezentacji to teraz 10-3 dla USA.

Ranking WTA:

Agnieszka Radwańska pozostała 75. tenisistką świata w najnowszym notowaniu rankingu WTA. Niewielki awans zaliczyła Magda Linette, która rozpoczęła już przygotowania do nowego sezonu.

2. Magda Linette (Polska) 733

Simona Halep wygrała najwięcej pieniędzy na światowych kortach w 2018 roku. Wszystkie tenisistki klasyfikowane w Top 10 rankingu zarobków wywalczyły co najmniej 3 mln dolarów.

Zarobki tenisistek na koniec sezonu 2018:

1. Simona Halep (Rumunia) 7 409 564 dol.

Boks:

Tony Bellew po raz ostatni wszedł do ringu. Brytyjczyk po przegranej przez nokaut z Ołeksandrem Usykiem ogłosił zakończenie kariery. “Bomber” w swojej karierze pokonał między innymi Nathana Cleverly’ego, Mateusza Masternaka czy Davida Haey’a. Usyk potwierdził swoją dominację w kategorii junior ciężkiej. Ukrainiec znokautował Tony’ego Bellew w ósmej rundzie o obronił tytuły mistrzowskie organizacji IBF, WBA, WBC i WBO.

Krzysztof Głowacki (31-1, 19 KO) powrócił na podium wagi junior ciężkiej w notowaniu Boxrec. Polak ma duże szanse, aby niedługo zostać najlepszym na świecie! “Główka” zajął trzecie miejsce w notowaniu wagi cruiser matematycznego rankingu BoxRec. Wałczanin awansował tym samym aż o sześć miejsc. Wyprzedzają go jedynie niepokonany Ukrainiec, Ołeksandr Usyk, i rewelacyjny Łotysz, Mairis Briedis. Głowacki pozycję na podium zawdzięcza sobotniemu triumfowi nad Maksimem Własowem podczas imprezy w Chicago. Wygrana dała Polakowi tymczasowy pas mistrza świata WBO. Trofeum szybko może stać się tym pełnoprawnym. Aktualny czempion, Usyk, planuje bowiem przejście do wagi ciężkiej.

Dwudzieste siódme zwycięstwo na zawodowym ringu odniósł Maciej Sulęcki (27-1, 11 KO). Polak podczas gali Knockout Boxing Night 5 pokonał przez TKO w 2 rundzie Jeana Michela Hamilcaro (26-10-3, 6 KO).

Portal BoxRec opublikował aktualizację rankingu kategorii ciężkiej. Artur Szpilka (22-3, 15 KO), po zwycięstwie nad Mariuszem Wachem (33-4, 17 KO), awansował na 22. miejsce, zostawiając za swoimi plecami m.in. Tomasza Adamka (24. lokata). “Szpila” w dziesiątej rundzie pojedynku z Mariuszem Wachem wylądował na deskach, ale mimo wszystko został triumfatorem walki roku w polskim boksie. Artur Szpilka wygrał przez decyzję sędziowską (97:93, 95:94, 93:97), odnosząc 22. zwycięstwo w zawodowej karierze.

UFC Fight Night 139:

Fani mieszanych sztuk walki na całym świecie na długo zapamiętają to, co wydarzyło się w Denver. Yair Rodriguez dokonał czegoś niezwykłego – na sekundę przed końcem walki w fenomenalny sposób znokautował Chana Sung Junga. Rekord organizacji UFC ustanowił Donald Cerrone, który dzięki odprawieniu Mike’a Perry’ego został zawodnikiem z największą liczbą zwycięstw. Obecnie “Kowboj” ma na koncie 21 wygranych w UFC – zaraz za nim znajdują się Georges Saint-Pierre i Michael Bisping z dwudziestoma zwycięstwami.

ACB 90:

Marcin Held dopisał kolejne zwycięstwo do zawodowego rekordu MMA. Podczas sobotniej gali ACB 90 w moskiewskiej CSKA Arena Polak poddał już w pierwszej rundzie reprezentującego Rosję Musę Chamanajewa. Walka trwała niewiele ponad dwie minuty.

Formuła1:

GP Brazylii:

Kolizja podczas dublowania pozbawiła Maxa Verstappena wygranej w Grand Prix Brazylii. Sytuację wykorzystał Lewis Hamilton, który wygrał 72. wyścig w karierze i goni Michaela Schumachera. Hamilton wygraną przypieczętował tytuł mistrzowski Mercedesa wśród konstruktorów. W walce o trzecie miejsce wśród kierowców w najlepszej sytuacji znajduje się Kimi Raikkonen.

Wyniki wyścigu o Grand Prix Brazylii:

1       Lewis Hamilton Mercedes   71 okr.

2       Max Verstappen Red Bull Racing +1.469

3       Kimi Raikkonen Ferrari        +4.764

Piłka ręczna:

Kolejne zwycięstwo Orlen Wisły Płock w Lidze Mistrzów. Nafciarze odprawili norewskie Elverum Handball (30:28) i są krok bliżej do wyjścia z grupy D.

Szczypiorniści PGE VIVE zanotowali bardzo ważne zwycięstwo. Kielczanie w 7. kolejce Ligi Mistrzów pokonali na wyjeździe Mieszkow Brześć 35:26.

Łyżwiarstwo szybkie:

Natalia Maliszewska wygrała finałowy wyścig na 500 metrów podczas zawodów Pucharu Świata 2018/2019 w short-tracku w Salt Lake City. Dla zawodniczki Juvenii Białystok to drugi złoty medal w Pucharze Świata. 3 listopada zdobyła 10 tysięcy punktów do klasyfikacji łącznej tego cyklu za triumf w Calgary.

MŚ w ciężarach:

Gruzin Lasza Talachadze i Rosjanka Tatiana Kaszirina zwyciężyli w najcięższych kategoriach wagowych (+109 kg oraz +89 kg) w ostatnim dniu rozgrywanych w Aszchabadzie mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów.

1. Lasza Talachadze (Gruzja) – 474 kg (217+257)
  2. Gor Minasjan (Armenia) – 450 (205+245)
  3. Rustam Dżangabajew (Uzbekistan) – 447 (202+245).

1. Tatiana Kaszirina (Rosja) – 330 kg (145+185)
  2. Suping Meng (Chiny) – 327 (143+184)
  3. Duangaksorn Chaidee (Tajlandia) – 296 (129+167)

W piątek Arkadiusz Michalski (Budowlani Opole) zdobył brązowy medal w kat. 109 kg. Był to jedyny krążek dla biało-czerwonych w tej imprezie.

W stolicy Turkmenistanu rywalizacja odbywała się w nowych kategoriach wagowych.

Szachy:

Druga partia rozgrywanego w Londynie meczu między broniącym tytułu mistrza świata Norwegiem Magnusem Carlsenem i Amerykaninem Fabiano Caruaną ponownie nie przyniosła rozstrzygnięcia. Zawodnicy zgodzili się na remis po 49 posunięciach. Mecz liderów rankingu FIDE (Carlsen – 2835, Caruana 2832) odbywa się w gmachu The College przy Southampton Row w londyńskiej dzielnicy Holborn. Publiczność ogląda partie zza podwójnej dźwiękoszczelnej szyby, by nie zakłócać koncentracji zawodników.Pula nagród wynosi milion euro, zwycięzca otrzyma 60 procent tej kwoty, powiększonej o zyski z pay-per-view, biletów i reklam. Dwa lata temu w Nowym Jorku Norweg pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina 9:7 i obronił tytuł.

Jolanta Zawadzka przegrała w niedzielę z reprezentantką Kazachstanu Żansają Abdumalik 0,5:1,5 w barażu 1/8 finału szachowych mistrzostw świata kobiet i odpadła z dalszej rywalizacji w rosyjskim Chanty-Mansyjsku. W regularnych partiach trzeciej rundy 31-letnia Zawadzka (KSz Polonia Wrocław, ranking 2407), aktualna mistrzyni Polski klasyfikowana na 55. miejscu światowej listy, wygrała białymi i przegrała czarnymi z 22. szachistką globu, 18-letnią arcymistrzynią z Kazachstanu (2473). Z 64 zawodniczek, które przystąpiły do mistrzostw świata rozgrywanych systemem pucharowym, w rywalizacji zostało osiem.