Piłka nożna

Katar został oskarżony o wspieranie terroryzmu. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrajn i Jemen zerwały z tym krajem stosunki dyplomatyczne. Katar ma być gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku.

FIFA wydała lakoniczne oświadczenie, w którym zapewniła, że “jest w stałym kontakcie z Komitetem Organizacyjnym mistrzostw świata w Katarze w 2022 roku”

Z kolei Niemiecki Związek Piłkarski (DFB) poinformował, że sytuacja będzie omówiona z władzami Niemiec.

Były piłkarz reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej Cheick Tiote zmarł nagle w trakcie treningu chińskiej drużyny Beijing Enterprises, w której występował od kilku miesięcy. Według mediów, powodem jego śmierci był zawał serca.

Kolejny zwrot w sprawie transferu Wojciech Szczęsnego do Juventusu Turyn. Według Sky Sports polski bramkarz doszedł do porozumienia z włoskim klubem i podpisze z nim czteroletni kontrakt. Szczęsny ma kosztować Juventus 16 mln euro. Rocznie będzie zarabiał 3,5 mln euro.

Robert Lewandowski, został wybrany najlepszym piłkarzem Bundesligi w plebiscycie magazynu “Kicker”. Głosowali jego koledzy po fachu. Polski napastnik Bayernu Monachium, Robert Lewandowski, w głosowaniu piłkarzy wyprzedził Nabyego Keitę, pomocnika RB Lipsk.

Oficjalnym zakończeniem sezonu 2016/2017 była gala Lotto Ekstraklasy. Na zorganizowanej w Warszawie imprezie nie zabrakło znamienitych gości, jak Joanna Jędrzejczyk czy Janusz Panasewicz. Uwagę przyciągały również partnerki piłkarzy. Najlepszym piłkarzem oraz pomocnikiem sezonu wybrano Vadisa Odjidję-Ofoe. Najlepszym bramkarzem został Matus Putnocky, obrońcą Maciej Dąbrowski, napastnikiem Marcin Robak, trenerem Maciej Bartoszek, a odkryciem Jarosław Niezgoda.

Jagiellonia bardzo szybko wypełni lukę po Michale Probierzu, który odszedł z klubu wraz z zakończeniem sezonu. Nowym trenerem wicemistrza Polski ma zostać Ljubosław Penew.

W ogłoszonej przez Bruce’a  Arenę 40-osobowej kadrze USA znaleźli się m.in:

Eric Lichaj (Nottingham Forest/ENG),  Matt Miazga (Chelsea/ENG), Chris Wondolowski (San Jose Earthquakes) oraz dwaj gracze Chicago Fire: Matt Polster i Dax McCarty. Do 27 czerwca mamy poznać 23-osobową reprezentację na mecze  startującego 8 lipca Gold Cup. Przeciwnikami w grupie będą: Martinika, Nikaragua i Kostaryka.

Były zawodnik Legii Warszawa Nemanja Nikolic, który od stycznia gra w Chicago Fire, został wybrany przez przedstawicieli mediów najlepszym piłkarzem maja ligi MLS. W minionym miesiącu zdobył sześć goli i miał jedną asystę.

NHL

Nashville Predators wygrali 4:1 z Pittsburgh Penguins w czwartym meczu finałów Pucharu Stanleya. W serii do czterech zwycięstw jest 2-2, póki co finałową serią rządzi atut własnego lodowiska.

MLB

Chicago Cubs – St. Louis Cardinals 7:6

Tenis

French Open

Stan Wawrinka w trzech setach pokonał Gaela Monfilsa w IV rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2017. W ćwierćfinale Szwajcar zagra z Marinem Ciliciem, który wyeliminował Kevina Andersona.

Andy Murray w trzech setach pokonał Karena Chaczanowa. W ćwierćfinale Szkot zagra z Keiem Nishikorim, który wygrał z Fernando Verdasco.

Caroline Garcia w IV rundzie Rolanda Garrosa w meczu dwóch Francuzek pokonała 6:2, 6:4 Alize Cornet, pogromczynię Agnieszki Radwańskiej.

Elina Switolina (Ukraina, 5) – Petra Martić (Chorwacja, Q) 4:6, 6:3, 7:5

Simona Halep (Rumunia, 3) – Carla Suarez (Hiszpania, 21) 6:1, 6:1

Karolina Pliskova (Czechy, 2) – Veronica Cepede Royg (Paragwaj) 2:6, 6:3, 6:4

Marcin Matkowski i Czeszka Lucie Hradecka odpadli w ćwierćfinale gry mieszanej. Polak i Czeszka przegrali 1:6, 3:6 z Amerykaninem Rajeevem Ramem i Australijką Casey Dellacquą.

Dziś na kortach Rolanda Garrosa odbędą się cztery mecze ćwierćfinałowe, po dwa kobiet i mężczyzn. Najciekawiej zapowiada się starcie Serba Novaka Djokovicia z Austriakiem Dominikiem Thiemem.

Pablo Carreno (Hiszpania, 20) – Rafael Nadal (Hiszpania, 4)

Jelena Ostapenko (Łotwa) – Karolina Woźniacka (Dania, 11)

Kristina Mladenović (Francja, 13) – Timea Bacsinszky (Szwajcaria, 30)

Jerzy Janowicz na I rundzie zakończył występ w turnieju ATP Challenger Tour na kortach ziemnych w Prościejowie. We wtorek Polak przegrał po trzysetowym boju z doświadczonym Hiszpanem Tommym Robredo.

Ciekawostki sportowe

Reprezentacja Polski siatkarek po siedmiu latach przerwy wraca do rywalizacji w prestiżowym turnieju Montreux Volley Masters. Podopieczne Jacka Nawrockiego mają w Szwajcarii zbierać cenne doświadczenie w starciu z utytułowanymi rywalkami i budować formę przed World Grand Prix i mistrzostwami Europy 2017. Pierwszym rywalem Polek będzie dziś Brazylia.

Stal Ostrów Wielkopolski brązowym medalistą mistrzostw Polski! Magia Gryfii nie pomogła Enerdze Czarnym Słupsk w przedłużeniu nadziei na sukces w serii. Ekipa Emila Rajkovicia wygrała w Słupsku 76:67.

podczas zawodów motocrossowych we francuskim Cassel doszło do śmiertelnego wypadku Stevena Lenoira. Francuz miał na swoim koncie tytuł mistrza Europy EMX250 zdobyty w 2010 roku. Miał 25 lat.

Francuz Arnaud Demare (FDJ) wygrał po finiszu z peletonu drugi etap wyścigu kolarskiego Criterium du Dauphine z metą w Arlanc. Michał Kwiatkowski (Sky) zajął 26. miejsce w tym samym czasie co zwycięzca. Liderem pozostał Belg Thomas De Gendt (Lotto).

Wyniki badań dziennikarzy zaskakują. Zarobki w piłce nożnej są na tyle dobre, że zawodnicy topowych klubów na swoje samochody musieli zarabiać nawet poniżej kwadransa. Serwis carspring.co.uk przygotował specjalny raport, w którym pokazuje, ile czasu piłkarze musieli zarabiać na swoje samochody. Wyniki mogą zaskoczyć kibiców. Rekordzistą jest Jesus Navas z Manchesteru City, który jeździ Nissanem Micrą. By na niego zarobić potrzebował nieco ponad 11 minut. Carlos Tevez, Argentyńczyk, który gra w chińskim Shanghai Shenhua, gdzie zarabia ogromne pieniądze na swoje Porsche Panamera Turbo S pracować musi zaledwie 11 minut i 35 sekund. Robert Lewandowski na swoje Ferrari F12 Berlinetta musi pracować 88 minut. Z kolei Wojciech Szczęsny na Porsche Cayenne Lumma Design zarobi po godzinie i 49 minutach. Dopiero 216. miejsce w tym rankingu zajmuje Cristiano Ronaldo. By kupić Bugatti Veyron Grand Sport Portugalczyk potrzebuje 5 godzin i 15 minut pracy.