Piłka nożna

Trybunał Arbitrażowy w Lozannie (CAS) potwierdził dożywotnią dyskwalifikację arbitra z Ghany. Joseph Odartei Lamptey sędziował mecz Senegal – RPA w eliminacjach do MŚ w Rosji, którego wynik został wypaczony jego decyzjami. Udowodniono, że arbiter Joseph Odartei Lamptey z Ghany podejmował takie a nie inne decyzje, ponieważ to umożliwiło mu wygranie pieniędzy w zakładach bukmacherskich. Dodajmy, że reprezentacja Senegalu wywalczyła ostatecznie awans na MŚ w Rosji, gdzie zmierzy się w grupie m.in. z kadrą Biało-Czerwonych.

Europejska Unia Piłkarska ogłosiła nazwy dziewięciu miast, które ubiegają się o organizację Superpucharu UEFA 2020. Decyzja odnośnie gospodarza ma zapaść w maju. Organizacją Superpucharu UEFA w 2020 roku są: Tirana (Albania), Mińsk (Białoruś), Helsinki (Finlandia), Nicea (Francja), Hajfa (Izrael), Ałmaty (Kazachstan), Kiszyniów (Mołdawia), Belfast (Irlandia Północna) oraz Porto (Portugalia). Ostatni Superpuchar UEFA rozegrany został w macedońskim Skopje. Tytuł zdobył Real Madryt, który pokonał Manchester United 2:1.

La Liga

Betis – Leganes 3:2

Premiership

W meczu 23. kolejki Premier League Manchester United wygrał u siebie 3:0 ze Stoke City. Bohaterem spotkania był Paul Pogba, który zanotował dwie asysty i cały mecz grał świetnie. Pogba jest najskuteczniejszym asystentem w czołowych pięciu ligach Europy, biorąc pod uwagę liczbę asyst na liczbę spotkań. To było jego ósme i dziewiąte kluczowe podanie w tym sezonie, a zagrał tylko w 13 meczach.

United ma na swoim koncie 50 punktów. Przed nimi jest tylko Manchester City, który ma już 62 “oczka”. Stoke zajmuje 18. pozycję.

Chicago Bulls – Miami Heat 119:111 (32:25, 23:23, 29:24, 35:39)

(Holiday 25, LaVine 18, Mirotic 18, Markkanen 17 – Dragic 22, Olynyk 21, Ellington 20)

Marcin Gortat rzucił cztery punkty i miał siedem zbiórek w przegranym 95:104 przez jego Washington Wizards meczu z Milwaukee Bucks. W dwie minuty Marcin Gortat dał się zablokować, spudłował dwa rzuty wolne i nie trafił spod kosza, a przez ten czas Milwaukee Bucks od stanu po 93 zdobyło siedem kolejnych punktów i spokojnie rozstrzygnęło końcówkę meczu na swoją korzyść. Polak w poniedziałkowe popołudnie zagrał 26 minut, mógł być zadowolony ze swojego bloku na Giannisie Antetokounmpo, ale mecz zagrał słaby. Najlepszy w ekipie z Milwaukee był oczywiście grecki skrzydłowy, który do 27 punktów, dołożył 20 zbiórek (rekord kariery), sześć asyst i dwa bloki. 23 punkty miał Eric Bledsoe, a 19 Kris Middleton. Wizards z bilansem 25–19 wciąż są na piątym miejscu na Wschodzie. Bucks są za nimi z bilansme 23–20.

Golden State Warriors znów to zrobili! Obrońcy tytułu pokonali Cleveland Cavaliers 118:108 i odnieśli już 36. zwycięstwo w sezonie. Świetnie spisywał się Kevin Durant, który rzucił w szlagierowym meczu 32 punkty. To spotkanie było punktem kulminacyjnym dnia Martina Luthera Kinga w NBA.

Russell Westbrook został wyrzucony z parkietu, ale i tak spędził na nim 33 minuty i zapisał przy swoim nazwisku 19 punktów, 16 zbiórek, dziewięć asyst oraz 10 strat. To także dzięki niemu Oklahoma City Thunder odrobiła 15 “oczek” straty z pierwszej połowy i pokonała Sacramento Kings 95:88. Grzmot odniósł 24. sukces w sezonie.

Kristaps Porzingis pisze swoją niepowtarzalną historię w NBA. Wybuczany przez kibiców przy wyborze w drafcie, aktualnie prawdziwy lider New York Knicks. Jak na zawodnika wielkiego formatu przystało, Łotysz był głównym ogniwem swojego zespołu w wygranym przez nich spotkaniu przeciwko Brooklyn Nets.

Chris Paul wrócił do Los Angeles, gdzie spędził sześć sezonów, ale jego celownik był rozregulowany, bo trafił tylko 3 na 10 rzutów za trzy, a Houston Rockets ulegli Clippers 102:113. Drużyna z Hollywood jest rewelacją ostatnich dni, Louis Williams zaaplikował rywalom 31 punktów, a Blake Griffin 29.

Utah Jazz – Indiana Pacers 94:109 (21:31, 26:27, 18:27, 29:24)

Oklahoma City Thunder – Sacramento Kings 95:88 (20:24, 26:28, 31:16, 18:20)

Atlanta Hawks – San Antonio Spurs 102:99 (21:23, 23:25, 28:25, 30:26)

NHL

Montreal Canadiens – New York Islanders 4:5 po dogrywce

Boston Bruins – Dallas Stars 2:3 po dogrywce

Colorado Avalanche – Anaheim Ducks 3:1

Los Angeles Kings – San Jose Sharks 1:4

10 lat, 3 miesiące i dziewięć dni – tyle trwała czwarta najdłuższa seria meczów z rzędu w NHL. Andrew Cogliano rekordu nie będzie śrubował, bo został zawieszony na dwa spotkania. Cogliano, zawodnik Anaheim Ducks, został zawieszony za niebezpieczne uderzenie Adriana Kempe z Los Angeles Kings w sobotnim meczu obu drużyn. To za to zagranie został zawieszony na dwa spotkania. Cogliano nigdy wcześniej nie opuścił meczu NHL, a karierę zaczynał w sezonie 2007-2008. Jego seria trwałą 830 meczów, a to przełożyło się na 10 lat, 3 miesiące i dziewięć dni. Gdyby wytrwał do końca sezonu, wyprzedziłby na liście wszech czasów Steve’a Larmera (884 mecze).

Tenis

Roger Federer w trzech setach pokonał Aljaza Bedene w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2018. Swoje mecze wygrali też Tomas Berdych i Gael Monfils, który w 1/32 finału zagra z Novakiem Djokoviciem.

Novak Djoković i Stan Wawrinka wrócili do rywalizacji po półrocznej przerwie. Obaj awansowali do II rundy rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2018. Serb pokonał Donalda Younga, a Szwajcar Ricardasa Berankisa.

Milos Raonić w czterech setach przegrał z Lukasem Lacko w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open. Do kolejnej fazy awansowali Alexander Zverev i Fernando Verdasco, który pokonał rozstawionego Roberto Bautistę.

I runda gry pojedynczej mężczyzn:

Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Aljaz Bedene (Słowenia) 6:3, 6:4, 6:3

Alexander Zverev (Niemcy, 4) – Thomas Fabbiano (Włochy) 6:1, 7:6(5), 7:5

David Goffin (Belgia, 7) – Matthias Bachinger (Niemcy, Q) 6:7(3), 6:3, 6:2, 6:4

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 9) – Ricardas Berankis (Litwa) 6:3, 6:4, 2:6, 7:6(2)

Fernando Verdasco (Hiszpania) – Roberto Bautista (Hiszpania, 20) 6:1, 7:5, 7:5

Lukas Lacko (Słowacja) – Milos Raonić (Kanada, 22) 6:7(5), 7:5, 6:4, 7:6(5)

Hyeon Chung (Korea Południowa) – Mischa Zverev (Niemcy, 32) 6:2, 4:1 i krecz

Agnieszka Radwańska pokonała po trzysetowej walce Kristynę Pliskovą i awansowała do II rundy wielkoszlemowego Australian Open. Kolejną rywalką Polki będzie w czwartek Ukrainka Łesia Curenko, którą rozbiła 6:1, 6:0 sześć lat temu w Brukseli.

Karolina Pliskova, Caroline Garcia i Johanna Konta bez straty seta awansowały do II rundy Australian Open 2018. Swoją szansę wykorzystała  Bernarda Pera, szczęśliwa przegrana z eliminacji. Johanna Konta posłała na drugą stronę 37 winnerów i osiem asów we wtorkowym pojedynku z Madison Brengle. Brytyjka zwyciężyła w przekonującym stylu w godzinę i sześć minut.

Rumunka Simona Halep przetrwała napór 17-letniej Australijki Destanee Aiavy i awansowała do II rundy Australian Open. Swoje mecze wygrały również Niemka Andżelika Kerber i Rosjanka Maria Szarapowa.

Lucie Safarova (Czechy, 29) – Ajla Tomljanović (Australia, WC) 7:5, 6:3

Eugenie Bouchard (Kanada) – Oceane Dodin (Francja) 6:3, 7:6(5)

Maria Szarapowa (Rosja) – Tatjana Maria (Niemcy) 6:1, 6:4

Ciekawostki sportowe

Williams oficjalnie ogłosił skład na przyszły sezon Formuły 1. W brytyjskim zespole obok Lance’a Strolla jeździł będzie Siergiej Sirotkin. Robert Kubica został trzecim kierowcą zespołu i będzie pracował nad rozwojem samochodu. A to oznacza, że Polak będzie jeździł autem Williamsa podczas przedsezonowych testów w Barcelonie, pojawi się też na testach w trakcie sezonu i dostanie możliwość jazdy w piątkowych treningach, gdzie będzie pracował nad ustawieniami samochodu i nowinkami konstrukcyjnymi.Dla Kubicy rola trzeciego kierowcy jest dobra pod tym względem, że ma czas i możliwości, by oswoić się z jazdą aktualnym samochodem. Bo za kółkiem najnowszych hybrydowych konstrukcji ma niewielkie doświadczone, liczone w dniach, które można policzyć na palcach jednej ręki. Może też przystosować się do pracy z nowymi oponami, być na stałe w światku F1 i mieć bądź co bądź dość realne szanse na to, by być może dostać się za kółko i pojechać w wyścigu. A szanse są tym większe, że teraz będzie w F1 na stałe, a nie jak w ostatnim roku z doskoku.

Rafał Sonik przeszedł operację kolana w Szpitalu Zdunowo w Szczecinie. Doktor Dariusz Larysz ocenił złamanie jako bardzo poważne. To efekt groźnego upadku podczas Rajdu Dakar. Rafał Sonik zniósł zabieg w dobrej kondycji, a rokowania są optymistyczne. Oczywiście jest za wcześnie, by przewidzieć kiedy wróci do jazdy quadem. Będzie to uzależnione od reakcji organizmu oraz mozolnej rehabilitacji, która rozpocznie się już w środę.

Mistrzostwa Europy płkarzy ręcznych rozkręciły się na dobre. Czwarty dzień turnieju przyniósł niezwykle dużo emocji – Czesi sensacyjnie pokonali mistrzów olimpijskich – Duńczyków, Węgrzy ulegli Hiszpanom, a Słoweńcy nieco przedwcześnie zaczęli cieszyć się ze zwycięstwa z Niemcami.