Piłka nożna

W najnowszym rankingu FIFA reprezentacja Polski utrzymała 7. miejsce. W ścisłej czołówce – podobnie jak w styczniu – nie doszło do żadnych zmian. Polska zyskała cztery punkty względem poprzedniego notowania (ma teraz 1213 zamiast 1209), lecz nie wpłynęło to na jej lokatę.

Pierwsze pełne notowanie rankingu FIFA miało miejsce w sierpniu 1993 roku. Polacy zajmowali wtedy 20. lokatę. Najwyżej byli w sierpniu 2017 (5.), najniżej z kolei – w listopadzie 2013 (78.). Kolejny ranking ukaże się 15 marca.

LM:

Cristiano Ronaldo zdobył dwie bramki w  meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów, a jego Real Madryt pokonał Paris Saint-Germain (3:1). Pierwszy gol Portugalczyka w tym spotkaniu przejdzie do historii. W 45. minucie środowego meczu Cristiano Ronaldo pokonał Alphonse’a Areolę uderzeniem z rzutu karnego. Nie było to jednak zwyczajne trafienie Portugalczyka. Gwiazda Realu Madryt wykonała “jedenastkę” w wyjątkowym stylu. Na telewizyjnych powtórkach widać, że przed uderzeniem piłka nieznacznie odbiła się od boiska. Ronaldo strzelił zatem karnego niejako z woleja.

Po dublecie w meczu z Paris Saint-Germain (3:1) Cristiano Ronaldo ma już 11 goli w obecnej edycji Ligi Mistrzów i wyraźnie odskoczył konkurentom.

To był – kolejny w tej edycji Ligi Mistrzów! – pokaz mocy Liverpoolu. W pierwszym meczu 1/8 finału Champions League The Reds rozbili na wyjeździe FC Porto 5:0 i tylko kataklizm odbierze im awans do ćwierćfinału rozgrywek.

Kevin Durant rzucił 50 punktów, ale Warriors w ostatnim meczu przed Weekendem Gwiazd musieli uznać wyższość Blazers.

Przed coroczną przerwą dobre humory będą mieć za to Wizards, którzy po szalonym pościgu pokonali Knicks. Brak kontuzjowanego Kristapsa Porzingisa daje się nowojorczykom mocno we znaki.

Marcin Gortat w meczu przeciwko Knicks grał przez 22 minuty. Polak w tym czasie rzucił sześć punktów, zebrał osiem piłek, miał trzy asysty i przechwyt. Wykorzystał 3 na 7 oddanych prób. Jego zmiennik, Francuz Ian Mahinmi dał Wizards cenne 17 “oczek” z ławki rezerwowych i również zanotował osiem zbiórek. Wizards z bilansem 33-24 plasują się na czwartym miejscu w Konferencji Wschodniej. Gonią Cleveland Cavaliers (34-22), a uciekają przed Milwaukee Bucks (32-24) i Indianą Pacers (33-25).

Houston Rockets i ich sympatycy spędzą Weekend Gwiazd w fantastycznych nastrojach, drużyna z Teksasu w ostatnim meczu przed przerwą pokonała Sacramento Kings  i zanotowała 10. tryumf z rzędu. Bilans 44-13 robi niesamowite wrażenie. Co jeszcze warto podkreślić, Warriors przegrali swój mecz, a więc Rockets zostali samodzielnymi liderami Konferencji Zachodoniej i całej NBA.

Swoje serie przedłużyli też Toronto Raptors (pokonali Bulls ) i Utah Jazz (ograli Suns). Ci pierwsi, liderzy Wschodu do siedmiu wygranych z rzędu, a Jazzmani z Salt Lake City tryumfowali po raz 11 i są coraz bliżej strefy play off.

Wyniki:

Detroit Pistons – Atlanta Hawks 104:98 (22:14, 23:19, 37:28, 22:37)

(Smith 22, Bullock 15, Johnson 14 – White III 15, Prince 14, Taylor 13)

Orlando Magic – Charlotte Hornets 102:104 (26:20, 27:34, 25:31, 24:19)

(Hezonja 21, Augustin 16, Speights 16, Fournier 13 – Howard 22, Walker 20, Lamb 17)

Philadelphia 76ers – Miami Heat 104:102 (20:29, 19:33, 34:19, 31:21)

(Saric 19, Simmons 18, Belinelli 17 – Johnson 22, Dragic 18, Whiteside 16)

Brooklyn Nets – Indiana Pacers 103:108 (23:22, 31:32, 25:19, 24:35)

(Crabbe 24, Carroll 21, Russell 18 – Oladipo 25, Joseph 15, Bogdanovic 14)

New York Knicks – Washington Wizards 113:118 (39:26, 33:25, 15:39, 26:28)

(Hardaway Jr. 37, Beasley 16, Kanter 14 – Beal 36, Porter Jr. 22, Mahinmi 17)

Boston Celtics – Los Angeles Clippers 119:129 (25:34, 32:27, 34:32, 28:36)

(Irving 33, Horford 20, Rozier 13, Morris 13 – Jordan 30, Harris 21, Gallinari 20)

Chicago Bulls – Toronto Raptors 98:122 (33:27, 16:34, 27:34, 22:27)

(Portis 18, Markkanen 14, LaVine 11 – Ibaka 20, Lowry 20, Valanciunas 14)

Houston Rockets – Sacramento Kings 100:91 (20:25, 35:20, 17:18, 28:28)

(Harden 28, Paul 19, Capela 13 – Bogdanovic 20, Temple 13, Cauley-Stein 12, Jackson 12, Hield 12)

Memphis Grizzlies – Oklahoma City Thunder 114:121 (33:34, 20:39, 31:19, 30:29)

(Harrison 28, Evans 23, Martin 17 – George 28, Westbrook 23, Anthony 19)

New Orleans Pelicans – Los Angeles Lakers 139:117 (46:33, 33:33, 24:25, 36:26)

(Davis 42, Holiday 24, Miller 19 – Kuzma 23, Ingram 21, Randle 20)

Utah Jazz – Phoenix Suns 107:97 (27:23, 23:18, 22:30, 35:26)

(Mitchell 24, O’Neale 19, Favors 18 – Booker 28, Jackson 22, Len 14)

Portland Trail Blazers – Golden State Warriors 123:117 (40:27, 23:24, 29:36, 31:30)

(Lillard 44, McCollum 29, Nurkic 17 – Durant 50, Curry 17, Thompson 17, Green 16)

Toronto Maple Leafs – Columbus Blue Jackets 6:3

Colorado Avalanche – Montreal Canadiens 2:0

Vancouver Canucks – Florida Panthers 3:4

ATP Rotterdam:

Roger Federer w dwóch setach w 47 minut pokonał Rubena Bemelmansa w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 500 w Rotterdamie. Jeśli Szwajcar wygra jeszcze dwa mecze, w poniedziałek powróci na szczyt rankingu.

Roger Federer (Szwajcaria, 1/WC) – Ruben Bemelmans (Belgia, Q) 6:1, 6:2

Tomas Berdych (Czechy, 6) – Viktor Troicki (Serbia) 6:1, 6:2

Andreas Seppi (Włochy, LL) – Alexander Zverev (Niemcy, 3) 6:4, 6:3

ATP Buenos Aires:

Dominic Thiem od dwusetowego zwycięstwa rozpoczął występ w turnieju ATP World Tour 250 na kortach ziemnych w Buenos Aires. Do ćwierćfinału zakwalifikowało się w środę dwóch reprezentantów gospodarzy.

Dominic Thiem (Austria, 1) – Horacio Zeballos (Argentyna) 6:4, 6:3

Diego Schwartzman (Argentyna, 5) – Thomaz Bellucci (Brazylia, Q) 3:6, 6:3, 6:2

Aljaz Bedene (Słowenia) – Albert Ramos (Hiszpania, 3) 3:6, 7:5, 6:1

Guido Pella (Argentyna) – Fernando Verdasco (Hiszpania, 8) 6:2, 6:4

ATP Nowy Jork:

John Isner nie miał udanego debiutu w halowym turnieju ATP World Tour 250 na kortach twardych w Nowym Jorku. Do ćwierćfinału pewnie awansował w środę Kei Nishikori.

Adrian Mannarino (Francja, 4) – Peter Gojowczyk (Niemcy) 6:7(5), 7:5, 4:1 i krecz

Kei Nishikori (Japonia, 5) – Jewgienij Donskoj (Rosja) 6:2, 6:4

Radu Albot (Mołdawia) – John Isner (USA, 3) 7:6(5), 3:6, 6:3

Adrian Menendez (Hiszpania, Q) – Jeremy Chardy (Francja) 7:5, 7:6(5)

WTA Doha:

Karolina Pliskova udanie rozpoczęła obronę tytułu w turnieju Qatar Total Open. O miejsce w ćwierćfinale powalczą ze sobą Andżelika Kerber i Johanna Konta. Wczoraj odpadła Jelena Ostapenko.

Karolina Pliskova (Czechy, 5) – Alize Cornet (Francja) 6:2, 6:3

Andżelika Kerber (Niemcy, 8) – Samantha Stosur (Australia) 6:4, 6:1

Mihaela Buzarnescu (Rumunia) – Jelena Ostapenko (Łotwa, 6) 6:1, 6:3

Monica Niculescu (Rumunia, Q) – Magdalena Rybarikova (Słowacja, 14) 6:7(6), 6:2, 3:0 i krecz

Karolina Woźniacka (Dania, 1) – Carina Witthöft (Niemcy) 6:2, 6:0

Julia Görges (Niemcy, 9) – Barbora Strycova (Czechy) 6:2, 3:6, 6:1

Johanna Konta (Wielka Brytania, 10) – Carla Suarez (Hiszpania) 6:2, 6:2

Sorana Cirstea (Rumunia) – Elise Mertens (Belgia, 15) 7:5, 6:4

Liga Mistrzów siatkarzy:

ZAKSA, grająca bez swojego lidera – Belga Sama Deroo, po wyczerpującej, pięciosetowej batalii okazała się lepsza od włoskiego Diatecu Trentino. To czwarty triumf kędzierzynian w obecnej edycji Ligi Mistrzów. W szóstej – ostatniej – kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 28 lutego zagra przed własną publicznością z tureckim Arkasem Izmir, natomiast Diatec Trentino zmierzy się z Noliko Maaseik.