Piłka nożna

Zaplanowany na 9,5 mld euro budżet przeznaczony na organizację finałów piłkarskich mistrzostw świata w Rosji w 2018 roku został  rządowym dekretem podwyższony o 510 mln i obecnie wynosi 10 mld.

Wolverhampton Wanderers dzielnie walczyło w 1/8 Pucharu Ligi Angielskiej z Manchesterem City i dopiero po rzutach karnych lepsi okazali się gracze Pepa Guardioli. Po 120. minutach był remis 0:0, a bohaterem spotkania został Claudio Bravo.

18-letni napastnik Edward Nketiah wprowadzony na boisko w 85. minucie dał Arsenalowi najpierw dogrywkę w spotkaniu z Norwich City, a później awans do ćwierćfinału Pucharu Ligi Angielskiej. W regulaminowym czasie było 1:1.

Manchester United bez trudu przeszedł do ćwierćfinału Pucharu Ligi Angielskiej. Ekipa Jose Mourinho pokonała Swansea City 2:0, a dublet ustrzelił Jesse Lingard.

Bournemouth – Middlesbrough 3:1

Bristol City – Crystal Palace 4:1

Leicester City – Leeds United 3:1

FC Barcelona pokonała w pierwszym meczu 1/16 finału Pucharu Króla Real Murcię 3:0. Jedną z bramek zdobył debiutujący w nowych barwach Jose Manuel Arnaiz.

Real Saragossa – Valencia CF 0:2 (0:0)

Getafe CF – Deportivo Alaves 0:1 (0:0)

CD Numancia – Malaga CF 2:1 (0:1)

Cadiz CF – Real Betis 1:2 (1:1)

FC Cartagena – Sevilla FC 0:3 (0:2)

Pepe Mel nie jest już trenerem Deportivo La Coruna – poinformował klub hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej. Jego obowiązki przejmie tymczasowo Cristobal Parralo.

Borussia Dortmund zapewniła sobie awans do kolejnej rundy Pucharu Niemiec. W meczu 1/16 finału tych rozgrywek Borussia pokonała 5:0 1.FC Magdeburg.

Bayer Leverkusen – 1.FC Union Berlin 4:1

Wygrały swoje mecze: Eintracht Frankfurt, 1.FSV Mainz i FC Ingolstadt, Schalke 04 Gelsenkirchen, Borussia M’gladbach

Inter Mediolan awansował na fotel lidera Serie A po zwycięstwie 3:2 z Sampdorią Genua. Gola dla pokonanego zespołu strzelił Dawid Kownacki. Zagrali również Bartosz Bereszyński i Karol Linetty.

W pierwszym ćwierćfinałowym spotkaniu Pucharu Polski Górnik Zabrze pokonał Chojniczankę Chojnice 3:1. – Zostaliśmy wypunktowani przez Górnika – powiedział trener zespołu z Chojnic, Krzysztof Brede.

Terroryści z ISIS próbują wzbudzić strach przed mistrzostwami świata. W sieci pojawiły się plakaty, w których groźby skierowano m. in. do Lionela Messiego. Państwo Islamskie pokazało ponadto inny plakat, na którym terrorysta obserwuje z boku stadion Łużniki w Moskwie. Już 11 listopada na tym obiekcie odbędzie się towarzyski mecz Rosji z Argentyną. Na trybunach może zasiąść 81 tys. widzów.

Już nic nie stoi na przeszkodzie, aby Philippe Coutinho zimą zmienił klub. Jeżeli FC Barcelona zapłaci 150 mln euro, to Brazylijczyk trafi na Camp Nou. Duma Katalonii chce zagrać na nosie PSG

NBA

Cleveland Cavaliers szybko otrząsnęli się po porażce z Orlando Magic i wygrali z Chicago Bulls. Wicemistrzów NBA do wygranej poprowadził LeBron James. Z Bykami ekipie Tyronna Lue wcale nie poszło łatwo. Goście rewelacyjnie spisali się w pierwszej kwarcie, w której zdobyli aż 38 punktów. Później było już wprawdzie gorzej, ale nadal utrzymywali się oni na prowadzeniu. Dopiero w trzeciej odsłonie Cavs przegonili rywala i pomknęli po wygraną.

Za ciosem idą Orlando Magic. Wprawdzie podopieczni Franka Vogela przegrywali przez większość meczu z Brooklyn Nets, ale w decydującym fragmencie spisali się fantastycznie.

Właściwie żadnych problemów z odniesieniem zwycięstwa nie mieli gracze z Bostonu. Celtics łatwo uporali się we własnym obiekcie z New York Knicks.

Minnesota Timberwolves – Indiana Pacers 107:130 (20:33, 41:28, 23:37, 23:32)

Portland Trail Blazers – New Orleans Pelicans 103:93 (29:19, 18:29, 24:25, 32:20)

Los Angeles Clippers – Utah Jazz 102:84 (27:20, 15:21, 33:15, 27:28)

Stephen Curry będzie musiał zapłacić 50 tysięcy dolarów za to, że w jednym z meczów rzucił ochraniaczem na zęby w stronę arbitra.

James Harden oraz Giannis Antetokounmpo zostali uznani najlepszymi zawodnikami pierwszego tygodnia nowego sezonu ligi NBA.

NHL

Vegas Golden Knights – Chicago Blackhawks 4:2

Gole dla Czarnych Jastrzebi zdobyli Kane i Hayden

Mecz w  T-Mobile Arena w Las Vegas obejrzało 18 108 widzów.

2 mecze zakończyły się po serii karnych:

Ottawa Senators – Los Angeles Kings 2:3

Nashville Predators – Calgary Flames 2:3

Pittsburgh Penguins po dogrywce ograli 2:1 Edmonton OilerS

MLB

Pierwszy mecz finału ligi zwanej World Series wygrali pogromcy Chicago Cubs. Los Angeles Dodgers ograli Houston Astros 3:1

Euroliga koszykarzy

Luka Doncić znowu zachwycił, a jego Real Madryt pozostał niepokonany.

Real Madryt – AX Armani Exchange Olimpia Mediolan 100:90

Gorąco było w Tel Awiwie, gdzie Maccabi po dramatycznej końcówce przegrało pierwszy mecz w sezonie – lepszy okazał się Olympiakos Pireus, który wygrał 69:68.

Chimki Moskwa – Crvena Zvezda Belgrad 85:78

FC Barcelona Lassa – Żalgiris Kowno 75:81

Liga Mistrzów koszykarzy

Stelmet Zielona Góra długo prowadził z Besiktasem Stambuł w spotkaniu Ligi Mistrzów. Koszykarze Mistrza Polski pechowo jednak przegrali (60:65), tracąc punkty w ostatnich sekundach czwartej kwarty.

Rosa Radom mimo świetnego początku spotkania uległa Umana Reyer Wenecja 71:81.

Tenis

Roger Federer w dwóch setach pokonał Francesa Tiafoe’a w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 500 w Bazylei. Do 1/8 finału awansowali także broniący tytułu Marin Cilić i David Goffin.

Rozstawiony z numerem drugim Dominic Thiem pokonał przed własną publicznością Andrieja Rublowa i awansował  do II rundy zawodów ATP World Tour 500 w Wiedniu. Cztery meczbole zmarnował natomiast Sam Querrey, który mierzył się z Albertem Ramosem.

Pablo Carreno (Hiszpania, 4) – Guido Pella (Argentyna, Q) 6:2, 7:6(7)

Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania, Q) – Kevin Anderson (RPA, 7) 6:4, 6:4

Grigor Dimitrow i Marin Cilić wystąpią w Finałach ATP World Tour. Bułgar i Chorwat to odpowiednio piąty oraz szósty tenisista, który zapewnił sobie udział w turnieju kończącym sezon. Wcześniej kwalifikację wywalczyli Rafael Nadal, Roger Federer, Alexander Zverev i Dominic Thiem.

Venus Williams pokonała 7:5, 6:7(3), 7:5 Łotyszkę Jelenę Ostapenko w meczu Grupy Białej Mistrzostw WTA rozgrywanych w Singapurze. Mecz trwał prawie 200 minut!

Karolina Pliskova pokonała 6:2, 6:2 Hiszpankę Garbine Muguruzę w meczu Grupy Białej Mistrzostw WTA w Singapurze. Czeszka zapewniła sobie awans do półfinału.

Motorowe ciekawostki

Danica Patrick jest jedną z najszybszych kobiet w motorsporcie. Wiele wskazuje jednak na to, że w przyszłym roku Amerykanki zabraknie w serii NASCAR. Patrick nie zrealizowała marzenia o występach w Formule 1, ale udało się jej za to pojawić w IndyCar Series.

Fernando Alonso wystąpi w kolejnym słynnym wyścigu w USA. Kierowca McLarena i dwukrotny mistrz świata F1 na początku stycznia przyszłego roku wystąpi w 24-godzinnym wyścigu Daytona, ianugurującego sezon IMSA. Wyścig “Rolex 24 at Daytona”  łączy w sobie elementy słynnego owalu znanego z serii NASCAR oraz klasycznych torów wyścigowych. Zawody na Florydzie rozpoczną nowy sezon IMSA – amerykańskich mistrzostw długodystansowych.

Zaskakującą decyzję podjął 47-letni Greg Hancock. Amerykański żużlowiec za pośrednictwem swojej strony internetowej poinformował, że w sezonie 2018 nie będzie startować w PGE Ekstralidze. W minionym sezonie Greg Hancock w polskiej PGE Ekstralidze reprezentował barwy Get Well Toruń. Amerykański żużlowiec był drugim najskuteczniejszym zawodnikiem całych rozgrywek. W dziesięciu spotkaniach uzyskał średnią biegową na poziomie 2,240.