Piłka nożna

Do grona finalistów MŚ 2018 dołączyły reprezentacje Islandii i Serbii. Islandczycy zagrają na mundialu po raz pierwszy w historii, a Serbowie wrócą na najważniejszą piłkarską imprezę po ośmioletniej przerwie.

El. MŚ 2018,

1. kolejka gr. D:

Koszmarem zakończył się dla reprezentacji Walii ostatni mecz fazy grupowej europejskich eliminacji do MŚ 2018. Walijczycy przegrali przed własną publicznością 0:1 z Irlandią i przez to nie zagrają na mundialu. Natomiast Irlandczycy wystąpią w barażu.

Serbia – Gruzja 1 – 0

Serbom udział w MŚ 2018 zagwarantował były piłkarz Legii Warszawa, Aleksandar Prijović, którego gol przesądził o zwycięstwie drużyny Slavoljuba Muslina

GRUPA I

Islandia po raz drugi z rzędu zagra w dużym turnieju! Tym razem ćwierćfinalistę Euro 2016 czeka udział w mundialu. Wszystko dzięki 1. pozycji w grupie I, przypieczętowanej zwycięstwem 2:0 z Kosowem.

Ukraina – Chorwacja 0 – 2

Chorwacja  zakwalifikowała się do baraży o mundial. Znakomity debiut Zlatko Dalicia, który objął stery w reprezentacji Chorwacji zaledwie dwa dni przed meczem.

6       Kosowo      10     0       1       9       3:24  1

Dziś zakończą się zmagania grupowe w europejskich eliminacjach do mistrzostw świata w Rosji. Najciekawiej zapowiada się mecz Portugalii ze Szwajcarią decydujący o tym, która z drużyn zapewni sobie awans.

Grecja – Gibraltar (Pireus)

Estonia – Bośnia i Hercegowina (Tallinn)

Mundial bez Argentyny? To możliwe. O wszystkim zadecyduje ostatnia kolejka eliminacji MŚ. Argentyńskie Ministerstwo Zdrowia obawia się, że w czasie decydującego spotkania wielu kibiców może mieć problemy z sercem. Przed ostatnią serią gier Argentyna jest dopiero na szóstym miejscu. Pozycja ta nie daje nawet prawa gry w barażach o mundial. Pewna swego jest jedynie Brazylia, która z 38 punktami pewnie prowadzi w grupie. Niezwykle ważny będzie mecz Peru – Kolumbia. Argentyńscy kibice najbardziej czekają na pojedynek na Estadio Olimpico Atahualpa w Quito, gdzie Lionel Messi i spółka powalczą o awans. Rywalem ekipy Jorge Sampaolego będzie Ekwador, który nie ma już szans na grę w Rosji. Argentyńskie ministerstwo przekonuje kibiców, by w czasie meczu robili “aktywne przerwy” polegające na wstawaniu, poruszaniu rękoma i nogami, a w przerwie zalecany jest spacer.

PZPN prowadzi zaawansowane rozmowy z brazylijską federacją piłkąrską, których celem jest organizacja meczu towarzyskiego z dowodzoną przez Neymara drużyną pięciokrotnych mistrzów świata. Starcie z Canarinhos miałoby sie odbyć w marcowym terminie FIFA, na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

George Weah, przez wielu uważany za najlepszego piłkarza w historii Afryki, dzisiaj może zostać prezydentem Liberii. Droga na szczyt 51-latka zaczęła się w slumsach. Po latach na podobną ścieżkę chce wprowadzić miliony żyjących w Liberii biednych  rodaków.

Zwycięzca Azjatyckiej Ligi Mistrzów lub lepszy z pary Al Jazira Abu Zabi – Auckland City, będzie rywalem Realu Madryt w półfinale klubowych mistrzostw świata. Wczoraj rozlosowano turniej, który odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (6-16 grudnia). Hiszpański zespół, który broni tytułu, jako triumfator europejskiej LM przystąpi do rywalizacji od półfinału – zagra 13 grudnia w Abu Zabi.

Legia Warszawa weźmie udział w silnie obsadzonym turnieju Florida Cup 2018. Będzie to pierwsze zimowe zgrupowanie mistrza Polski. Legia rozegra dwa mecze, z kolumbijskim Atletico Nacional, aktualnym mistrzem Copa Libertadores oraz z Barcelona Sporting Club, mistrzem Ekwadoru. Poza Legią wystąpią PSV Eindhoven oraz Glasgow Rangers. Florida Cup potrwa od 10 do 20 stycznia.

NBA

Legendarny koszykarz Michael Jordan, obecnie właściciel klubu ligi NBA Charlotte Hornets, przekazał siedem milionów dolarów na budowę placówek medycznych dla najmniej uprzywilejowanych mieszkańców miasta. To największa kwota, jaką podarował na cele charytatywne.Szacuje się, że kliniki mogą przyjąć łącznie nawet 35 tysięcy osób, które obecnie mają ograniczony dostęp do opieki medycznej.

NBA preseason:

Kapitalne spotkanie przeciwko New York Knicks rozegrał James Harden. Lider Houston Rockets nie tylko poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa (117:95), ale w dodatku otarł się o triple-double.

Chicago Bears – Minnesota Vikings 17:20

Czwarta porażka przy jednej wygranej w tym sezonie wskazuje, że Niedźwiedzie po raz kolejny nie będą się liczyć w walce o tytuł, a finały obejrzą w telewizji. Niepokonanym zespołem w lidze jest tylko Kansas City Chiefs, bez wygranej wciąż drużyny New York Giants, San Francisco 49ers i Cleveland Browns

NHL

Toronto Maple Leafs – Chicago Blackhawks 4:3 po dogrywce

Bohaterem dogrywki pomiędzy Toronto Maple Leafs i Chicago Blackhawks został Auston Matthews. Amerykanin grający dla Klonowych Liści zapewnił swojej ekipie trzecie zwycięstwo z rzędu, chociaż jeszcze na siedem minut przed końcem czasu regulaminowego Toronto przegrywało 1:3.

Arizona Diamondbacks – Los Angeles Dodgers 1:3

Los Angeles Dodgers wygrywa w serii 3-0.

New York Yankees – Cleveland Indians 7:3

w serii remis 2:2

Tenis

Marcin Matkowski i Aisam-ul-Haq Qureshi nie marnowali dziś  czasu na korcie. Polsko-pakistańska para w 49 minut rozprawiła się z francuskim deblem Adrian Mannarino i Benoit Paire w I rundzie turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Szanghaju. Matkowski i Qureshi wygrali pewnie 6:4, 6:2 i w pojedynku o ćwierćfinał gry podwójnej turnieju Shanghai Rolex Masters spotkają się jutro z parą Ivan Dodig i Marcel Granollers. W środę na kortach chińskiej imprezy zaprezentują się również Łukasz Kubot i Marcelo Melo. Polsko-brazylijski debel został rozstawiony z drugim numerem i w I rundzie otrzymał wolny los. Przeciwnikami mistrzów Wimbledonu 2017 będą Marc Lopez i Feliciano Lopez.

Agnieszka Radwańska wyszła na kort i zrobiła to, co do niej należało. Polka nie dała szans notowanej o 330 pozycji niżej w rankingu Ling Zhang. Reprezentantka gospodarzy grała w turnieju z “dziką kartą”. Pojedynek trwał zaledwie 69 minut. To było dobre przetarcie przed meczem z Samanthą Stosur w II rundzie Prudential Hong Kong Tennis Open. Australijka zawsze dawała się we znaki Polce i po czterech rozegranych meczach w tourze ma z nią bilans 3-1.

Magda Linette i Chinka Ying-Ying Duan nie awansowały do ćwierćfinału gry podwójnej turnieju WTA w Tiencinie. Magda Linette i Ying-Ying Duan przegrały 2:6, 4:6 z Dalilą Jakupović i Niną Stojanović. Polka miała zmierzyć się z Ukrainką Kateryną Bondarenko, ale wszystkie mecze singlowe zostały odwołane z powodu deszczu.

Rozstawione z numerem drugim Alicja Rosolska i Amerykanka Abigail Spears przegrały z Niemkami Nicolą Geuer i Anną Zają 4:6, 6:2, 8-10 w pierwszej rundzie debla tenisowego turnieju WTA w austriackim Linzu (pula nagród 226 750 dolarów). Niemki wystartowały w turnieju dzięki “dzikiej karcie”.

CZARNY DUNAJEC – ORAWA, przełożony

W Lake Geneva rozegrano dwudniowy turniej o mistrzowo Podhala Golf Club. Tytułu nie obronił Krzysztof Krzystyniak, a triumfatorem został Joe Basiorka. Wyprzedził on Stana Maciatę i Joe Tokarczyka.