Piłka nożna

Premier League:

Przeciętne noty zebrał Grzegorz Krychowiak za poniedziałkowy mecz Chelsea – West Bromwich Albion (3:0). Jedna z gazet napisała nawet “drewniany łyżwiarz”. West Bromwich Albion przegrało z Chelsea 0:3 i jest ostatnie w tabeli. Po 27 kolejkach The Baggies mają stratę już siedmiu punktów do bezpiecznej strefy i sytuacja drużyny Krychowiaka jest bardzo trudna.

Właściciele West Bromwich Albion podjęli zdecydowane kroki wobec słabej formy drużyny. John Williams, prezes klubu, oraz Martin Goodman, dyrektor wykonawczy, stracili pracę. Guochuan Lai, właściciel West Bromwich Albion, zdecydował się na taki ruch ze względu na bardzo złe wyniki osiągane przez The Baggies. Po 27. kolejkach drużyna, w której występuje Grzegorz Krychowiak, zajmuje ostatnie miejsce i ma już siedem punktów straty do bezpiecznej strefy. Wiadomo na razie tyle, że funkcję dyrektora wykonawczego objął Mark Jenkins.

Primera Division:

La Coruna – Betis 0 – 1

LOTTO Ekstraklasa

Piast Gliwice – Jagiellonia Białystok 0 – 2

W Gliwicach nie tak wyobrażano sobie inaugurację ligowego roku. Piast przegrał z Jagiellonią 0:2 i jest w bardzo ciężkiej sytuacji. Z kolei Jaga wskoczyła na pozycję wicelidera tabeli.

Trzy gole w fazie grupowej Ligi Mistrzów – to dorobek Roberta Lewandowskiego. Dziś do gry wraca Champions League i piłkarze ponownie będą rywalizować o koronę króla strzelców. Polak musi wznieść się na wyżyny, jeśli chce dopaść Cristiano Ronaldo.

NBA:

Chicago Bulls – Orlando Magic 105:101 (30:27, 23:24, 24:20, 28:30)

(Markkanen 21, Portis 19, LaVine 18 – Hezonja 24, Fournier 22, Simmons 14)

Nikt nie ma obecnie dłuższej serii zwycięstw niż Utah Jazz. Mimo że wciąż są pod kreską w Konferencji Zachodniej, to zadziwiają całe NBA. Drużyna z Salt Lake City wygrała właśnie 10. kolejne spotkanie. Jazzmani pokazali charakter w starciu z San Antonio Spurs. W czwartej kwarcie przegrywali jeszcze 70:83, ale dzięki świetnemu finiszowi triumfowali 101:99.

Phoenix Suns to pierwszy zespół w tym sezonie, który osiągnął granicę 40. porażek. Słońca nie miały nic do powiedzenia w starciu z Golden State Warriors, przegrywając aż 83:129. Stephen Curry zdobył dla mistrzów NBA 22 punkty. Co ciekawe, podczas meczu trener Wojowników Steve Kerr nie udzielał się podczas przerw na żądanie. Odsuwał się na bok, a zawodnicy sami obmyślali taktykę i plan gry na najbliższe akcje. Najwięcej do powiedzenia mieli kontuzjowani: Draymond Green oraz Andre Iguodala.

Detroit Pistons – New Orleans Pelicans 103:118 (31:32, 21:28, 28:35, 23:23)

(Griffin 22, Bullock 14, Drummond 13 – Davis 38, Holiday 21, Mirotić 21)

Philadelphia 76ers – New York Knicks 108:92 (31:21, 26:34, 29:24, 22:13)

(Sarić 24, Redick 18, Embiid 17 – Beasley 22, Lee 18, Kanter 17)

Brooklyn Nets – Los Angeles Clippers 101:114 (22:34, 29:32, 16:24, 34:24)

(Russell 16, Harris 16, Crabbe 15 – Williams 20, Rivers 17, Gallinari 16)

NHL:

Hokeiści Chicago Blackhawks ponieśli kolejną, już 32 porażkę w sezonie. Tym razem ulegli na wyjeździe Arizona Coyotes 1:6. Czarne Jastrzębie z 56 punktami zdobytych w 56 meczach są na dopiero 12. miejscu w tabeli Konferencji Zachodniej. To aż 10 pkt. mniej niż ma 8. w tabeli zespół Calgary Flames. Najlepsi w NHL Tampa Bay Lightning ma na koncie 79 oczek…

Prowadzący w tabeli ligi zespół Tampa Bay Lightning odrobił ostatniej nocy 3 gole straty do Toronto Maple Leafs, ale ostatecznie “Klonowe Liście” cieszyły się z wydłużenia zwycięskiej serii. Mający za sobą 3 zwycięstwa z rzędu zespół z Toronto podejmował wczoraj lidera ligowej tabeli. Długo zanosiło się na nadspodziewanie łatwe zwycięstwo gospodarzy. Maple Leafs jednak nie pozwolili przerwać swojej serii. To do nich należało ostatnie słowo.

Toronto Maple Leafs – Tampa Bay Lightning 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)

Edmonton Oilers – Florida Panthers 5:7

Tenis:

ATP Nowy Jork:

Ryan Harrison awansował do II rundy halowego turnieju ATP World Tour 250 na kortach twardych w Nowym Jorku. Z nową nawierzchnią nie poradzili sobie Nikołoz Basilaszwili oraz debiutujący w głównym cyklu Sebastian Korda.

ATP Rotterdam:

Alexander Zverev w dwóch setach pokonał Davida Ferrera w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 500 w Rotterdamie. Odpadł brat Niemca, Mischa, który przegrał z Tomasem Berdychem.

ATP Buenos Aires:

Thomaz Bellucci w dwóch setach pokonał Pedro Cachina w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour 250 w Buenos Aires. Od lipca na wygrany pojedynek w głównym cyklu czekał również Federico Delbonis.

WTA Doha:

Agnieszka Radwańska po raz trzeci z rzędu wróciła ze stanu 0-1 w setach, aby pokonać Monę Barthel w głównym cyklu. Polka nie bez trudu awansowała do II rundy turnieju WTA Premier 5 na kortach twardych w katarskiej Dosze. Polka dziś odpocznie i będzie wyczekiwała na kolejną rywalkę. Dopiero jutro będzie nią albo grająca z dziką kartą Turczynka Cagla Buyukakcay, albo rozstawiona z 16. numerem Czeszka Petra Kvitova.

Dwukrotna mistrzyni Qatar Total Open, Rosjanka Maria Szarapowa, już na I rundzie zakończyła występ w tegorocznym turnieju WTA Premier 5 na kortach twardych w Dosze.

Monica Niculescu (Rumunia, Q) – Maria Szarapowa (Rosja, WC) 4:6, 6:4, 6:3

Inne:

Nie żyje Henryk Niedźwiedzki, były bokser i trener, medalista olimpijski z Melbourne w wadze piórkowej. Zmarł po długiej chorobie. 16-krotnie reprezentował Polskę (1952-1956) w meczach międzypaństwowych (15 zwycięstw, 1 porażka). Miał 84 lata. Wychował znanych pięściarzy, między innymi Janusza Gortata i Krzysztofa Kosedowskiego.

Pakistańczycy nie pójdą jednak po Tomasza Mackiewicza. Jeszcze w poniedziałek donoszono o możliwej akcji poszukiwawczej, ale we wtorek nadzieje zostały rozwiane. Portal “Pakistan Mountain News” poinformował, że akcja poszukiwawcza Tomasza Mackiewicza została odwołana. Jako powody podano m.in. “że okno czasowe na wyprawę ratunkową zostało zamknięte”.

Denis Urubko, który dokonał rekonesansu do wysokości 6500 m przekazał, że na drodze jest trochę starych lin, ale są braki wymagające uzupełnienia. W Skardu na lot do Islamabadu czeka Rafał Fronia, który z powodu urazu ręki musiał opuścić wyprawę na niezdobyty zimą szczyt K2. Jak poinformował kierownik narodowej wyprawy na K2 (8611 m) w Karakorum Krzysztof Wielicki, do góry wyszli we wtorek Marcin Kaczkan i Piotr Tomala, wspomagani przez pakistańskich tragarzy Amina i Fazala. Ich celem jest zabezpieczenie drogi linami do obozu pierwszego, w którym planują spędzić noc. Ekipa pod K2, po wypadkach i urazach jakich doznali Adam Bielecki i Fronia na Drodze Basków, rozpoczęła wspinanie na innej drodze, klasycznej, biegnącej Żebrem Abruzzi, oddalonej od bazy o około półtorej godziny marszu.

Opracował: Sławek Sobczak