W meczu na szczycie Lotto Ekstraklasy Wisła Kraków podejmowała gdańską Lechię. Choć dotychczasowy lider tabeli dwukrotnie wychodził na prowadzenie, piłkarze Białej Gwiazdy za każdym razem odrabiali straty i do przerwy na tablicy wyników widniał remis 2:2. Po przerwie bramki strzelali już jednak tylko zawodnicy gospodarzy, rozbili Lechię 5:2 i objęli prowadzenie w ligowej tabeli.

Wyniki pozostałych meczów 8. kolejki Lotto Ekstraklasy:

Korona Kielce – Pogoń Szczecin 1:1 (0:1)

1:0 Papadopulos 62′

Zagłębie Lubin – Śląsk Wrocław 4:0 (2:0)

1:0 – Filip Starzyński 40′

2:0 – Filip Jagiełło 45+1′

3:0 – Marcin Robak (sam.) 84′

4:0 – Dawid Pakulski 88′

Jagiellonia Białystok – Cracovia 3:1 (1:0)

I liga:

Raków Częstochowa – Stal Mielec 1:1 (1:1)

1:0 – Marcin Listkowski 9′

1:1 – Bartosz Nowak 26′

Sandecja Nowy Sącz – Bytovia Bytów 1:1 (1:0)

1:0 – Maciej Małkowski (k.) 16′

1:1 – Juliusz Letniowski 71′

Chojniczanka Chojnice – Stomil Olsztyn 2:1 (1:0)

1:0 – Tomasz Boczek 45′

1:1 – Michał Góral 76′

2:1 – Emil Drozdowicz 76′

GKS 1962 Jastrzębie – Garbarnia Kraków 1:2 (0:0)

0:1 – Tomasz Ogar 66′

0:2 – Marek Masiura 83′

1:2 – Krzysztof Gancarczyk 90′

GKS Tychy – Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:2 (0:2)

0:1 – Michał Rzuchowski 44′

0:2 – Konrad Kostorz 45′

1:2 – Łukasz Grzeszczyk 62′

2:2 – Hubert Adamczyk 71′

Odra Opole – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4:1 (1:1)

2:0 – Damian Kowalczyk 90′

Puszcza Niepołomice – ŁKS Łódź 0:2 (0:0)

3       Sandecja Nowy Sącz    10     5       4       1       13:7  19

4       Chojniczanka Chojnice          9       4       4       1       15:11         16

5       Wigry Suwałki    9       4       3       2       13:11         15

6       Odra Opole         9       4       2       3       15:12         14

7       ŁKS Łódź    9       4       1       4       11:10         13

8       GKS Tychy 10     3       4       3       15:15         13

9       Podbeskidzie Bielsko-Biała   9       3       3       3       13:12         12

17     GKS Katowice     9       2       1       6       5:10  7

18     Bruk-Bet Termalica Nieciecza        9       1       2       6       11:19         5

Premier League:

Znakomita gra w bramce Łukasza Fabiańskiego i kapitalny występ Andrija Jarmolenki pozwoliły West Hamowi United przełamać serię porażek i zdobyć pierwsze punkty w sezonie. Młoty wygrały na boisku Evertonu 3:1.

Jednostronny przebieg miał mecz Manchesteru City z Fulham FC. Piłkarze Pepa Guardioli dominowali przez 90 minut i spokojnie wygrali 3:0. Gdyby nie znakomita gra bramkarza beniaminka, wynik byłby dużo wyższy.

Liverpool nie do zatrzymania w Premier League. Zespół Juergen Kloppa pokonał na Wembley Tottenham 2:1. Gole dla gości zdobywali Georginio Wijnaldum oraz Roberto Firmino, dla gospodarzy w doliczonym czasie trafił Eric Lamela.

Manchester United odrabia straty. Zespół Jose Mourinho wygrał drugi mecz z rzędu, pokonując na wyjeździe Watford 2:1. Gospodarze stracili pierwsze punkty w sezonie.

Trwa imponująca seria Chelsea. W piątej kolejce Premier League pokonała Cardiff City 4:1 i ma na koncie komplet punktów.

Bundesliga:

Sporo emocji dostarczyły mecze 3. kolejki Bundesligi. Werder Brema podzielił się punktami z 1.FC Nuernberg, a SC Freiburg zremisował z VfB Stuttgart.

Bayern Monachium po pięciu minutach przegrywał z Bayerem Leverkusen, ale kwadrans później już prowadził. Mecz zakończył się triumfem mistrzów Niemiec 3:1. Niewidoczny był Robert Lewandowski.

Borussia Moenchengladbach pokonała Schalke Gelsenkirchen 2:1. Mecz ułożył się nie pomyśli przyjezdnych, którzy w 25. minucie musieli dokonać pierwszej zmiany.

Primera Division:

Athletic Bilbao postawił Realowi Madryt ciężkie warunki. Królewscy musieli gonić wynik i stracili pierwsze punkty. Gola na wagę remisu strzelił Isco.

Trzy minuty wystarczyły Barcelonie, aby odwrócić losy meczu. Mistrzowie Hiszpanii do przerwy przegrywali 0:1, ale między 63. i 66. minutą zdobyli dwa gole. To wystarczyło do wyjazdowej wygranej z Realem Sociedad.

Sevilla wygrała tylko w pierwszej kolejce z Rayo Vallecano. Od tamtej pory Andaluzyjczycy nie mogą się przełamać i w niedzielę ulegli Getafe 0:2.

Serie A:

Po 320 minutach bez strzelonego gola w Serie A, Cristiano Ronaldo w końcu się odblokował. Portugalczyk był zdecydowanie najjaśniejszą postacią w II połowie meczu z US Sassuolo. Dzięki jego dwóm golom, Juventus pokonał rywala.

Pierwszy w sezonie gol Gonzalo Higuaina wystarczył Milanowi do zremisowania 1:1 z Cagliari Calcio. Drużyna z Mediolanu jest dopiero na 15. miejscu w tabeli.

Bramka Mariusza Stępińskiego zdobyta w 83. minucie pozwoliła Chievo Werona zremisować 2:2 z AS Roma. Podopieczni Eusebio Di Francesco niespodziewanie stracili punkty przed meczem z Realem Madryt w Lidze Mistrzów.

Trzech Polaków wystąpiło w wygranym przez SSC Napoli 1:0 meczu z ACF Fiorentina. Najbardziej wyróżnił się Arkadiusz Milik, który asystował przy jedynym golu Lorenzo Insigne.

Inter Mediolan zawodzi. Przed pierwszym meczem w fazie grupowej Ligi Mistrzów poniósł porażkę 0:1 w Serie A z Parma Calcio 1913. Beniaminek strzelił bardzo efektownego gola.

Krzysztof Piątek zdobył już czwartego gola w obecnym sezonie ligi włoskiej. Dzięki trafieniu polskiego napastnika Genoa pokonała (1:0) Bolognę.

Ligue 1:

Nie miało litość PSG dla Saint-Etienne. Mistrzowie Francji, w ostatnim meczu przed spotkaniem w Lidze Mistrzów z Liverpoolem, bez większego wysiłku pokonali rywali 4:0.

Tylko remis zanotowało Girondis Bordeaux. Zespół, w którego barwach dziewięćdziesiąt minut rozegrał Igor Lewczuk, tylko zremisował 3:3 z Nimes Olympique.

AS Monaco straciło kolejne punkty, tym razem 1:1 zremisowało w Tuluzie. Premierowe trafienie w Ligue 1 zaliczył Rafał Kurzawa. Polak trafił do bramki w przegranym 2:3 spotkaniu Amiens z Lille.

MLS:

Chicago Fire – Orlando City 4:0

Zlatan Ibrahimović w Major League Soccer regularnie zachwyca swoimi bramkami. Ta sobotnia przeciwko Toronto FC była o tyle wyjątkowa, że była jego pięćsetnym trafieniem w karierze. Sytuacja była o tyle trudna, że Toronto FC prowadziło z Los Angeles Galaxy już 3:0, więc trafienie Szweda wlało nadzieję w serca fanów z Miasta Aniołów. Ostatecznie jednak zespół Ibrahimovicia przegrał 3:5.

Inter Miami od 2020 roku zacznie grę w amerykańskiej MLS. David Beckham snuje wielkie plany. Chce ściągnąć do zespołu gwiazdy światowego formatu – m.in. Leo Messiego. Media donoszą, że trenerem Interu może zostać Zinedine Zidane, a jednym z piłkarzy Wayne Rooney. Reprezentant Anglii trafił niedawno do USA, zasilając klub D.C. United. Na celowniku nowego zespołu na Florydzie podobno są także Radamel Falcao (AS Monaco) czy James Rodriguez (Bayern).

25-letni polski napastnik zagra w Stanach Zjednoczonych. Kacper Przybyłko podpisał umowę z klubem Major Soccer League – Philadelphią Union. Przybyłko po odejściu z 1.FC Kaiserslautern pozostawał bez klubu. Bliska jego pozyskania była Korona Kielce, ale temat ostatecznie upadł. Wcześniej testowany był przez niemiecki 1.FC Magdeburg oraz angielski Sunderland AFC. Przybyłko urodził się w Niemczech, w Bielefeld. Zaczynał w niemieckim klubie TuS Jollenbeck, potem reprezentował m.in. Arminię Bielefeld, FC Koeln i od 2015 roku był piłkarzem FC Kaiserslautern. W młodzieżowych reprezentacjach Polski rozegrał łącznie 33 mecze.

Siatkówka:

MŚ 2018:

Polacy 3:1 pokonali reprezentację Finlandii. Jedynie druga odsłona nie ułożyła się po myśli Biało-Czerwonych

Bez większych powikłań powiodło się kolejne spotkanie reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Amerykanie na otwarcie niedzielnych zmagań w grupie C na mistrzostwach świata pokonali Kamerun w trzech setach.

Wygrana reprezentacji Holandii była największą sensacją niedzielnej serii spotkań. In minus swoich fanów zaskoczyli Finowie, niemiłosiernie męcząc się z Portoryko. Polacy tym razem odpoczywali.

28. Kuba 4 0-4    3:12  0

Polacy w fazie grupowej MŚ 2018 w Warnie zagrają jeszcze z Iranem (poniedziałek, 17 września, godz. 19:30) i Bułgarią (wtorek, 18 września, godz. 19:40).

El. MŚ 2019:

Koszykarze Czech po raz pierwszy w historii uzyskali awans na mistrzostwa świata. W Chinach zagrają także Niemcy oraz Grecy.

Jak do tej pory na przyszłoroczne mistrzostwa świata awans uzyskało sześć ekip: Chiny (gospodarz), Tunezja, Nigeria, Czechy, Grecja i Niemcy.

Dziś kolejny krok w kierunku awansu na MŚ 2019 mogą zrobić polscy koszykarze. Naszym rywalem będą Chorwaci. Biało-Czerwoni z bilansem 3-4 zajmują 6. miejsce w grupie J.

ME koszykarzy 3×3:

Reprezentacja Polski koszykarzy 3×3 zajęła piąte miejsce w mistrzostwach Europy w Bukareszcie. To najwyższa lokata w historii czempionatu Starego Kontynentu. Triumfowali Serbowie, którzy w finale pokonali Łotyszy 19:18.

Puchar Davisa:

Chorwacja pokonała 3:2 USA w rozgrywanym na korcie ziemnym w Zadarze półfinale Pucharu Davisa 2018. Decydującą o losach rywalizacji grę w niedzielę wygrał Borna Corić.

Hiszpania rozbita w Lille. Francuzów do finału wprowadzili Julien Benneteau i Nicolas Mahut. 36-latek z Bourg-en-Bresse, który podczas niedawnego US Open zwieńczył singlową karierę, a po zakończeniu sezonu przejdzie na sportową emeryturę, oraz jego o rok starszy partner przy wspaniałym dopingu miejscowej publiczności pokonali 6:0, 6:4, 7:6(7) Marcela Granollersa i Feliciano Lopeza. W finale tegorocznej edycji, w dniach 23-25 listopada, Francja zmierzy się z Chorwacją.

Dominic Thiem i Milos Raonić zapewnili drużynom Austrii i Kanady rozstawienie przed losowaniem par meczów play-off o miejsce w turnieju finałowym Pucharu Davisa 2019. W kolejnym sezonie szansę na triumf w rozgrywkach będzie w sumie miało 18 zespołów.

Ze względu na reformę rozgrywek Pucharu Davisa mecze barażowe straciły trochę na znaczeniu, ale Międzynarodowa Federacja Tenisowa postanowiła trochę podnieść ich stawkę. Zwycięzcy spotkań zostali automatycznie rozstawieni przed losowaniem par play-off, co może ułatwić drogę do turnieju finałowego, który wstępnie ma się odbyć w listopadzie 2019 roku. Pokonane w weekend ekipy także powinny wystąpić w lutowych meczach, ale nie będą w nich rozstawione.

Japonia – Bośnia i Hercegowina 4:0

Hubert Hurkacz i Kamil Majchrzak byli bohaterami meczu Pucharu Davisa z Rumunią na korcie ziemnym w Kluż-Napoce. Pierwszy z Polaków zdobył dwa punkty. Drugi zapewnił wygraną pewnym zwycięstwem nad Adrianem Ungurem.

Rumunia – Polska 2:3, Sala Polivalenta, Kluż-Napoka (Rumunia)

III runda Grupy II Strefy Euroafrykańskiej, kort ziemny w hali

Gra 1.: Marius Copil – Kamil Majchrzak 6:2, 6:4

Gra 2.: Adrian Ungur – Hubert Hurkacz 6:7(3), 5:7

Gra 3.: Florin Mergea / Horia Tecau – Łukasz Kubot / Marcin Matkowski 7:5, 4:6, 6:3

Gra 4.: Marius Copil – Hubert Hurkacz 3:6, 4:6

Gra 5.: Adrian Ungur – Kamil Majchrzak 3:6, 2:6

WTA Quebec City:

Pauline Parmentier została triumfatorką turnieju WTA International w Quebec City. W finale Francuzka pokonała Amerykankę Jessicę Pegulę

WTA Hiroszima:

Su-Wei Hsieh została mistrzynią turnieju WTA International w Hiroszimie. W finale Tajwanka pokonała 17-letnią Amerykankę Amandę Anisimovą.

WTA Kanton:

Magdalena Fręch nie przerwała w poniedziałek serii porażek, która ciągnie się za nią od zawodów w San Jose. Polka przegrała siódmy z rzędu pojedynek na światowych kortach, tym razem z Bernardą Perą w ramach turnieju WTA International w Kantonie.

WTA Tokio:

Magda Linette nie dostała się do głównej drabinki turnieju Toray Pan Pacific Open na kortach twardych w Tokio. O wejście do turnieju zagrała z Nao Hibino, którą pokonała dwa lata temu w finale eliminacji. Jedyną Polką startującą w japońskiej stolicy w deblu będzie Alicja Rosolska.

NFL:

Vontae Davis zaskoczył kibiców Buffalo Bills. 30-letni futbolista klubu występującego w lidze NFL w trakcie meczu ogłosił decyzję o zakończeniu kariery. Buffalo Bills to najgorszy zespół w lidze NFL i niewiele wskazuje na to, by wkrótce miało zmienić swoją pozycję. Vontae Davis miał dość słabych wyników zespołu i niezadowalającej własnej dyspozycji, dlatego ogłosił dość zaskakującą decyzję. W przerwie ostatniego spotkania… zakończył karierę i opuścił stadion.

Boks:

W sobotę doszło do drugiego starcia pomiędzy Giennadijem Gołowkinem i Saulem Alvarezem. To był boks na najwyższym poziomie. Pięściarze dostarczyli kibicom w Las Vegas ogromnych emocji. Po dwunastu rundach sędziowie orzekli zwycięstwo Alvareza, punktując 114-114, 115-113 i 115-113. Obóz Kazacha zapowiada, że trzecie starcie z Alvarezem jest realne. Promotor Tom Loeffler stawia jednak warunek: zmiana miejsca rozgrywania walki. Proponuje jednocześnie legendarną halę Madison Square Garden.

Motorowe:

Formuła1:

Wygrywając 69. wyścig w karierze, Lewis Hamilton znacznie przybliżył się do kolejnego MŚ. Podium w Grand Prix Singapuru uzupełnili Max Verstappen oraz Sebastian Vettel.

Rajdy:

Hat-trick Otta Tanaka. Kierowca Toyoty Yaris WRC triumfował w Rajdzie Turcji, zwyciężył w trzeciej rundzie WRC z rzędu i awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Do lidera Thierry’ego Neuville’a traci już tylko 13 punktów. Nic do Neuville’a nie odrobił Sebastien Ogier. Francuz miał kolejną pechową rundę. Na trzy rajdy przed końcem sezonu w walce o tytuł liczy się trójka Neuville, Tanak, Ogier. Zaliczka Belga jest jeszcze spora, ale to Estończyk imponuje po przerwie letniej. Wygrał trzy rajdy z rzędu, w których zdobył 86 z 90 możliwych punktów.

Podczas finałowego etapu Rajdu Turcji Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak ponownie zaprezentowali swoje mistrzowskie tempo, nie dając żadnych szans konkurentom. Załoga LOTOS Rally Team wygrała wszystkie odcinki specjalne ostatniego etapu w kategorii WRC2, uzyskując znakomite czasy w klasyfikacji generalnej!

Żużel:

Ekstraliga żużlowa:

Gorzowska Stal w pierwszym finałowym pojedynku pokonała Fogo Unię Leszno 46:44. Różnica niewielka, bo mecz na styku. Oba zespoły walczyły o każdy punkt i właśnie dlatego szala zwycięstwa do końca wahała się w obie strony. Dopiero w biegu 14. podwójne zwycięstwo gospodarzy dało prowadzenie Stali.

Sparta Wrocław pokonała Włókniarza Częstochowa 51:39 i jest bardzo bliska zdobycia brązowego medalu. Goście dobrze weszli w mecz, ale z każdym biegiem przewaga wrocławian rosła. Włókniarz co prawda wciąż zachowuje szanse, ale w rewanżu muszą wznieść się na wyżyny swoich umiejętności, aby odrobić straty.

1 Liga:

Kapitalne mijanki, kontrowersje sędziowskie, a nawet zepsuta rura do metanolu. W pierwszym meczu finałowym Nice 1. Ligi było dosłownie wszystko. ROW wykonał ogromny krok w kierunku PGE Ekstraligi, wygrywając ze Speed Car Motorem 52:38.

Kolarstwo:

Vuelta a Espana 2018:

Enric Mas wygrał dwudziesty etap wyścigu Vuelta a Espana 2018. Siedemnaste miejsce zajął Rafał Majka.

Elia Viviani wygrał 21., ostatni etap wyścigu Vuelta a Espana 2018. W klasyfikacji końcowej zwyciężył Simon Yates. Trzynaste miejsce zajął Rafał Majka.

Brytyjscy kolarze skompletowali w tym roku wielkiego szlema. Po zwycięstwach w Giro d’Italia Chrisa Froome’a oraz w Tour de France Gerainta Thomasa trzeci wielki wyścig – Vuelta a Espana padł łupem Simona Yatesa.

Maja Włoszczowska zdobyła w Auronzo di Cadore brązowy medal mistrzostw świata w maratonie MTB. Zwyciężyła Annika Langvad. Dziewiąta była Kate Courtney (5:15:33). 8 września Amerykanka triumfowała podczas mistrzostw świata w cross country. Langvad zajęła wtedy w Lenzerheide drugą lokatę, Włoszczowska piątą, a Dahle-Flesjaa dziewiątą.

LA:

26-letni Kevin Mayer wzniósł się na wyżyny swoich umiejętności podczas zawodów w Talence. Francuz wynikiem 9126 punktów ustanowił nowy rekord świata w dziesięcioboju. To kapitalny rezultat. Warto odnotować, że poprzedni rekordzista – Amerykanin Ashton Eaton (w 2015 roku) uzyskał o 81 punktów mniej (9045). Mayer jest wicemistrzem olimpijskim z Rio de Janeiro. W minionym roku okazał się najlepszy w mistrzostwach świata w Londynie i w halowych ME w Belgradzie.

Mamy nowego rekordzistę świata w maratonie. W Berlinie Kenijczyk Eliud Kipchoge uzyskał czas 2:01,39, bijąc poprzedni najlepszy wynik o 78 sekund. Berliński maraton był zapowiadany jako szansa na nowy rekord świata. Najwybitniejszy maratończyk ostatnich lat, Eliud Kipchoge chciał wreszcie pobić wynik swojego rodaka Dennisa Kimetto z 2013 roku. (2:02,57). I udało się. Kenijczyk przebiegł dystans 42 kilometrów i 195 metrów w czasie 2:01,39 s bijąc rekord globu o 78 sekund. Dzięki pobiciu rekordu świata 33-latek wróci z Berlina bogatszy o 120 tys. euro. W ojczyźnie zaś czekać będzie na niego kolejna nagroda – samochód Isuzu D-Max.

MŚ w gimnastyce artystycznej:

Drużyna Bułgarii zdobyła w Sofii złoty medal w ćwiczeniu z pięcioma obręczami. Wyprzedziła Japonię i Włochy. Rywalizację w konkurencji trzech piłek i dwóch wstążek wygrały Włoszki przed Rosjankami i Ukrainkami. Podczas 36. MŚ w Sofii biało-czerwone w wieloboju drużynowym sklasyfikowane zostały na 16. miejscu, a w konkurencjach indywidualnych najlepsza lokata – 21. miejsce w ćwiczeniu ze wstążką – przypadła Natalii Kulig (MUKS Widzew Łódź).

Klasą dla siebie były Rosjanki, które zdobyły siedem złotych krążkowi, dwa srebrne i trzy brązowe. Medale przyznano w dziewięciu konkurencjach, a na podium stanęły gimnastyczki z siedmiu krajów.

MŚ we wspinaczce sportowej na czas:

Aleksandra Rudzińska zdobyła złoty medal mistrzostw świata we wspinaczce sportowej na czas. W finale pokonała drugą Polkę – Annę Brożek. Czwarte miejsce zajęła Aleksandra Kałucka.

Polki zdobyły dublet w finale wspinaczki sportowej na czas na 15-metrowej ścianie. Nasze zawodniczki stoczyły bratobójczy pojedynek, w którym odrobinę lepsza okazała się Aleksandra Rudzińska, która pokonała Annę Brożek.

W 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował  się na włączenie wspinaczki sportowej do programu igrzysk w 2020 r. w  Tokio.

Wioślarstwo:

Polska czwórka podwójna kobiet zdobyła w Płowdiw złoty medal mistrzostw świata 2018 w wioślarstwie. Piąte miejsce zajęła czwórka bez sterniczki. Z kolei na szóstej pozycji sklasyfikowano czwórkę podwójną mężczyzn, która wystąpiła w składzie: Szymon Pośnik, Dominik Czaja, Maciej Zawojski i Wiktor Chabel. Awans do finałów A mistrzostw świata w wioślarstwie uzyskały wyłącznie polskie czwórki.

Żeglarstwo:

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński świetnie spisali się w zawodach rozgrywanych na akwenie, na którym za niecałe dwa lata odbędzie się rywalizacja o medale Igrzysk Olimpijskich. Polacy w jednej z przedolimpijskich prób w klasie 49er uplasowali się na trzecim stopniu podium. Wynik ten mógł być jeszcze bardziej okazały, do finałowe wyścigu przystępowali oni bowiem z drugiej pozycji.

Pięciobój nowoczesny:

W niezwykłych okolicznościach Jamie Cooke sięgnął po złoty medal rozgrywanych w Mexico City MŚ w pięcioboju nowoczesnym! Brytyjczyk po ostatnim strzelaniu doszlusował do czołówki, długo biegł jednak w okolicach czwartego miejsca. Fantastyczny finisz w jego wynikaniu sprawił jednak, że sięgnął po złoto na ostatnich metrach wyprzedzając Valentina Pradesa. Cook okazał się lepszy od Francuza zaledwie o trzy sekundy. W rywalizacji kobiet po złoty medal sięgnęła Białorusinka Anastasia Prokopenko.