Piłka nożna:

Premier League:

Chelsea ma sześć punktów, a Arsenal ani jednego po dwóch kolejkach Premier League. The Blues po bardzo ciekawym meczu pokonali na Stamford Bridge Kanonierów 3:2. Aż cztery gole padły do przerwy.

Fatalnie rozpoczyna się nowy sezon dla Łukasza Fabiańskiego i jego West Ham United. Młoty po dwóch kolejkach nie mają punktów na koncie i w sobotę znów przegrali.

West Ham United – AFC Bournemouth 1:2 (1:0)

Piłkarze AS Roma skromnie pokonali Torino FC 1:0. Asystę w tym spotkaniu zaliczył 19-letni Justin Kluivert, syn słynnego Patricka Kluiverta, a bramkę na wagę trzech punktów zdobył Edin Dzeko.

Manchester United niespodziewanie przegrał na wyjeździe 2:3 z Brighton & Hove Albion. Gospodarze oddali na bramkę Davida de Gei jedynie trzy celne strzały i wszystkie znalazły drogę do siatki.

Na pozycję lidera po rozgromieniu Huddersfield Town 6:1 awansował broniący tytułu mistrzowskiego Manchester City.

Primera Division:

Mistrzowie Hiszpanii udanie zainaugurowali rozgrywki Primera Division. FC Barcelona pokonała w pierwszej kolejce Deportivo Alaves 3:0. Leo Messi skompletował dublet. Pierwsze trafienie Argentyńczyka było golem numer 6000 w historii występów Blaugrany w Primera Division.

Real Madryt wygrał z Getafe 2:0. Królewscy przełamali się po ostatniej porażce w superpucharze Europy z Atletico Madryt (2:4).

Puchar Niemiec, I runda (1/32 finału):

Bramka Roberta Lewandowskiego w Pucharze Niemiec sprawiła, że zrównał się on liczbą goli (155) z Rolandem Wohlfahrtem na liście wszech czasów strzelców klubu. Miało być lekko, łatwo i przyjemnie, ale Bayern długo męczył się z “kopciuszkiem” – IV-ligowym SV Drochtersen/Assel.

Awans do następnego etapu PN wywalczył też VfL Wolfsburg, który na wyjeździe po bramce Daniela Ginczka w 76. minucie pokonał SV 07 Elversberg. W 83. minucie na placu gry pojawił się Jakub Błaszczykowski, który zmienił Josipa Brekalo.

Za burtą Pucharu Niemiec jest już jego ostatni triumfator – Eintracht. Zespół z Frankfurtu został sensacyjnie wyeliminowany przez ekipę SSV Ulm 1846 (4. liga), która zwyciężyła 2:1.

Wielkie strzelanie urządzili sobie piłkarze Borussi Moenchengladbach w 1/32 finału Pucharu Niemiec. Podopieczni Dietera Heckinga wygrali z Hastedt 11:1, aż trzech piłkarzy zanotowało hat-tricka.

Serie A:

Mariusz Stępiński rozpoczął sezon w Serie A od zdobycia gola w meczu z Juventusem. Mistrz Włoch miał kłopot z pokonaniem 3:2 Chievo Werona. W podstawowym składzie Juventusu było miejsce dla Wojciecha Szczęsnego. Do Werony przyleciały tłumy kibiców, spora grupa dziennikarzy tylko po to, żeby zobaczyć debiut Portugalczyka Cristiano Ronaldo w Serie A.

Napoli potwierdziło patent na Lazio, a Arkadiusz Milik idzie za ciosem po udanej końcówce okresu przygotowań. Polak strzelił gola w wygranym 2:1 meczu. Wystąpił też Piotr Zieliński.

Inter Mediolan przegrał 0:1 kolejny mecz z US Sassuolo. W ciągu ośmiu minut od wejścia na boisko Łukasza Teodorczyka Udinese Calcio zmieniło z 0:2 na 2:2 wynik spotkania z Parma Calcio 1913.

Ligue 1:

W drugiej kolejce Ligue 1, AS Monaco z Kamilem Glikiem w składzie tylko zremisowało przed własną publicznością z Lille OSC (0:0). Natomiast w barwach Amiens SC zadebiutował Rafał Kurzawa, ale jego zespół przegrał z Montpellier HSC 1:2. Paris Saint-Germain długo remisowało z niżej notowanym EA Guingamp, ale dwie bramki w końcówce autorstwa niesamowitego Kyliana Mbappe Lottina zapewniły gościom zwycięstwo 3:1.

Igor Lewczuk rozegrał kolejne całe spotkanie w barwach Girondins Bordeaux, ale jego zespół musiał uznać wyższość Toulouse FC (1:2).

Priemjer-Liga:

W meczu 4. kolejki ligi rosyjskiej Samara przegrała 0:1 z Lokomotiwem Moskwa. Bramkę zdobył reprezentant Polski. Było to jego premierowe trafienie w nowym klubie. I pierwszy strzelony gol od stycznia 2016 roku. Była 37. minuta gry. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jefferson Farfan strzelił głową, ale bramkarz zdołał odbić piłkę, jednak ta wylądowała pod nogami Grzegorza Krychowiaka, który tylko dopełnił formalności.

Lotto Ekstraklasa:

W starciu 5. kolejki Wisła Kraków po bardzo ciekawym widowisku wygrała na wyjeździe z Lechem Poznań. Poznaniacy przegrali pierwszy mecz w tym sezonie ligowym, choć po 18 minutach prowadzili 2:0. Podopieczni Macieja Stolarczyka w drugiej połowie bezlitośnie obnażyli wszystkie braki gospodarzy w defensywie i zwyciężyli 5:2.

Jagiellonia zmierzyła się z Piastem Gliwice. Ta potyczka zakończyła się zwycięstwem Jagiellonii 2:1. Gospodarze gola na 2:1 strzelili już w doliczonym czasie gry!

Legia pokonała 2:1 Zagłębie Sosnowiec. Drużyna z Warszawy znajduje się w czołówce Lotto Ekstraklasy, a do Lecha traci dwa punkty.

Wisła Płock – Arka Gdynia 1:3

Górnik Zabrze – Lechia Gdańsk 0:2

Cracovia – Zagłębie Lubin 0 – 1

Miedź Legnica – Korona Kielce 1 – 1

Dziś zostanie rozegrane ostatnie spotkanie 5. kolejki Lotto Ekstraklasy, w którym Śląsk Wrocław zmierzy się z Pogonią Szczecin (godzina 18:00).

I liga:

Chrobry Głogów – Raków Częstochowa 0:1 (0:1)

Garbarnia Kraków – ŁKS Łódź 3:2 (1:2)

GKS Katowice – Wigry Suwałki 2:0 (1:0)

Chojniczanka Chojnice – Puszcza Niepołomice 1:1 (1:0)

GKS Tychy – Stomil Olsztyn 0:3 (0:1)

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Sandecja Nowy Sącz 1:1 (1:0)

Stal Mielec – Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1 (0:0)

Odra Opole – GKS 1962 Jastrzębie 1:2 (0:1)

12     Stal Mielec 5       2       0       3       4:4    6

13     Bruk-Bet Termalica Nieciecza        5       1       2       2       6:7    5

Montreal Impact – Chicago Fire 2 – 1

Strażacy mają zaledwie 23 pkt. uzbierane w 26 spotkaniach tegorocznych rozgrywek. Zajmują 11. ostatnie miejsce w tabeli Konferencji Wschodniej MLS nie mając już szans na awans do finałów ligi. Najlepszymi zespołami są FC Dallas (45 pkt.) na Zachodzie i Atlanta United (51 pkt.) na Wschodzie.

Tenis:

ATP Cincinnati:

Novak Djoković w dwóch setach pokonał Rogera Federera w finale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Cincinnati. Tym samym Serb jako pierwszy singlista w dziejach wywalczył “złotą koronę”. Został pierwszym w dziejach singlistą, który skompletował triumfy we wszystkich imprezach rangi ATP World Tour Masters 1000.

Łukasz Kubot i Marcelo Melo w trzech setach przegrali z Jamie’em Murrayem i Bruno Soaresem w ćwierćfinale zmagań w grze podwójnej w Cincinnati.

WTA Cincinnati:

Kiki Bertens została triumfatorką turnieju WTA Premier 5 w Cincinnati. W finale Holenderka obroniła piłkę meczową i pokonała liderkę rankingu, Rumunkę Simonę Halep.

WTA New Haven:

Agnieszka Radwańska zmierzy się z Petrą Kvitovą w I rundzie turnieju WTA Premier w New Haven. W ostatniej imprezie przed US Open zagra Simona Halep. Magda Linette nie wystąpi w głównej drabince turnieju WTA Premier w New Haven. W II rundzie eliminacji Polka przegrała z Ukrainką Dajaną Jastremską.

Alicja Rosolska i Amerykanka Abigail Spears awansowały do ćwierćfinału gry podwójnej turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach twardych w New Haven. Dla Rosolskiej to pierwszy wygrany mecz w New Haven od 2012 roku.

Diamentowa Liga:

Sofia Ennaoui nie dobija się do światowej czołówki, ona już się w niej zadomowiła. W doborowej obsadzie zajęła trzecie miejsce na mityngu Diamentowej Ligi w Birmingham. Niedoścignione były tylko reprezentująca Holandię Sifan Hassan i biegająca zdecydowanie poniżej czterech minut Etiopka Gudaf Tsegay. Do finałowych zawodów zakwalifikowało się siedmioro reprezentantów Polski. W zawodach wieńczących sezon wystąpią też Adam Kszczot, Michał Haratyk, Paulina Guba, Marcelina Witek, Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski. Dwójka z nich pojawiła się na starcie w Birmingham. Kszczot przegrał z kenijską koalicją, pomimo dobrego czasu 1:44.75 zajął szóstą lokatę, tuż za plecami Marcina Lewandowskiego (lepszy o 0,22 s), który wprawdzie koncentruje się na 1500 m, ale okazjonalnie pojawia się jeszcze na połowę krótszym dystansie. Trochę rozczarowana wynikiem może być Guba. 17,92 m wystarczyło do drugiej lokaty za plecami Christiny Schwanitz, ale polska kulomiotka przyzwyczaiła do pchnięć poza 18. metr. Szanse na finałową rywalizację ma jeszcze Marcin Krukowski. Najlepszy polski oszczepnik znowu rzucał na dobrym poziomie, osiągnął 83,96 m i był piąty w bardzo mocnej stawce (wygrał Andreas Hoffman – 89,82 m). Dzięki temu jest pierwszy na liście rezerwowych przed ostatnimi zawodami.

Rajd Niemiec:

Kajetan Kajetanowicz w swoim drugim starcie w rajdowych mistrzostwach świata WRC2 wywalczył kolejne punkty za 5. miejsce na mecie Rajdu Niemiec. Zwycięzca imprezy został Ott Tanak, który wraca do gry o tytuł w sezonie 2018. Estończyk z fabrycznego teamu Toyoty powtórzył tym samym sukces sprzed roku za naszą zachodnią granicą, a przy okazji wygrał drugi rajd z rzędu (po triumfie w Rajdzie Finlandii) i trzeci w obecnym sezonie. Lider cyklu Thierry Neuville w Niemczech dowiózł do mety drugie miejsce, mimo wielu problemów z samochodem. Belg zdobył także ważny punkt za piąte miejsce na Power Stage, który wygrał Sebastien Ogier.

Żużel:

Tauron SEC:

Jarosław Hampel nie wszedł do finału zawodów w Daugavpils i stracił przodownictwo w klasyfikacji generalnej Tauron SEC. Wieczór należał do Leona Madsena. Duńczyk nie tylko wygrał zawody, ale i został liderem. Wyprzedza Hampela czterema punktami. Na liście startowej zabrakło Piotra Pawlickiego, który ma zwolnienie lekarskie po upadku w szwedzkiej Elitserien.

3. Betard Sparta Wrocław 13     3       19     7       2       4       +74
  4. forBET Włókniarz Częstochowa 13     3       18     7       1       5       +2
  5. Get Well Toruń 13     4       15     5       1       7       -39
  6. MRGARDEN GKM Grudziądz 13     2       11     4       1       8       -86
  7. Grupa Azoty Unia Tarnów 13     0       10     5       0       8       -86
  8. Falubaz Zielona Góra 13     1       7       3       0       10     -76

Zielonogórzanie za tydzień pojadą na swoim torze o życie z Unią Tarnów. Tylko zwycięstwo za 3 punkty (różnicą minimum 5 punktów) podtrzyma szansę Falubazu na utrzymanie. Wówczas z ligi spadłaby Unia, a zespół Adama Skórnickiego pojedzie w barażu. Jeśli Unia zdobędzie chociaż bonus (albo zremisuje dwumecz), to ona pojedzie w barażu. Jeśli uda jej się zremisować lub zwyciężyć, to na siódme miejsce może zrzucić GKM, jeśli ten z Częstochowy wróci na tarczy. Scenariuszy jest kilka, ale pewne jest jedno – na meczu w Zielonej Górze atmosfera będzie gorąca.

Boks:

Tyson Fury (27-0, 19 KO) na gali w Belfaście pewnie pokonał na punkty Francesco Pianetę (35-5-1, 21 KO). Były czempion wagi ciężkiej federacji IBF, IBO, WBA, WBO wygrał każdą z 10 rund, odnosząc 27. zawodowe zwycięstwo. Pojedynek potrwał 10 rund, ale kibice nie kryli rozczarowania. Były mistrz świata, pomimo zapowiedzi, nie potrafił znokautować oponenta.

MMA:

Daniel Skibiński (12-5) udowodnił, że zasługiwał na walkę wieczoru gali Babilon MMA 5 w Międzyzdrojach. Zawodnik z Poznania potrzebował kilkunastu sekund, by znokautować Giovanniego Melilla (12-3). Czar Szymona Kołeckiego (6-1) pryśnie? Tego po tak dobrej walce powiedzieć nie można. Mistrz olimpijski z Pekinu przegrał z dużo młodszym Michałem Bobrowskim (8-0), ale świetnie pokazał się na przestrzeni trzech rund.

Żeglarstwo:

Piotr Tarnacki oraz Bartosz Makała i Grzegorz Banaszczyk (77 Racing) obronili w Świnoujściu tytuł żeglarskich mistrzów świata w klasie Micro. Tarnacki już ósmy raz w karierze cieszył się ze złotego medalu.

Opracował: Sławek Sobczak