Piłka nożna

Liga Europy:

SSC Napoli przegrało u siebie z RB Lipsk 1:3. Prowadzenie objęli gospodarze w 52. minucie po strzale Ounasa. Wyrównał dziewięć minut później Werner, w 74. minucie trafił Bruma, a w 93. ponownie Werner.

Lazio przegrało 0:1 z FCSB. Tomasz Kędziora zagrał 90 minut w zremisowanym 1:1 spotkaniu Dynama Kijów z AEK-iem Ateny. Blisko najlepszej “16” Ligi Europy są Atletico Madryt i Olympique Lyon.

1/16 finału Ligi Europy:

FK Astana 1:3 Sporting

FCSB Bukareszt – Lazio Rzym 1:0 (1:0)

FC Kopenhaga – Atletico Madryt 1:4 (1:2)

AEK Ateny – Dynamo Kijów 1:1 (0:1)

Olympique Lyon – Villarreal CF 3:1 (0:0)

Celtic Glasgow – Zenit Sankt Petersburg 1:0 (0:0)

Partizan Belgrad – Viktoria Pilzno 1:1 (0:0)

OGC Nice – Lokomotiw Moskwa 2:3 (2:1)

Olympique Marsylia – SC Braga 3:0 (1:0)

Real Sociedad – Red Bull Salzburg 2:2 (0:1)

Borussia Dortmund – Atalanta Bergamo 3:2 (1:0)

Ludogorec Razgrad – AC Milan 0:3 (0:1)

Ostersunds FK – Arsenal FC 0:3 (0:2)

Spartak Moskwa 1:3 Athletic Bilbao

W ostatnim dniu przed rozpoczęciem Weekendu Gwiazd w NBA odbyły się dwa spotkania. Kapitalnie zaprezentowali się Denver Nuggets, którzy pokonali Milwaukee Bucks 134:123, a wielkie triple-double zanotował Nikola Jokic. Serb, który w tym sezonie zachwycał już wielokrotnie, tym razem zapisał przy swoim nazwisku 30 punktów, 15 zbiorek i 17 asyst w zaledwie 34 minuty.

Minnesota Timberwolves wrzuciła wyższe obroty w najważniejszym momencie i nie pozwoliła Los Angeles Lakers na sprawienie niespodzianki, ostatecznie pokonując drużynę z Hollywood 119:111. Bardzo dobrze spisał się Taj Gibson, podkoszowy niespodziewanie był najlepszym zawodnikiem w całym meczu. 32-latek zdobył 28 punktów. W Lakers słabe 3 na 15 z gry i siedem “oczek” w 25 minut zanotował Isaiah Thomas.

NCAA:

W nocy na uniwersyteckich parkietach zobaczyliśmy jednego Polaka, który rozegrał swoje rekordowe zawody w bieżących rozgrywkach. Cal Poly Mustangs (bilans 8-18) przegrało na własnym parkiecie po aż trzech dogrywkach z US Davis (19-7) 84:92. Jakub Nizioł w tym spotkaniu grał przez 44 minuty co jest jego najdłuższym występem w tegorocznym sezonie w lidze NCAA. Ponadto nasz rzucający zdobył w tym pojedynku 15 punktów, trafiając aż 5 razy z dystansu. Ponadto Polak zapisał na swoim koncie 7 zbiórek. 15 “oczek” to tylko jedno mniej niż najlepszy wynik byłego gracza Śląska Wrocław (21 grudnia przeciwko Utah Utes rzucił 16 punktów).

Tej nocy w lidze uniwersyteckiej nie pojawił się na parkiecie niestety Patryk Szpir, a jego Chicago State Cougars (2-26) uległo UMKC (9-19) 67:76.

Chicago Blackhawks : Anaheim Ducks 2:3

W drugiej tercji meczu w United Center padłu cztery bramki, po dwie dla każdej z drużyn. Gole dla Czarnych Jastrzębi zdobyli Saad i Keith i były to pierwsze zdobycze w tym spotkaniu. Niestety przewaga została zmarnowana, a ostatnia odsłona to bramka Henrique i dwa punkty zdobyli kalifornijczycy. O dziwo mimo fatalnej postawy hokeistów chicagowskich w ostatnim czasie (8. kolejna porażka) w hali pojawiło się 21 415 kibiców, którzy wciąż wierzą, że zagramy w play offach…

ATP Rotterdam:

Roger Federer w dwóch setach pokonał Philippa Kohlschreibera w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 500 w Rotterdamie. Jeśli Szwajcar w ćwierćfinale wygra z Robinem Haase, w poniedziałek wróci na szczyt rankingu.

Łukasz Kubot i Brazylijczyk Marcelo Melo w dwóch setach przegrali z Ivanem Dodigiem i Rajeevem Ramem w ćwierćfinale zmagań debla w rozgrywanym na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 500 w Rotterdamie.

ATP Nowy Jork:

Najwyżej rozstawieni Kevin Anderson i Sam Querrey awansowali do ćwierćfinału halowego turnieju ATP World Tour 250 na kortach twardych w Nowym Jorku. Z imprezą w II rundzie pożegnał się Ryan Harrison.

ATP Buenos Aires:

Gael Monfils w dwóch setach pokonał Dusana Lajovicia w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour 250 w Buenos Aires. W 1/8 finału z zawodami pożegnali się rozstawieni Pablo Carreno i Fabio Fognini.

WTA Doha:

Hiszpanka Garbine Muguruza pokonała Rumunkę Soranę Cirsteę i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier 5 w Dosze. Odpadła Czeszka Karolina Pliskova, która nie obroni tytułu. Andżelika Kerber i Karolina Woźniacka spotkają się ze sobą w ćwierćfinale turnieju WTA Premier 5 na kortach twardych w Dosze. Za ciosem po wyeliminowaniu Agnieszki Radwańskiej poszła Petra Kvitova, która odprawiła Elinę Switolinę. Rumunka Simona Halep pokonała Łotyszkę Anastasiję Sevastovą i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier 5 w Dosze.

Ciekawostki sportowe:

Rajd Szwecji:

Rywalizujący Hyundaiem i20 WRC, Thierry Neuville jest liderem Rajdu Szwecji po pierwszej pętli pierwszego etapu. Niewielką stratę notuje drugi kierowca koreańskiej stajni Andreas Mikkelsen. Daleko jest Sebastien Ogier (M-Sport Ford).

Piątkowe zmagania w Rajdzie Szwecji kierowcy rozpoczęli na norweskich drogach. Odcinek specjalny Hof-Finnskog (21,26km) wokół Åsnes najszybciej pokonał triumfator czwartkowego superoesu w Karlstad – Ott Tanak za kierownicą Yarisa WRC.

6       Jari-Matti Latvala         Toyota Yaris WRC        +17.0

W czwartkowy wieczór w Londynie miała miejsce prezentacja tegorocznego bolidu Williamsa. Wśród przedstawicieli zespołu na scenie pojawili się kierowcy – Siergiej Sirotkin i Lance Stroll, główny szef techniczny Paddy Lowe a także Claire Williams. Show skradł jednak Robert Kubica, który wzbudził największe zainteresowanie, co potwierdza liczba pytań, jakie otrzymał. Polak będzie pełnił rolę kierowcy rozwojowego i rezerwowego. Krakowianin poprowadzi FW41 w trzech sesjach treningowych w tym sezonie.

Firma Pirelli do spółki z Liberty Media potwierdziły powołanie do życia nowego programu Pirelli Hot Laps. W jego ramach kibice będą mogli zasiąść na prawym fotelu samochodów sportowych obok największych gwiazd F1. Akcja zostanie przeprowadzona podczas dziesięciu rund mistrzostw świata w sezonie 2018, począwszy od GP Bahrajnu. Pierwszymi producentami, którzy potwierdzili swój udział w programie są McLaren oraz Aston Martin, który od tego roku jest sponsorem tytularnym Red Bulla. W najbliższych tygodniach Liberty Media spodziewa się potwierdzić kolejne marki, które zostaną włączone do programu.

Manny Pacquiao (59-7-2, 38 KO) powróci na ring 14 kwietnia na gali w Las Vegas – poinformował promotor Bob Arum. Wiemy już, kto ma być rywalem legendarnego wojownika. Filipińczyk powróci do zawodowych walk po lipcowej, sensacyjnej porażce z Australijczykiem Jeffem Hornem (18-0-1), która zakończyła się dla niego utratą pasa mistrza świata WBO. Teraz przeciwnikiem “Pacmana” będzie Mike Alvarado (38-4, 26 KO). 37-latek wygrał cztery poprzednie starcia. Amerykanin ostatni pojedynek stoczył w sierpniu ubiegłego roku z Sidneyem Siqueirą. Wygrał przez nokaut w czwartej rundzie. W walce wieczoru gali w Mandalay Bay o pas WBO wagi półśredniej rękawice skrzyżują Terence Crawford i wspomniany pogromca Pacquiao, Jeff Horn.

Justyna Święty-Ersetic wynikiem 51.78 ustanowiła nowy halowy rekord Polski w biegu na 400 metrów podczas mityngu Copernicus Cup w Toruniu. Polka zajęła 2. miejsce, a przegrała tylko z rewelacyjną Leą Sprunger.

Piotr Lisek wygrał konkurs skoku o tyczce na mityngu Copernicus Cup. Polak skoczył 5,91 metra – to najlepszy w tym roku wynik na świecie.

Sofia Ennaoui podczas mityngu Copernicus Cup w biegu na 1500 metrów “wykręciła” swój najlepszy czas w tym roku (4:08.70) i wypełniła minimum na halowe mistrzostwa świata.

Konrad Bukowiecki podczas mityngu Copernicus Cup pobił halowy rekord Polski i rekord Europy U-23 (22.00 m). 21-latek za dwa tygodnie zaczyna HMŚ  w Birmingham. Na razie w Toruniu pokonał dominatora, lidera światowych tabel Tomasa Stanka.

Toruński mityng Copernicus Cup zaliczany jest do cyklu World Indoor Tour, który jest halowym odpowiednikiem Diamentowej Ligi.