Piłka nożna

Gianni Infantino to wielki zwolennik systemu VAR (Video Assistant Referee), który ma pomóc sędziom w podejmowaniu prawidłowych decyzji. – Użyjemy tej technologii na mistrzostwach świata w 2018 r., ponieważ otrzymujemy o niej same pozytywne opinie – mówił Szwajcar w kwietniu ubiegłego roku. Natomiast były prezydent FIFA Sepp Blatter krytykuje aktualnego szefa światowej federacji piłkarskiej Gianniego Infantino. Twierdzi, że nie należy się spieszyć z wprowadzeniem systemu powtórek wideo podczas mistrzostw świata. Decyzja w sprawie zastosowania VAR-u na MŚ 2018 zapadnie w marcu tego roku.

Puchar Ligi Angielskiej:

Doliczony czas, 92. minuta i dopiero gol Sergio Aguero pozwolił Manchesterowi City odnieść skromne zwycięstwo 2:1 w pierwszym półfinale Pucharu Ligi Angielskiej. Rywalem był niżej notowany Bristol City.

Puchar Króla:

Luciano Vietto nie mógł wymarzyć sobie lepszego startu w nowym klubie. W drugim występie w Valencii napastnik ustrzelił hat-tricka, a jego ekipa awansowała do ćwierćfinału Pucharu Króla. W kolejnej fazie znalazło się również Atletico Madryt.

Puchar Ligi Francuskiej:

AS Monaco pokonało OGC Nice 2:1 w meczu Pucharu Ligi Francuskiej. Mistrzowie Francji szybko strzelili bramkę, bo już w trzeciej minucie spotkania. Gospodarze wyrównali, lecz kilka minut później wynik rywalizacji ustalił piłkarz gości, Diakhaby. Wszystkie gole padły w pierwszej połowie. Cały mecz rozegrał Kamil Glik. To zwycięstwo dało awans AS Monaco do półfinału rozgrywek.

Sześciu piłkarzy reprezentacji Malty zostało zdyskwalifikowanych za ustawianie meczów, a dwóch z nich dożywotnio – poinformowała UEFA. Ukarani zostali piłkarze tamtejszej kadry do lat 21.

27 zawodników znalazło się w kadrze Legii Warszawa na zgrupowanie na Florydzie. Na pokładzie lecącego do Stanów Zjednoczonych samolotu zabrakło czterech zawodników, którzy jesienią występowali w barwach mistrzów Polski. Legia będzie przebywała w Stanach Zjednoczonych do 21 stycznia. Podczas pobytu za Oceanem mistrzowie Polski wezmą udział w towarzyskim turnieju Florida Cup, w ramach którego zagrają z ekwadorską Barceloną z Guayaquil i z kolumbijskim Atletico Nacional.

Komplikuje się kwestia występów Guilherme w Benevento Calcio. Beniaminek Serie A nie chce przystać na wygórowane żądania finansowe agenta piłkarza. Brazylijczyk miał się przenieść do Włoch na zasadzie wolnego transferu (niedawno wygasł jego kontrakt z Legią Warszawa). Wszystko wydawało się jasne, ale teraz podpisanie umowy z nowym pracodawcą stanęło pod znakiem zapytania.

CIES  Football Observatory opublikował ranking stu najbardziej wartościowych piłkarzy na świecie. Duże zaskoczenie wywołał fakt, że Cristiano Ronaldo wyceniono na 80,4 mln euro i zajmuje dopiero 49. miejsce. Robert Lewandowski jest od niego droższy o ponad 20 mln!

NBA

Wayne Ellington został bohaterem Miami Heat, zdobywając niemal w ostatniej chwili zwycięskie punkty w meczu z Toronto Raptors. Wśród zwycięzców najlepiej spisał się Goran Dragić, który zanotował 24 punkty i wyrównał swój rekord kariery pod względem zbiórek – 12.

Domową porażkę zaliczyli koszykarze Oklahomy City Thunder. Tym razem we własnej hali musieli uznać wyższość Portland Trail Blazers, którzy na dodatek grali bez jednego ze swoich liderów – Damiana Lillarda.

Toronto Raptors – Miami Heat 89:90 (21:22, 20:29, 23:21, 25:18)

(DeRozan 25, Wright 13, Ibaka 11 – Dragic 24, Adebayo 16, Ellington 15)

Oklahoma City Thunder – Portland Trail Blazers 106:117 (26:24, 24:30, 26:34, 30:29)

(Geroge 22, Westbrook 22, Anthony 19 – McCollum 27, Napier 21, Jokic 20)

Dallas Mavericks – Orlando Magic 114:99 (25:19, 18:29, 39:27, 32:24)

(Nowitzki 20, Smith Jr. 20, Matthews 16 – Gordon 19, Augustin 18, Hezonja 14)

Los Angeles Lakers – Sacramento Kings 99:86 (31:27, 22:25, 31:22, 15:12)

NCAA

Na uniwersyteckich parkietach ligi zobaczyliśmy dwóch Polaków, ale tylko jeden z nich cieszył się z wygranej.

West Virginia Mountaineers (15-1) kontynuuje zwycięską passę. Tym razem pokonali oni uczelnię Baylor Bears (11-5) 57:54. Maciej Bender w tym pojedynku na parkiecie spędził 9 minut i zapisał się w statystykach jednym przechwytem.

Natomiast Ole Miss Rebels (9-7) ulegli w wyjazdowym starciu z Auburn Tigers (15-1, nr 22 w lidze) 70:85. Grając z ławki Dominik Olejniczak przez 30 minut rzucił w meczu 10 punktów, trafiając aż 5 z 7 prób z gry. Ponadto nasz podkoszowy zanotował 10 zbiórek.

NHL

Ottawa Senators – Chicago Blackhawks 2:8

Cztery gole w power-play w jednym meczu to nie lada osiągnięcie, do tej pory zdarzyło się w obecnych rozgrywkach tylko trzykrotnie. Pięć punktów dla gości zdobył Patrick Kane, co jest jego najlepszą indywidualną zdobyczą w karierze, a nie jedno już Kaner w karierze zrobił włącznie z biciem taksówkarzy i byciem niesłusznie (co niektórych do dziś boli) oskarżonym o gwałt. W tym sezonie siedmiu innych graczy miało już mecze na pięć pkt, miał taki w barwach Chicago jego kolega z drużyny Ryan Hartman i było to w season openerze przeciwko Pingwinom. W niczym to oczywiście wyczynowi Kane’a nie umniejsza chociaż…

Tenis

Juan Martin del Potro w dwóch setach pokonał Denisa Shapovalova w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 250 w Auckland. Z zawodami pożegnali się Amerykanie – Jack Sock, Sam Querrey, John Isner i Steve Johnson. Najwyżej rozstawiony i broniący tytułu Jack Sock odpadł w drugiej rundzie turnieju ATP Tour w Auckland. Amerykański tenisista przegrał z Niemcem Peterem Gojowczykiem 3:6, 3:6 po 61 minutach rywalizacji. W ćwierćfinale rywalem Gojowczyka będzie Holender Robin Haase. W tej fazie zagrają też m.in. rozstawiony z “dwójką” Argentyńczyk Juan Martin del Potro czy triumfator imprezy sprzed dwóch lat Hiszpan Roberto Bautista-Agut (5.).

Łukasz Kubot i partnerujący mu Brazylijczyk Marcelo Melo walkowerem awansowali do półfinału zmagań debla w rozgrywanym na kortach twardych turnieju ATP World Tour 250 w Sydney. W środowym ćwierćfinale turnieju ATP w Sydney najwyżej rozstawieni Łukasz Kubot i Marcelo Melo mieli się zmierzyć się z Bośniakiem Damirem Dzumhurem i Romanem Jebavym z Czech. Do tego pojedynku jednak nie doszło. Przeciwnicy polsko-brazylijskiej pary oddali rywalizację walkowerem.

Hubert Hurkacz udanie zadebiutował w wielkoszlemowym Australian Open. Wrocławianin pokonał Teimuraza Gabaszwilego 6:3, 3:6, 6:3 w pierwszej rundzie eliminacji. Żeby zagrać w turnieju głównym potrzebuje jeszcze dwóch zwycięstw. W drugiej rundzie Hurkacza czekać będzie trudniejsze zadanie. Przeciwnikiem będzie Matteo Berretini, który jest nadzieją włoskiego tenisa. 21-latek z Rzymu odniósł kilka sukcesów w minionym sezonie. W tym roku już odniósł sukces – zagrał w drabince głównej w Dausze, gdzie okazał się lepszy od Viktora Troickiego. Włocha trenuje Vincenzo Santopadre, którego żoną jest… córka Zbigniewa Bońka – Karolina.

Kamil Majchrzak nie awansował do II rundy kwalifikacji do głównej drabinki rozpoczynającego się w 15 stycznia wielkoszlemowego Australian Open. W środę Polak przegrał w trzech setach z Belgiem Rubenem Bemelmansem.

Agnieszka Radwańska pokonała Amerykankę Catherine Bellis i po raz piąty awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier w Sydney. Wczoraj Agnieszka Radwańska (WTA 28) pokonała Johannę Kontę. To jej pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu od października i Mistrzostw WTA 2016. Dzień później krakowianka zmierzyła się z 18-letnią Catherine Bellis (WTA 56), z którą w ubiegłym sezonie przegrała w Dubaju. W trwającym 97 minut meczu Radwańska zdobyła 24 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z 11 break pointów. Polce naliczono 12 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędach. Bellis miała 27 piłek wygranych bezpośrednio, z czego 24 w I secie, przy 40 pomyłkach. Jutro w ćwierćfinale Radwańska zmierzy się z Petrą Kvitovą, która przegrała niespodziewanie z Camilą Giorgi, trzykrotną finalistką Katowice Open. Włoszka pokonała Czeszkę 7:6(7), 6:2. W

Garbine Muguruza (WTA 3) pokonała 6:3, 7:6(6) Kiki Bertens (WTA 32). Do ćwierćfinału Muguruza nie przystąpi, bo wycofała się z powodu kontuzji prawego uda. Hiszpanka już na początku meczu z Bertens korzystała z interwencji medycznej. W ten sposób pierwszą półfinalistką została Daria Gawriłowa, która wyeliminowała Samanthę Stosur.

Novak Djoković wrócił na światowe korty z dużym przytupem. Serb pokonał z łatwością Dominika Thiema 6:4, 6:1 w turnieju towarzyskim Kooyong Classic w Melbourne. – Czułem się rewelacyjnie. Czekałem na ten moment z niecierpliwością – przyznał po meczu. Dla Djokovicia mecz przeciwko Austriakowi był pierwszym od lipcowej porażki z Tomasem Berdychem na Wimbledonie.

Ciekawostki sportowe

Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej, w orędziu noworocznym oznajmił, że rozważa wysłanie reprezentacji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie do południowokoreańskiego Pjongczangu. W tym samym jednak orędziu groził Stanom Zjednoczonym użyciem broni atomowej. Wygląda jednak na to, że igrzyska mogą się przyczynić do odwilży. Kim Dzong Un oświadczył, że potrzebne jest zmniejszenie napięcia militarnego na Półwyspie Koreańskim i zaapelował o dialog z Koreą Południową. Oświadczył również, że rozważy wysłanie ekipy północnokoreańskiej na zimowe igrzyska. Trwają także rozmowy dotyczące tego, by na zimowe igrzyska do Pjongczangu udała się polityczna delegacja z Korei Północnej, a także występu obu Korei pod jedną flagą na ceremonii otwarcia. Gdyby do tego doszło, byłaby to niewątpliwie mała sensacja.

Organizacja UK Sport, zajmująca się dystrybucją finansowania dyscyplin olimpijskich w Wielkiej Brytanii, liczy, że reprezentanci tego kraju zdobędą na igrzyskach w Pjongczangu co najmniej pięć medali. – Stać nas nawet na dziesięć – oceniła dyrektor Chelsea Warr. Jeśli brytyjscy sportowcy wypełnią plan minimum, będą to ich najbardziej udane zimowe igrzyska w historii. Przed czterema laty w Soczi Wyspiarze wywalczyli cztery medale, co było rekordem kraju. Największe nadzieje wiąże się z występami rywalizującej w short-tracku Elise Christie, mistrzyni świata z ubiegłego roku z Rotterdamu na 1000 i 1500 m. W Pjongczangu wystartuje ponadto na 500 m. Wysoko ceniona jest także złota medalistka z Soczi w skeletonie Lizzy Yarnold.

Mikaela Shiffrin triumfowała w slalomie alpejskiego Pucharu Świata w austriackim Flachau. Dla Amerykanki to już dziesiąte zwycięstwo w bieżącym sezonie. Liderka cyklu była druga na półmetku, ale w finale nie pozostawiła złudzeń rywalkom.

Marzenia o powrocie Roberta Kubicy do Formuły 1 w nadchodzącym sezonie najprawdopodobniej się skończyły. Miał to potwierdzić sam polski kierowca dla jednego z włoskich portali. “To był piękny sen, pełen pasji i determinacji. Tygodnie, miesiące, lata długiej rehabilitacji doprowadziły Roberta Kubicę z powrotem do walki o ostateczny cel: znów bycia kierowcą Formuły 1. Sen ten jednak został przerwany.” – taki wstęp na temat Roberta Kubicy widnieje na włoskim portalu “Livegp.it”, który ostatecznie zakończył marzenia polskich kibiców o 33-latku w Williamsie.

Broniący tytułu w rywalizacji quadów, Siergiej Karjakin okazał się minimalnie szybszy od Ignacio Casale na trasie czwartego etapu Rajdu Dakar. Rafał Sonik po wolniejszej końcówce zajął 10. lokatę na trasie w San Juan de Marcona. Rafał Sonik musiał pokonać 270 kilometrów 4. etapu Rajdu Dakar z przebitą oponą, a Kamil Wiśniewski utknął na pustyni z powodu braku paliwa. Na szczęście polscy quadowcy nie zaliczyli dużego spadku w klasyfikacji generalnej.

Adrien van Beveren z Yamahy objął prowadzenie w rywalizacji motocyklistów po zwycięstwie na czwartym etapie Rajdu Dakar. Z imprezy musiał z kolei wycofać się dotychczasowy lider Sam Sunderland.

Na czwartym etapie zakończyła się przygoda portugalskiego trenera piłkarskiego – Andre Villasa-Boasa – z Rajdem Dakar. Były szkoleniowiec m.in. Chelsea musiał być hospitalizowany w związku z bólem pleców, na jaki narzekał po uderzeniu w wydmę. Villas-Boas spisywał się dobrze na trasach w Peru. Po trzecim etapie – ostatnim, który ukończył – zajmował 41. miejsce w klasyfikacji generalnej i tracił do lidera ponad sześć godzin. 40-letni Villas-Boas w ostatnim sezonie był trenerem chińskiego zespołu Shanghai SIPG. Udało mu się dotrzeć do półfinału azjatyckiej Ligi Mistrzów zanim został zastąpiony przez rodaka – Vitora Pereirę.

Po ostatnich rewelacyjnych występach na polskich parkietach Stelmet Enea BC Zielona Góra sensacyjnie pokonał lidera grupy D koszykarskiej Ligi Mistrzów – Besiktas Sompo Japan. Zielonogórzanie wygrali trzy z czterech kwart i po meczu, w którym popełnili niewiele błędów i emocjonującej końcówce odnieśli trzecie zwycięstwo w rozgrywkach.